Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: “Pronksmehe ümber käib iga-aastane sabat, kus Vene impeeriumi meelsed näitavad oma suhtumist Eesti Vabariiki”

19.09.2023
Mart Helme

Eile jõudis riigikogu saali EKRE saadikute arupärimine pronkssõduri eemaldamise kohta, millele vastas siseminister Lauri Läänemets. Arupärimise esitanud EKRE saadik Mart Helme ütles, et praegu võimul olevad jõud püüdnud avalikkust veenda selles, et nad on Venemaa täiemahulise agressioonisõja tingimustes võtnud tõsiselt ja otsustavalt käsile Nõukogude sümboolika eemaldamise avalikust ruumist.

„Siin on tantsu löödud Narva tanki ümber ja on igasuguseid viisnurki seintelt maha kistud ja on muid igasuguseid lõbusaid ja vähem lõbusaid diskussioone algatatud, aga tegelikult kõige olulisemate sümbolite kallale ei ole julgetud minna.“ kõneles ta, tuues näiteks pronksmehe, kelle ümber käib iga-aastane sabat, kus Vene impeeriumi meelsed näitavad oma suhtumist muu hulgas Eesti Vabariiki. „Tegemist on haua rüvetamisega. Nimelt on Siselinna kalmistu varem olnud see koht, kuhu on maetud meie Vabadussõja kangelased.“

 

Mart Helme kõne pärast siseminister Lauri Läänemetsa (SDE) vastuseid:

 

“Ega need vastused väga rahuldavad ei olnud ja vastused sisaldasid ka teatud eksitavaid seisukohti. Kindlalt on eksitav seisukoht see, nagu ei toimuks pronksmehe juures mingisuguse provotseeriva sümboolika kasutamist. Kas ta just keelatud alati on, see on kindlasti mõnel puhul vaieldav, mõnel puhul ka mitte vaieldav.

Ma ei ole seal aastaid juba jälginud seda nii tähelepanelikult, et kas seal on nüüd keelatud sümboolikat otseselt, aga ma arvan, et keelatud sümboolika hulka me võime ka paigutada kõik need teise maailmasõja aegsed mundrid ja auvahtkonnad ja pilotkad ja viisnurgad ja kõik need niisugused nõukogudeaegsed rindelaulud alates “Katjušast” ja lõpetades seal mingite tšatuškadega. See kõik on ju Vene maailm meie Tallinna südalinnas ja Südalinna kalmistul.

Eksitav on samuti väide, nagu siin impeeriumimeelne seltskond ei saaks kätte Vene televisiooni. Esiteks on see interneti vahendusel igati kättesaadav. Teiseks, meil on oma: meie maksumaksja poolt kinni makstud kanal ETV+, kus jooksevad pidevalt impeeriumit propageerivad sarjad, olgu need “Katariina I”, “Katariina II”, “Boriss Godunov”. See on impeeriumimeelsuse propaganda. Ja ka siinse impeeriumimeelse mitte-eestlastest noore põlvkonna mõjutamine ja nende veenmine, et on suur ja võimas Venemaa ja ta tuleb vältimatult ja paneb ennast uuesti maksma. Ja seda teeb meie ETV+. Ja teie praegune valitsus püüab väita, et see on vältimatult vajalik propagandakanal, et Vene riigi propagandakanalid ei pääseks meie inimesi siin mõjutama. Pole tarviski, et nemad pääseks mõjutama – ise mõjutame!

Mõelge selle peale! Ma ei tea, kuidas teil vene keele oskusega on, aga ETV+-is on ka subtiitrid olemas. Need dialoogid on sellised, et Matjuška Rossija on see maailma kõige võimsam ja vägevam ja ükski teine talle ligilähedalegi ei pääse.

Mis puudutab seda, et teie ei saa rääkida kaitseministeeriumi eest. Ega te ei peagi rääkima kaitseministeeriumi eest. Teil oli täiesti võimalus rääkida ka iseenda ja oma erakonna seisukoha eest. Loomulikult, tuginedes ametnike poolt ette pandud tekstile, te libisesite sellest kõrvale. Mis on teie erakonna seisukoht? Kas ikkagi võtame nad maha? Praegu on tulnud ka uudis, kuidas me katkestame õigusabilepingu Venemaaga? Mina ei tea täpselt, kuidas selle õigusabilepingu raames on sätestatud Eesti kodanike kaitse Venemaal. Ma ei tea ka päriselt seda, kas selle õigusabilepinguga kaetakse mingis ulatuses ka vastastikkust haudade hoolde lepingut. Võib-olla need asjad vajaksid ka täpsustamist, sest kui me selle lepingu nüüd praegu üles ütleme – ja ma ei ütle, et me ei peaks ütlema, ma lihtsalt räägin nendest niisugustest mõtetest, mis mul on tekkinud, et kas meil ei teki endal komplikatsioone selle tulemusena. Ja võib-olla te saate sellele ka vastata, et kas need komplikatsioonid tekivad või ei teki ja kas valitsuses on seda arutatud.

Ühesõnaga, olge nii kena ja ärge jätke meile muljet, et te olete nii taktitundeline inimene, et teie ei kaitseministri nii-öelda reviiri ei tungi. See on valitsus. Riik on meil ühine. Ja kui riigis on probleem, olgu selle probleemi nimi pronkssõdur või võimalikud komplikatsioonid õigusabilepingu ülesütlemisega või võimalikud probleemid Eesti kodanike kaitseta jäämisega seoses, siis see on meie ühine mure. Need on meie inimesed, see on meie riik ja selles mõttes kutsuksin teid üles sellisest kitsarinnalisest erakondlikust või ametkondlikust positsioonist loobuma ja jagama oma mõtteid natukene laiemalt.

Pronksmees on on impeeriumi maamärk. See on Vene sõduri kirsasaapajälg Eestis. Ja seda ei saa käsitleda niimoodi, et aga see ei ole minu asi, see on kaitseministeeriumi asi

Vene sõduri kirsasaapajälg Eestis, Tallinnas, meie Vabadussõja sangarite haudadel, ei ole asi, millele saab vaadata niimoodi, et mis seal ikka, me ei hakka lõhestama.“