Martin Helme “Foorumis”: eestlased tunnetavad, kuidas neilt võetakse hiilivalt riiki üle

Eesti,
Martin Helme
©UU

Teisipäevase “Foorumi” saate vastukajad peavoolumeedias ei keskendunud mitte poleemikat tekitanud kodakondsusseaduse võimalikule muutmisele, vaid EKRE poolt esinemas käinud Martin Helme sõnakasutusele, seda vähemalt väljaannete pealkirjades.

“Helme kodakondsuspoliitikast: lambast ei saa hobust tallis sündimise tõttu,” kirjutas näiteks ERR ja just sellest ütlusest haarasid teisedki meediakanalid kinni. Mida siis rääkis saates EKRE üks liidritest, kelle suhu pandud väljendiga “alla 27-aastane lastetu naine on ühiskondlikult kahjulik element” on juba ka noori naisi hirmutatud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Arutelus rõhutas Martin Helme näiteks, et EKRE eesmärgiks on eestlaste arvukuse ja osakaalu suurendamine ning kõik vastupidised protsessid vaid suurendavad pingeid ühiskonnas. “Kodakondsus on privileeg, mitte asi, mida käiakse pähe määrimas,” lisas ta, rõhutades, et kodakondsusseadus on seniste valitsuste ajal liikunud ainult lõdvenemise suunas, saates jutuks olnud topeltkodakondsus aga on julgeolekuoht, mis tekitab lisaks ka segadust.

“Selles on põhimõtteline vahe, kas lapsed saavad kodakondsuse vanemate kaudu või sellepärast, et sündisid siin — lammas ei muutu sellepärast hobuseks, et ta sündis tallis,” parafraseeris Martin Helme tuntud pilaütlust kodakondsusteema kontekstis. Ta rõhutas, et Eesti kodakondsust pole tingimata lojaalsuse saamiseks vaja välja jagada. “Vene  passi omanike puhul vähemalt teame, kus nende lojaalsus on, aga kus on nende oma, kellel on Eesti pass, aga kes Pronksiöö ajal karjusid “всё это наше”? lisas ta. Ka teine saatekülaline Jüri Adams märkis, et Eestis on kodakondsust mitmes laines võimaldatud ja need inimesed, kes praeguseks pole seda saanud, tegelikkuses seda ei soovigi.

Puudutades Keskerakonna ja sotside arvamusi venelaste parema valgustamise kohta ütles Martin Helme, et vasakpoolsetel lähevad sõnad kodakondsus ja infoväli sageli ühte hingetõmbesse. Tema soovitas propaganda vastuvõimendamise asemel hoopis venemeelsed infokanalid sootuks kinni panna, nagu tegid leedukad, mitte aga lubada valitsusparteidel PBK-lt reklaami tellida. Martin Helme märkis lisaks, et väidetavalt suurema auditooriumini jõudev reklaam Kremli-meelsetes infokanalites on olemuselt kapitulatsioon, kuna venelased ise pole meie inforuumi tulnud ja seetõttu läheb Eesti ametlik poliitika hoopis ise vaenlase omasse ennast pakkuma.

Saates tuli jutuks ka see, et kodakondsuse küsimus on muutumas poliitiliseks valimiseelseks propagandaks ja see on tekitanud teemaga rapsimist. Martin Helme sõnul on sel juhul rapsijaks Keskerakond, kelle toetus venelaste seas on viimaste uuringute järgi 65% ja kelle suuremat toetust selliste küsimuste tõstatamise läbi otsivadki eelkõige vasakparteid.

“Suurim probleem on hoopis selles, et eestlased tunnetavad, kuidas neilt võetakse hiilivalt riiki üle ja nende arvamuse mõju otsuste tegemisel kaob,” lisas ta ja soovitas mitte võtta lõimumise tulemuse aluseks seda, kui 80-aastane Vene memm suudab öelda “Tere, tere!” – see pole mingi integratsioon.

Martin Helme nentis ka seda, et väitluskaaslane Urmas Paet eksib venelasi immigrantideks pidades, sest neid hoopis veeti teadlikult okupatsiooni ajal siia. Liisa Oviiri arvamusele vastates nentis EKRE Riigikogu fraktsiooni esimees: “Kui KE püüab selle küsimuse tõstatamisega valijate hääli, siis sotsid tahavadki rahvusriiki hävitada, see on nende motivatsioon,” lisas ta, tuletades ühtlasi meelde, et Lääne-Euroopas on moslemiterroristid sageli oma tapatalgumaa kodanikud.

Topeltkodakondsuse teemat kommenteerides ütles Martin Helme, et nagunii on suhteline EL-i kodakondsus olemas, mistõttu veel eraldi kolmanda maa kodakondsus võtta ja seda lubada on mõttetu. Tema poolt meelde tuletatud brittide uuring, nagu oleksid siinsed venelased suuremad šovinistid kui rahvuslased Venemaal, ajas paljudel stuudios karvad turri, kuid Mart Nutt tuletas meelde, kuidas Soome andis sellise võimaluse venelastele ja Venemaa kasutab nüüd seda oma huvides ära. Kodakondsuse liiga lihtne andmine on tema sõnul vale ka seetõttu, et paljud Lääne-Euroopast ISIS-e ridadesse läinud immigranditaustaga pühasõdalased on varem kodakondsuse saanud ja nüüd peab asukohariik nad igal juhul tagasi võtma.

“Mina ei taha venelasi eestlasteks teha, mina austan venelasi nendena, kes nad on,” märkis Martin Helme vastuseks sots Liisa Oviiri lõimimisjuttudele. Tema sageli teravate, kuid väga asjakohaste ütluste kasutamine rünnakutes EKRE vastu näitab suurt vahet rahvuskonservatiivide ausa ja otsekohese jutu ning vasakliberaalide demagoogia ja vassimise võrdluses.

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused