Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: vene telekanalite tegevust tuleks piirata, aga siseminister ei saa Tallinnale eetriaja ostmist keelata

12.02.2020
Mart Helme siseministrina
© Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Kolmapäevases valitsuse infotunnis pärisid Reformierakonna saadikud siseminister Mart Helmelt aru selle kohta, kuidas ta hindab Tallinna linna ja keskerakondlasest linnapea Mihhail Kõlvarti tegevust ning kuidas mõjutab Eesti riigi julgeolekut see, et pealinn ostab Kremli-meelsetelt telekanalitelt eetriaega.

Mart Helme sõnul on rahvuskonservatiivid korduvalt väljendanud seisukohta, et Baltikumis tegutsevad Venemaa infokanalid võiksid Eestis suletud olla, nii nagu on seesuguseid samme astunud meie lõunanaabrid. “Meie erakond toetab seisukohta, et nende kanalite tegevus Eesti Vabariigi territooriumil peaks olema piiratud või koguni keelatud,” sõnas ta.

Helme pidas rumalaks mõtet, nagu peaks Eesti Vabariigi siseminister astuma väga drakoonilisi samme, et ühele kohalikule omavalitsusele dikteerida, kuidas nemad oma eelarvet kasutada saavad või ei saa.

“Kui meie vastavad julgeolekuorganid on tuvastanud vettpidavalt Eesti julgeolekuohu nende konkreetsete kanalite puhul, siis peaksid nad ilmselt tegema Eesti Vabariigi valitsusele konkreetse, selgelt sõnastatud ja vormiliselt korrektselt fikseeritud ettepaneku, mida teha, et Eesti suurim omavalitsus ei telliks nendelt kanalitelt rohkem reklaami ega osaleks muul moel nende tegevuses,” selgitas ta. “Minu andmetel seesuguseid ettepanekuid julgeolekuasutustelt Vabariigi Valitsusele tulnud ei ole, ja kuna meil on kohalikud omavalitsused autonoomsed, ei näe ma ka võimalust, et Siseministeerium sekkuks nende eelarvepoliitikasse ja nende suhetesse meediakanalitega, eriti veel arvestades seda, et Eestis on sõnavabadus.”

Reformierakonna saadikud küsisid, kuidas Eesti näeb seetõttu välja oma liitlaste silmis. “Väga raske on uskuda, et mõne venekeelse kanali tegevus või selle kanali levi Eesti Vabariigi territooriumil on faktor, mis mõjutab meie tegevust NATO-s, Euroopa Liidus või teistes rahvusvahelistes organisatsioonides, kus Eesti on väga selgetel positsioonidel. Ma ei näe siin küll mitte mingisugust probleemi. Ja olles äsja külastanud Ameerika Ühendriike, siis kõigi nende arvukate kohtumiste jooksul, mis mul seal toimusid, ei puudutanud küll keegi kordagi vene telekanalite või vene propaganda teemat, küll aga oli absoluutselt kõikidel kohtumistel päevakorras Hiina, 5G ja Huawei teema ning meie muu julgeolekualane koostöö,” lisas Mart Helme.

Siseminister täpsustas, et EKRE on koalitsioonis korduvalt tõstatanud Vene telekanalite Eestis levimise küsimuse ja teinud ettepaneku nad keelustada, kuid selles küsimuses ei ole valitsuses konsensust saavutatud. “Me ei hakka valitsust selle teema pärast lõhkuma. Kui meil oleks kõikides küsimustes ühesugused seisukohad, siis meil ei oleks valitsuses kolme erakonda. Meil on kolm erakonda just sellepärast, et meil on paljudes küsimustes, nii eestikeelse hariduse, venekeelsete telekanalite ja propaganda, aga ka mitmetes muudes küsimustes täiesti erinevad seisukohad. Aga suuremas osas küsimustes on meil sarnased või kokkulepitavad seisukohad ja seetõttu see valitsus tegutseb minu hinnangul produktiivselt ja laiali minna ei kavatse,” lausus ta.

Mart Helme küsis reformierakondlastelt, et kas PBK saated on tõepoolest Eesti julgeolekule nii laastavalt mõjunud, et riik ei funktsioneeriks ja et me ei saaks aru, mis on vale ja mis on tõde?

“Kas teie ei saa aru, kui Vene telekanalitest tuleb meie ajalugu moonutav informatsioon? Mina küll saan aru ja ma ei ole nõus selle informatsiooniga. Kui ma vaatan ükskõik missuguselt Vene telekanalilt, kuidas Putin räägib seal musta valgeks sellest, kuidas poolakad päästsid valla Teise maailmasõja – no kuulge, kas ma olen lollakas, et ma peaksin seda uskuma? Ma ei usu seda! See juukseb mul mööda külgi maha, see on mõeldud nende sisetarvitamiseks. Ei poolakaid, ei leedukaid, ei lätlasi, ei eestlasi selline propaganda ei veena,” selgitas siseminister, soovitades reformierakondliku hüsteeria maha võtta ja mitte üritada jätta muljet, nagu toetaks siseminister venekeelset ja -meelset propagandat.