Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme Kaja Kallasele: kas te saate aru, et teie, kõva käe ihalusega peaminister, olete oht põhiseaduslikule korrale?

16.11.2022
EKRE esimees Martin Helme.
© Uued Uudised

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis juhtis EKRE esimees ja Riigikogu aseesimees Martin Helme oma küsimustega peaminister Kaja Kallasele tähelepanu sellele, et too on oma nõudmistega rahvasaadikute suude sulgemiseks hakanud kehtestama Reformierakonna “vaikivat ajastut”.

“Mõned aastad tagasi, kui Reformierakond oli opositsioonis, siis teie saadikud siin saalis ja ka nii omas meedias kui välismeedias räuskasid lakkamatult teemal, kuidas istuv valitsus on ohuks demokraatiale ja inimõigustele. See oli muidugi kõik täielik fantaasia ja laim. Meie ajal ei olnud sellist asja, et demonstrantidele saadetakse kaela teleskoopnuiadega eriüksuslasi või koeri – rahumeelsete demonstrantidele. Polnud demonstratsioonegi erilisi. Ja ei toimunud mingeid piiranguid ei sõnavabadusele ega kogunemisvabadusele ega ettevõtlusvabadusele. Kõik on need asjad, mida teie valitsuse ajal tehakse.

Eks Reformierakond on oma kõvakäeihalust näidanud sellega küll – te ise oma plakatitel nimetate seda kindlates kätes juhitud riigiks. Aga eelmisel nädalal ikkagi astusite te pika sammu edasi oma diktatuuriihaluse demonstratsiooniga, kui te tulite siia Riigikogusse ja nõudsite, et Riigikogu liikmel lülitatakse kuskilt puldist mikrofon välja. Ma ütleks, et Riigikogu liikme sõnavõtud on sama tähtsad kui tema hääletused. Kui te tahate, et mikrofon välja lülitatakse või sõnavõtud pärast stenogrammist kustutatakse, siis see on samaväärne nõudmisega, et Riigikogu liikmel ka hääletuspult välja lülitatakse või hääletus ära kustutatakse.

Te ise olete kiitnud, et te olete saanud juristihariduse. Ju te midagi peate teadma põhiseadusest, võimude lahususest. Valitsus ei saa tulla Riigikogusse esitama mingeid nõudmisi, te töötate meie heaks. Ju te midagi peate teadma Riigikogu liikme mandaadivabadusest. Ju te midagi peate teadma indemniteedist. Kas teile endale ei tundu, et see olete teie peaministrina, kogu Reformierakonnana, kes ohustab Eestis demokraatiat ja põhiseaduslikku korda selle käitumise ja nende sõnavõttudega?

(Kordusküsimusena) Minu küsimuse põhiiva oli selles, et meil on peaminister, kes arvab, et ta tuleb Riigikogu saali ja räägib juhatajale ja saadikutele, kuidas peab käituma, ja kui me ei käitu nii, nagu peaminister, valitseja käsib, siis nõuab, et neid tuleb tsenseerida. See on otsene oht ja rünnak demokraatiale, võimude lahususe, intemniteedile, mandaadi vabadusele. Muidugi tuli siit terve hunnik, nagu te ise ütlesite, soga. Meie kehtestasime tõesti koroona tulekul eriolukorra, täiesti põhiseaduspäraselt, põhiseadusega kooskõlas olles. Teie eriolukorda ei kehtestanud, aga ikkagi piirasite inimeste sõna- ja kogunemisvabadust, saatsite koerad ja teleskoopnuiad kallale kohvikupidajale, kes keeldus osalemast teie apartheidirežiimi rakendamisel.

Mis kõlblusse puudutab, siis kõlbluse üle me peaksime debatti pidama rohkem, ma arvan, kõlblusega ongi teil ju probleem. See oli meie eelmise nädala vaidluse põhisisu, et teie erakond ei ole võimeline isegi aru saama, et kõlblust on rängalt rikutud teie erakonna liikme poolt ja te ei taha isegi kuulda seda, milles see kõlbluse rikkumine oli. Te tahate selle ära kustutada, ära tsenseerida, te tahate seda keelata inimestel teada saada või ka välja öelda. See kõik on väga ränk põhiseaduslike printsiipide piiramine ja ka muuseas ajakirjandusvabaduse piiramine. Selle riigisaladuse kohta – eelmisel nädalal te lobisesite ise siin riigisaladuse välja, öeldes, mis on Marko Mihkelsoni riigisaladuse loa tase, nii et teie rikkusite ise ka seda siin. Ma ei tea, mis me teiega nüüd peale peame hakkama, teil indemniteeti ei ole seal puldis rääkides, erinevalt minust.

Nii et ma ikkagi tulen tagasi selle juurde, et ma rängalt hoiatan selle eest, et meil on kõva käe ihalusega peaminister, kes poliitilise eriarvamuse mahasurumiseks kasutab politsei eriüksusi ja nüüd nõuab juba Riigikogu liikmete suu kinni toppimist. Kas te järgmisena nõuete mult hääletamise äravõtmist? Kas te saate aru, et te olete oht põhiseaduslikule korrale?”