Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: valimisõigus tuleb ära võtta kõigilt kolmandate riikide kodanikelt

-
12.11.2022
Mart Helme

Kohalikel valimistel tuleks valimisõigus ära võtta kõigilt kolmandate riikide kodanikelt, ja kuigi Isamaa esitatud eelnõu pole ideaalne, siis EKRE oleks nõus seda toetama, ütles ERR-ile EKRE aseesimees Mart Helme.

“No parem pool muna kui tühi koor. Jah, loomulikult ei ole see (eelnõu) ideaalne, aga me ilmselt toetame seda. Aga võtke sahtlist välja meie eelmise riigikogu koosseisu ajal esitatud eelnõu, see on kõige parem eelnõu,” lausus ütles Helme riigikogus koalitsiooni erimeelsuste tõttu takerdunud eelnõu kohta.

Isamaa eelnõus nähakse ette, et valmisõigus võetakse kõigilt kolmandate riikide kodanikelt, Reformierakonna hinnangul peaks kohalikel valimistel võtma valimisõiguse vaid Venemaa kodanikelt ja sedagi ajutiselt; sotsiaaldemokraadid aga näevad valimisõiguse äravõtmises julgeolekuohtu.

Helme sõnul tuleb valimisõigus võtta kõigilt kolmandate riikide kodanikelt.

“Meie seisukoht on, et mitte ajutiselt, nagu praegu Reformerakond räägib, vaid alaliselt, ja kõigilt kolmandate riikide kodanikelt – Ladina-Ameerikast, Aasiast, kust iganes. Eesti riigi asju peavad ikkagi otsustama Eesti riigi kodanikud. Kui keegi tahab kaasa rääkida Eesti asjades, siis õppigu ära eesti keel, tehku ära naturalisatsiooniks vajalikud eksamid ja muud asjad, võtku kodakondsus ja rääkigu siis täieõigusliku Eesti kodanikuna Eesti asjades kaasa,” lausus ta.

Helme sõnul jääb arusaamatuks Reformierakonna soov kehtestada valimiskeeld ajutiselt.

“Mis see tähendab, sõja ajal – kõik sõjad ju lõppevad, aga kui me vaatame, kuidas Reformierakond ujutab Eestit üle slaavi rahvastikuga,“ ütles ta.

Helme sõnul poleks pidanud kodakondsuseta inimestele valimisõigust üldse andma.

“Meie seisukoht on väga selge ja ühene: ei oleks algusest peale pidanud andma seda valimisõigust ja siis kiunuma juba 20 aastat, et küll on paha, näe, Keskerakond Tallinnas juba 20 aastat võimutseb. Aga miks te andsite siis võimaluse Keskerakonnal võimutseda? Ma meenutan, et see valimisõigus anti nendesamade erakondade poolt – Reformierakond, Isamaa – kes nüüd vastu rindu taovad nagu isagorillad, et nüüd on vaja ära võtta. See on populism, millega praegu tegelevad Reformierakond ja Isamaa,” lausus Helme.

 

Allikas: ERR