Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme “Ringvaates” — ühine diplomaatide väljasaatmine lööb Vene luurevõrgustiku segi

-
27.03.2018
“Ringvaade” nutitelefonis
© Toomas Huik/Postimees

Esmaspäeval saates “Ringvaade” saatejuht Marko Reikopiga vestelnud endine Eesti suursaadik Venemaal Mart Helme ütles, et Vene diplomaatide ühine väljasaatmine paljudest maailma riikidest on tõsine märguanne Kremlile, et rahvusvahelises sfääris nende ülbust, mis väljendus eksluuraja ja tema tütre mürgitamises ühe lääneriigi pealinnas, enam taluda ei kavatseta.

Ühe diplomaadi väljasaatmine Eestist Helme sõnul meie ja Venemaa vahelist diplomaatilist suhtlemist eriti ei mõjuta, seda enam, et sõjaväeatašee Oleg Afanasjev tegeles ilmselt legaalse luuretegevusega ehk siis info kogumise, analüüsi ja järelduste tegemisega meie kaitsevõimest — seda teevad endise diplomaadi sõnul kõik atašeed, keda kutsutakse ametlikult paljudele õppustele, kus nad näevad kõike ise ja annavad hinnanguid, millest nad oskavad üldpildi kokku panna.

Samas aga on Mart Helme teada igas saatkonnas inimesed, kes tegelevad elektroonilise luure, häkkimise ja teiste selliste kaasaegsete luurevõtetega, mis on kasvav trend, ja Venemaa panustab sellisesse luuresse tohutult palju. Sellised luurajad balansseerivad juba lubatu ja lubamatu vahel, nagu see on rahvusvahelises diplomaatias juba ammu käibel olnud.

“Kui USA saadab välja 60 diplomaati, kellest vähemalt pooled tegelevad otsese luuretegevusega, lööb see võrgustiku segi ja katkestab sidemed — selle järel tuleb uus võrgustik üles ehitada, saata uued inimesed, kes peavad kohanema, ja seetõttu on see venelastele suur löök,” usub Mart Helme. Tema hinnangul on see Kremlile ka psühholoogiline löök, kui nii paljud riigid seda üheskoos teevad.

Marko Reikop juhtis tähelepanu ka sellele, et vaid pooled Euroopa Liidu riigid ühinesid Vene  diplomaatide väljasaatmisega. Mart Helme hinnangul võib neid riike veel lisanduda, kuid üldiselt mõjub üksmeele puudumine Euroopa Liidus Venemaale julgustavalt, võttes arvesse, et üldine reaktsoon jõhkrale keemiarelva kasutamisele on liiga leige.

Mart Helme sõnul on olemas teaduslik analüüs selle kohta, et venelased kasutasid kahe luuraja ja briti politseiniku vastu just sellist relva ja pole mingit alust arvata, et britid puhuksid kogu maailmale hambasse. “Mina näen selles juhtumis Vene poole piiride nihutamist — venelased on kogu aeg sihikindlalt katsetanud, kui kaugele neil lastakse minna,” arvab Helme.

Ta tõi näiteks ka Venemaa Wagneri grupi Süürias, kes sai Eufrati ületamisel ameeriklastelt põhjaliku keretäie. Ka see oli eksdiplomaadi hinnangul piiride kompamine ja ilmselt venelased enam seal USA-ga tüli norima ei hakka, kuid halvemal juhul võib Kreml senisest õppetunnist lähtudes anda ka räige vastulöögi.

Helme peab Euroopat liiga pehmeks, mis väljendus poolte riikide eemalejäämises diplomaatilisest sõjast ja seetõttu võivad venelased kusagil Euroopas uuesti proovida. Selle taustal on tema hinnangul tervitatav briti kaitseministri sellenädalane visiit Eestisse, mis ütleb venelastele kindlalt ära, et britid täidavad siin oma kohustusi. Venemaa kohta arvas Mart Helme, et kahtlemata teevad nad juhtunust omad järeldused, kuid propagandasõjas on nad juba arvestatava löögi saanud.

Vaata Mart Helmet  “Ringvaates”.