Mart Helme võrdles opositsiooni Bourbonidega: teie pole midagi unustanud, aga te pole ka midagi õppinud!

Eesti,
- Updated
©UU
Siseminister Mart Helme on pressikonverentsidel alati enam tähelepanu püüdev persoon.

Oma kõnes enne umbusaldamiskatset ütles siseminister Mart Helme, et tal on déjà-vu tunne, sest süüdistused on samad mis varasematelgi puhkudel ja argumendid on samamoodi laest võetud.

Helme sõnul pole kusagilt näha, et Eesti julgeolek oleks kahjustatud ja Soome saatkonna esindajad ei ole viselnud krampides, kuna nende meelest oleks Eestis toimunud midagi niisugust, mis Soomet solvab ja sunnib Eestist distantseeruma. Kõik need süüdistused on tema hinnangul konstrueeritud ja teiste manipuleerijate hulgas mainis ta ka rahvusringhäälingut.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mart Helme lükkas ümber ka väited, nagu alavääristaks ta lihtsa töö tegemist. “Ma arvan, et siin saalis on vähe neid, kes on nii palju sõnnikut visanud kui mina; kes on nii palju peenraid ja põllumaad kaevanud ja kündnud kui mina; kes on nii palju heina niitnud, kuhja pannud, loomadele ette tõstnud kui mina. Ma kardan, et siin ei ole nii palju inimesi, kes oleksid ehitanud nii palju maju kui mina; kes oleks tahunud ise kätega palke, et oleks naturaalne, mitte kuskilt saeveskist tulnud; kes on oma kätega ehitanud keldreid ja muid igasuguseid majapidamishooneid. Ma olen kõva töömees, kes ei löö risti ette ühegi töö ees, ja tean, mis on lihtne töö,” rääkis ta.

EKRE esimees vaatles eraldi ka opositsiooni väidet, nagu alavääristaks ta naisi, öeldes, et tema abiaasa sealsamas saalis ja tema tütred võivad kinnitada, et ta ei ole neid kunagi naeruvääristanud, alavääristanud ega halvasti kohelnud. “Ma ei jaga marufeministlikke seisukohti. Ma ei jaga mingisugust tõmblukupoliitikat, mingit kvoodipoliitikat, et inimesi peaks jaotatama teatud ametikohtadele soo järgi. Tõepoolest ei jaga. Kui see mõnedele liberaalidele on naiste halvustamine, siis mõtlevad nad oma rikutuse tasemel,” märkis ta.

Helme sõnul ei ole ta ka mitte kordagi ei ole alavääristanud ega solvanud soome rahvast. “Kas ideoloogilisel erimeelsusel mõne valitsuse ja mõnede poliitikutega on midagi tegemist otseselt soome rahvaga?” küsis ta. “1918. aasta detsembris just samal ajal, jõulude ajal oli Eesti rinne murdumas, rinne oli Kehra all, 30 kilomeetrit Tallinnast eemal. Ja siis tulid soomlased. Nad marssisid laevalt maha, tegid piduliku paraadmarsi Raekoja väljakul, läksid otse rindele ja tõid murrangu Vabadussõjas. Kas te tahate öelda, et ma ei mäleta seda, et ma ei hinda seda, et ma ei ole kogu oma elu viimse hingetõmbeni soomlastele selle eest tänulik? Kui te seda arvate, siis te arvate väga valesti.”

Mart Helme sõnutsi ei saa ta olla nõus Soome praeguse valitsuse kursi ja tema ideoloogilise platvormiga. “Ja seda on mul õigus öelda nii eraisikuna kui ka Eesti Vabariigi liikmena, mis ei tähenda seda, et me Soomega peaksime tüli norima,” täpsustas ta.

Poliitik tuletas ka meelde, kuidas üks Riigikogus tema ees istujatest on EKRE nimetanud postsovjetlikuks saastaks. “Mina teisse nii ei suhtu. Minu arvates olete te kolleegid Riigikogus. Meil on poliitilised erimeelsused. See on normaalne ja peabki olema, sest vastasel korral oleks meil ju ainult üks partei,” lisas Helme.

“Teie, sõbrad, tahate seda valitsust kukutada, teie kujutate ette, et ainult teie juhtimisel on Eestil hea elada. Teil on võib olla hea elada, aga Eestil mitte. Te olete nagu Bourbonid, kes pärast restauratsiooni tulid võimule ja ei osanud võimuga mitte midagi paremat teha kui seda, mida nad tegid enne. Nende puhul öeldi, et nad ei ole midagi unustanud ja nad ei ole midagi õppinud. Ma näen, et ka teie pole midagi unustanud, aga te pole ka midagi õppinud. Ja nüüd te arvate, et tulete uuesti võimule Eesti põlve uueks looma. Te tulete täpselt sedasama peenhäälestust ja stagnatsiooni tegema, mida te siiani teinud olete. Eestil on parem ilma teieta. Ja te ei mõista ühte kõige olulisemat asja: maailm on sisenenud uue poliitika paradigmasse ja seda esindan mina. (Aplaus.) Ma arvan, et teil on nüüd hulgaliselt mind solvavaid küsimusi,” lõpetas Mart Helme oma kõne.

Allikas: stenogrammid

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused