Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Martin Helme: ettevõtete ja inimeste maksualandustest ülejääv raha ei kao kuhugi, vaid läheb majandust elavdama

-
08.01.2019
Martin Helme.
© kuvatõmmis

Rahva jõukuse tõstmiseks on vaja korralikku majanduskasvu ja kiiret palgatõusu, mida saab teha vaid maksualanduste kaudu, ütles EKRE Riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme Kuku Raadios.

Kuku raadiole antud intervjuus tõrjus Martin Helme tagasi väite, nagu tahaks EKRE suurendada poliitilist kontrolli ühiskonna üle. “Rahvahääletuse taastamine, presidendi otsevalimine ja Riigikohtu kohtunike valimine on hoopis võimu tagasiandmine rahvale,” märkis ta. “Küll aga tuleb suurem kontroll narkomaania ja alkoholismi sundravi osas – pole vaja neid lihtsalt jätkuvalt elule turgutada, – ja tervishoiurahade eest ei tohi aborte teha!”

Rääkides pensionide kasvust ütles Martin Helme, et rahva jõukuse tõstmiseks on vaja korralikku majanduskasvu ja kiiret palgatõusu, mida saab teha vaid maksualanduste kaudu.

“Sellest ei taheta kahjuks aru saada, et see raha ei kao kuhugi, makse alandades jääb inimetele ja ettevõtetele rohkem raha kätte, nad saavad investeerida ja tarbida – see elavdab omakorda majandust ja tõstab sissetulekuid ning sealtkaudu suurenevad ka riigieelarve maksed,” selgitas ta, lisades, et selises majanduspoliitikas ja maksude liigutamises pole midagi uut – nii on majanduse tõusule viinud Ronald Reagan, Margaret Thatcher, John F. Kennedy ja Augusto Pinochet.

Saatejuht juhtis tähelepanu Rail Balticust loobumise kavale ja soovile ühendada Tallinn kolme teise suurema linnaga neljarealiste maantee ehitamisega. Martin Helme sõnul pole need kavatsused lihtsalt huupi laest võetud, vaid majandustoimkond on spetsialistide abiga teinud põhjalikud majanduslikud kaalutlused.

“Viis miljardit infrastruktuuridesse kaheksa aasta jooksul tähendab seda, et me paneme selle raha oma majanduskasvu – aastas laias laastus miljard lisanduvat jõukust pluss teine miljard maksulangetustest käibemaksu ja aktsiiside alandamise kaudu,” selgitas Helme. “Kui seni räägiti meile, et tõstame aktsiise ja riik saab rikkamaks, siis läks vastupidi – pärast maksutõuse laekumised hoopis vähenesid. Meie teeme vastupidi.”

Martin Helme nimetas majandusprogrammi juures ebatavaliseks vaid seda, et üks erakond tuleb välja sedavõrd julge ja ambitsioonika kavaga. Ta lisas, et majandus läheb käima lisaks maksude alandamisele  ka bürokraatia vähendamise ning kulude ülevaatamise ja kärpimisega, näiteks ülikalli Rail Balticu puhul. “Meil on palju kohti, kus reformierakondlased ja sotsid on suutnud sadade miljonite eest tarbetuid kulutusi tekitada,” sõnas Helme.

Jutuks võeti ka võimalik kriis maailmamajanduses, mida ka Martin Helme tõenäoliseks peab. “Kui eelmine kord majanduslangus saabus, siis just praegu hambaid teritavad reformierakondlased  pigistasid rahval hinge kinni,” meenutas ta. “Siis on vaja just makse alandada ja riiklikke investeeringuid teha, et veel sada tuhat eestlast ära ei läheks ja inimesi kodudest välja ei tõstetaks – siis on vaja inimesi aidata, mitte eelarve tasakaalu fetišit ergutada.”

Rääkides võimalikust valitsuskoalitsioonist ütles Martin Helme, et ta ei võta EKRE välistamise jutte tõsiselt, vaid peab propagandaks, et ärgitada inimesi rahvuskonservatiividele häält mitte andma. “Eelmiste valimistel eel räägiti, et hääl läheb tühja, sest EKRE ei saavat Riigikogusse – aga me saime!” meenutas ta. “Nüüd räägitakse sama juttu tühjast häälest, sest EKRE ei saavat nagunii  valitsusse – aga me saame sinna!”

Martin Helme tunnistas, et EKRE hingab kahele suuremale parteile kuklasse, eriti Reformierakonnale. “Neil pole ju mingeid reaalseid lubadusi peale aktsiiside viimise selle päeva tasemele, mil Rõivase valitsus kukkus – keda peaks see üldse inspireerima nende poolt hääletama?” lausus ta. Oma soovitava valimistulemuse kohta ütles Helme, et mida suurema fraktsiooni EKRE saab, seda parem, sest nii saab suurema tõenäosuse mingis valitsuses kaasa lüüa – see võib olla nii valimisjärgne kui ka hilisem, sest ainult ühe valitsusega kahtede valimiste vahel on Eestil õnnestunud hakkama saada vaid ühe korra taasiseseisvusaja jooksul.

Martin Helme intervjuud EKRE valimisprogrammi kohta saab kuulata SIIT.