Mart Helme vihakõne seaduse eelnõust: ma peaks tundma end ohustatud liigi esindajana

Eesti,
Mart Helme

Riigikogu liige Mart Helme (EKRE) ütles vihakõneseaduse arutelul, et see on Reformierakonna katse kehtestada ideoloogilist tsensuuri.

„Meie ühiskonnas pidi olema väga suur viha. Meie ühiskonnas on järjest süvenenud vaen. Meie ühiskonnas on grupid, mis tunnevad muret oma julgeoleku pärast. Ja siis on meil nõiavits, millega me korraks lööme – selle nimi on vihakõneseadus –, ja kõik need mured haihtuvad,“ ironiseeris Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ta lisas viidates eelnõud tutvustanud Reformierakonna esimehe Kaja Kallase jutule: „Ma pean tunnistama, et isegi siin saalis, kus väga palju räägitakse rumalusi, poliitiliselt kallutatud, motiveeritud juttu, vasturääkivusi tuuakse esile, ühele küsimusele, vastatakse nii ja teisele küsimusele vastatakse naa ja kui sa need kokku paned, siis tuleb välja puder ja kapsad – isegi siin saalis on harva nii vastuolulist, nii poliitiliselt motiveeritult kallutatud ja kohati isegi valelikku juttu kuulda, kui oli täna.“

Iseäranis tõi ta esile Kallase väite, et eesootav abielureferendum õhutab viha, et ohustab teatud vähemust. „Vabandust, ei referendumi küsimuses ega referendumis kui niisuguses ole midagi, mis kedagi ohustaks. Seal on üks väga lihtne küsimus: jah või ei. See, mis ohustab, see, kes ohustab, on see, kes püüab seda rakendada poliitilise viha õhutamise vankri ette,“ rõhutas Helme.

„Ja ma pean tunnistama, et kogu selle nähtava poliitilise karjääri jooksul, mis mul on olnud, olen mina isiklikult tundnud pidevalt, et ma olen nagu ohustatud liigi esindaja, pidev vihakõne, vaenukõne, solvangute, ebaõigete süüdistuste objekt. Ja seda ka siin saalis,“ lisas ta, meenutades enda umbusaldamist, mis oli täis vihavaenu, solvanguid ja pahatahtlikkust

Helme: „Ma ei oska öelda, kas see oli vihakõne või oli see vaenukõne või mis iganes see oli, aga igatahes pilt oli väga erinev võrreldes sellega, mis siin praegu oli. Praegu ei olnud sellist räiget, räusklevat, vihast pakatavat küsimuste esitamist. Jah, oli iroonilist, oli ka süüdistavat, aga üldiselt üsna sordiini all esitatud küsimusi. See eristab väga tõsiselt seda, mis on siinpool saali ja mis on mõnes teises saaliotsas.“

Kokkuvõttes nimetas Mart Helme seda seaduse eelnõud ideoloogilise tsensuuri kehtestamise eelnõuks, sest see eelnõu loob ühiskonnas atmosfääri, kus inimesed ei julge ennast vabalt väljendad, see eelnõu on vastuolus meie vabariigi põhiseaduse, ÜRO inimõiguste harta ja väga paljude teiste rahvusvaheliste dokumentidega, mis kõik deklareerivad, et demokraatlikus ühiskonnas on arvamusvabadus.

 

 

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused