Mart ja Martin Helme: poliitilised oponendid ja meedia, lõpetage hüsteeria üleskütmine ja rahva hirmutamine!

Martin Helme ja Mart Helme.

Täna tegid 12 Eesti endist siseministrit ühispöördumise, milles heidavad Mart ja Martin Helmele ette tänavarahutustega ähvardamist. Mart ja Martin Helme peavad oma vastuses kahetsusväärseks, kui kergesti on siseministrid läinud sotside ja Reformierakonna eestvedamisel levitatava libauudise ohvriks. 

 

Kaheteistkümne ministri avalduses seisab: “Hoolimata erinevatest maailmavaadetest ja poliitilistest valikutest ei saa me siseministritena heaks kiita ühtegi üleskutset, mis on mõistetav massirahutuste õhutamise või õigustamisena. Sõnal on poliitikas tugev jõud. Iga sõna peab tõsiselt kaaluma ja mõistma oma vastutuse suurust. On raske uskuda, et teie valijad andsid teile mandaadi õhutamaks inimesi korrarikkumistele. Iga poliitik peab teadma, et tema positsioon eeldab küpsust tegudes ja sõnades, mitte hirmutamist ja vägivalla õhutamist, seda kasvõi kaudselt. /…/ Üksteise vastu üles kutsumine on Eesti riiklike ja rahvuslike huvide vastane. See lõhestab, mitte ei liida ühiskonda. Lähiminevikust mäletame veel liiga selgelt, milleni see võib viia, nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Eesti on meile kõigile armas ja kellelgi pole õigust ei sõnas, kirjas ega teos õõnestada rahvuslikku suveräänsust, stabiilsust ja korda, mille oleme ühiselt viimase 30 aasta jooksul ehitanud. Läheme siit kõik koos edasi põhjamaa rahvale omases rahulikus õhkkonnas.”

Ühisavaldusele on alla kirjutanud Kalle Laanet, Margus Leivo, Tarmo Loodus, Lagle Parek, Hanno Pevkur, Katri Raik, Märt Rask, Edgar Savisaar, Ain Seppik, Riivo Sinijärv, Olari Taal ja Toomas Varek. Teadaolevalt kirjutas avalduse ja sellele kogus allkirju sotsist siseminister Katri Raik.

Pöördumisega ei ühinenud endised siseministrid Andres Anvelt, Ken-Marti Vaher, Marko Pomerants, Jüri Mõis, Kaido Kama ja Robert Närska.

Mart Helme ja Martin Helme saatsid siseministritele vastuse:

“Toetame endiste siseministrite üleskutset hoida Eestis rahvuslikku suveräänsust, stabiilsust ja korda. Paraku on nad oma kriitilise pöördumise saatnud valele aadressaadile.

On kahetsusväärne, et meil on kaksteist endist siseministrit, kes kas ei tunne ära libauudist või osalevad teadlikult selle levitamises, tõstes sellega ühiskondlikku temperatuuri.

Siseministrid peaksid saatma oma pöördumise Reformierakonna ja sotside poole, kes on mobiliseerinud kogu oma aastate jooksul üles ehitatud toiduahela, et üles kütta ühiskonnas hüsteeriat ja nurjata lõpusirgele jõudnud koalitsiooniläbirääkimised.

Viimased kaks nädalat on Reformierakond ja sotsid tegelenud legitiimse poliitilise protsessi õõnestamisega, varjamata seda, et nende ideoloogia võimul hoidmine on neile tähtsam kui demokraatia.

Kõik need inimesed, kes on kuulanud meie pühapäeval eetris olnud saadet „Räägime asjast“ – ja mitte piirdunud internetitrolli poolt arvutis kokku lõigatud libaklipi või kontekstist välja rebitud tsitaatidega online-meedias – teavad hästi, et me ei ole kedagi vägivallale üles kutsunud.

Juhtisime raadiosaates tähelepanu, et sotside ja Reformierakonna üles köetud paanika tulemusel võivad inimesed tulla tänavale ja piisab vaid tiku viskamisest, kui toimub plahvatus. Hoiatasime neid erakondi edasise hüsteeria õhutamise eest. See ei ole ähvardus ega üleskutse vägivallale. Vastupidi, kutsusime inimesi üles tänavale mitte tulema.

Kui keegi sai meie sõnadest valesti aru, siis olgu siinkohal üle korratud: poliitilised oponendid ja meedia, lõpetage hüsteeria üleskütmine ja rahva hirmutamine! Alles pärast seda saab ühiskondlik temperatuur hakata langema.

Endistele siseministritele siseministritele soovime külma närvi ja kriitilisemat meelt!”

UU

 

Kommentaarid