Mart Helme sots Jaak Juskele: teil on rohkem fašismiga pistmist kui minul

Rubriik Eesti On
©Valitsuse kommunikatsioonibüroo
Siseminister Mart Helme täidab sageli ka peaministri ülesandeid.

Kolmapäevases valitsuse infotunnis Riigikogus sai taas tõestust see, et opositsioon huvitab vaid tülinorimine ja enda näitamine – pärast seda, kui Reformierakond küsis vahejuhtumi kohta konverentsil Etnofutur ja sai siseministrilt peaministri ülesannetes Mart Helmelt ammendava vastuse, esitas sots Jaak Juske teise tunni lõpus sama küsimuse (keskendudes ainult sõnale fašist) ja jäi siis uhke näoga kaameratesse poseerima.

“Lugupeetud rahvasaadik, ma olen sellele küsimusele või sellesisulistele küsimustele juba vastanud. Teiseks, te olete küsimuse esitamisel tunduvalt tendentslikum kui teie eelküsijad Reformierakonnast, kes võtsid sellelt Soome noorpoliitikult kogu tsitaadi. Ja kogu tsitaat annab asjast hoopis teise valguse ja teise rõhuasetuse,” vastas Mart Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Opositsioon üritas saada EKRE liidrilt ja siseministrilt Mart Helmelt isiklikku hukkamõistu, kuid jäi tühjade kätega.

“Ei mina ega keegi valitsuse ja erakonna liikmetest ei vastuta selle eest, kui keegi konverentsil teatab midagi niisugust, mis ei ole meie erakonna seisukoht. Tegemist on teise riigi kodanikuga, teise riigi erakonna esindajaga. Ja ma ei näe, et meil oleks mingisugune konfutsianistlik kollektiivse vastutuse printsiip Eesti Vabariigis, et kõik need, kes viibivad kusagil, kus keegi midagi ütleb, on vastutavad selle eest ka sellisel juhul, kui nad selle seisukohaga nõus ei ole,” täpsustas Helme.

Minister lisas, et Põlissoomlaste liige on juba oma vastutust kandnud ja ta ei arva, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond peab veel lisaks mingisugust vastutust kandma hakkama.

“Ma olen alati väga selgelt ka siin saalis öelnud, et ma ei toeta ühtegi totalitaarset režiimi ja ideoloogiat ning teha järeldusi selle ühe sõna põhjal kogu konverentsi kohta on ülekohtune, tendentslik ja täiesti selgelt ideoloogilise laenguga. Konverents oli hea, see rääkis Euroopa rahvaste saatusest, tulevikust ja probleemidest ning pakkus välja omapoolseid lahendusi. Nii et tervele sellele konverentsile ühe ainsa ebaõnnestunud väljendi ja sõna pärast lüüa mingit pitserit, nagu oleks tegemist millegi kohutavaga, kogu Euroopat, Eesti rahvast ja Eesti poliitilist eliiti hukutavaga, on liialdus. Ma olen selle konkreetse ideoloogilise positsiooni omalt poolt hukka mõistnud ja ma ei näe põhjust, et ma peaksin seda tegema veel kord,” sõnas Mart Helme hiljem Jaak Juskele.

Juske ei lõpetanud ja nõudis: “Kas te näete, et ka selle ürituse korraldajate puhul Eestis peaks keegi võtma vastutuse, et nende üritustel esinevad inimesed, kes ennast uhkusega peavad fašistideks?”

Siseminister Mart Helme vastas: “Fašistid on sotsialistid, jah, sotsialistid on fašistid, võtame selle ajaloolise määratluse, läheme tagasi Itaaliasse ja siis me saame selle õige definitsiooni ja õige määratluse. Nii et teil on rohkem fašismiga pistmist kui minul. /…/ Teiseks, rääkides niisugusest asjast nagu poliitiline vastutus – see konkreetne Soome noorpoliitik, kes ei ole Eesti noorpoliitik, ei kuulu meie erakonda ega meie noorteorganisatsiooni, ta on oma poliitilise vastutuse juba kandnud, ta on erakonnast välja arvatud ja oma karistuse saanud. Ma ütlesin ka reformierakondlastele: ei ole meil sellist neokonfutsianistliku kollektiivse vastutuse printsiipi. Me oleme ühiskond, mis on üles ehitatud indiviididele ja individuaalse vastutuse põhimõttele. Individuaalset vastutust kannab see konkreetne poliitik, aga mitte meie erakond. Me ei saa 100%-lise kindlusega mitte kunagi välistada, et keegi tuleb ja ütleb midagi, mis kellelegi ei meeldi. See ei ole võimalik, see oleks totalitaarne ühiskond. Kui te soovite totalitaarset ühiskonda, siis meie arvamused lähevad kardinaalselt lahku.”

Allikas: stenogrammid

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused