Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme peab tõenäoliseks EKRE möödumist Keskerakonnast

-
26.02.2018
Mart Helme
© U-Pluss

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme peab tõenäoliseks EKRE möödumist Keskerakonnast ja populaarsuselt teiseks erakonnaks saamist.

“Eesmärk on järele jõuda ja mööda minna,” ütles Helme kommenteerides äsjast uuringut, mille kohaselt toetas veebruaris Keskerakonda 20,5 ja EKRE-t 17,1 protsenti küsitletutest. “Keskerakonna puhul on näha, et nende Eesti elektoraat on suhteliselt kõikuv ja täiesti võimalik, et kui erakond teeb teatud vigu, siis tekib rahvuslikku pettumust rohkem. On selge, et enne valimisi mängivad nad püsielektoraadi ehk venekeelse elektoraadi peale ja siis on täiesti võimalik, et mingi protsent nende Eesti elektoraadist tuleb meile ja meie läheme neist mööda.”

BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emori äsjase küsitluse järgi pooldas veebruaris Reformierakonda 33,5 ja Keskerakonda 20,5 protsenti küsitletutest. EKRE-t pooldas 17,1 ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) 10,8 protsenti vastanutest. Vabaerakonna toetus oli 7 ning IRL-i pooldas veebruaris 6,3 protsenti küsitletuid.

“Igal juhul oleme väga selgelt kindlustanud endale kolmanda koha erakondade pingereas,” sõnas Helme. “Samas Keskerakonna püüdmine on tõenäoline, kuid ega Reformierakonna püüdminegi müstiline pole, see on vaid keerulisem, sest meie elektoraadid kattuvad üllatavalt suures osas.”

Helme lisas Reformierakonna suurt edumaad Keskerakonna ees kommenteerides, et Reformierakond saab opositsioonierakonnana lubada asju, mida võimul olev Keskerakond lubada ei saa. “Asju mille puhul võimul oleva Keskerakonna lubadused tunduvad õõnsamatena kui opositsioonilise Reformierakonna lubadused ja kriitika.”

IRL-i populaarsuse väikest tõusu kohta ütles Helme, et kõikumine üles ja alla on loomulik. “Meie ka kõigume. Seda peab pikas perspektiivis vaatama ja IRL-il on ikka eksistentsiaalne küsimus.”

“Eesti valijat – räägime valimiseelsel aastal – on Isamaa, – mitte IRL -, ja ka Reformierakond drillinud käituma valimistel tingrefleksi kohaselt mitte raisata oma häält. Ärge raisake oma häält, et need [väiksed erakonnad] jäävad välja nagunii. Nüüd on see vits löömas IRL-i ennast. Künnise ületamise piiri peal võbelev erakond võib saada lüüa oma varasema retoorika tõttu. Et inimesed ütlevad, ei tea kas üldse sisse saavad, ma neile oma häält igaks juhuks ei anna. Sama näeme ka roheliset puhul, kelle protsendid on vahemikus 2-4, aga kui valimisteks läheb, siis on toetus 0,5-1 just selle pärast, et inimestel pole usku. Ja neil pole ka pikka nimekirja. IRL-i puhul võib ju öelda, et neil on pikk pink, aga need nimed on end kõik juba mingil määral poliitikas diskrediteerinud. Nii, et neil on tõsine probleem,” rääkis EKRE esimees.

“Sama probleem on muidugi ka Vabaerakonnal. Pikka aega olla alla künnise või selle piiri peal, see mõjub esiteks erakonnale demoraliseerivalt ja nende toetajatele ka – mõtlevad, et ah ei tea, sealt midagi vist ei tule. Neile on see aasta kriitiline, aga eks ta ole kõigile kriitiline – piisab mõnest suurest skandaalist ja protsendid haihtuvad,” sõnas Helme.

Sotsidele on Helme sõnul kõige valusamalt mõjunud [IRL-i justiitsministri Urmas] Reinsalu umbusaldamata jätmine. “Seal nende püsitoetaja, kes on väga selgelt maailmavaate toetaja, ilmselt pettus. Arvan, et aktsiisipoliitika on püsivama mõjuga, aga Reinsalu hääletus on mööduva mõjuga. Mingi osa sotside valijaid tuleb neile tagasi,” lausus Helme.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega “ei oska öelda” vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Veebruaris oli “ei oska öelda” osakaal 28,0 protsenti. Maksimaalne statistiline viga ±3,1protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 14.-21. veebruarini veebiintervjuude meetodiga 916 kodanikku vanuses 18-74 aastat.

BNS / UU