Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: “Seadus ei jäta Kaja Kallasele võimalust jätta parlamendi komisjoni ette ilmumata. Tal ei ole siin midagi vaielda või kaubelda”

-
28.08.2023
Kaja Kallas õigustab teiste riikide siseasjadesse sekkumist, Mart Helme peab õigeks diplomaatiliste reeglite järgimist.
© UU

Peaminister Kaja Kallase otsus jätta ilmumata Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisistungile on enneolematu voluntarism, mille suhtes peavad selge seisukoha võtma õiguskantsler, president ja fraktsioonide juhid, leiab Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juht Mart Helme.

„Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse paragrahv 22 kohaselt on parlamendi komisjonil õigus nõuda valitsuselt oma tööks vajalikke andmeid ning nõuda ministri, sealhulgas peaministri, osalemist komisjoni istungil valitsusliikme võimkonda kuuluvate küsimuste kohta teabe saamiseks. Kutsutu on kohustatud ilmuma, andma selgitusi ja vastama küsimustele,“ ütles Helme.

„Seadus ei anna peaministrile õigust hakata omavoliliselt hindama, kas komisjon ikka võib kutsuda teda istungile aru andma või mitte. Teisisõnu, Kaja Kallasel ei ole siin midagi vaielda või kaubelda. Eesti on parlamentaarne riik, kus valitsus allub parlamendile, mitte vastupidi. Antud juhul on tegemist parlamentaarse võimu räige torpedeerimisega. Jätkatakse sama mustrit, mida Reformierakonna koalitsioon alustas kevadel opositsioonist üle sõites. Nüüd näeme, kuidas seaduserikkumist laiendatakse komisjonide ette mitteilmumisega.“

Helme sõnul on vältimatult vajalik, et Kallase käitumise suhtes võtaksid selge seisukoha õiguskantsler, president ning Riigikogu teiste fraktsioonide ja komisjonide esimehed.

„Vastasel korral ei saa enam rääkida võimude lahususest, vaid sellest, et meid juhib Eesti põhiseaduslikke printsiipe räigelt jalge alla tallav režiim,“ ütles Helme.