Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: Reformierakonna ettepanek Venemaaga liitumine referendumile panna on põhiseadusliku korra vastane

-
09.01.2021
Martin Helme

Meie tänased riigikogu liikmed Reformierakonnast Urmas Kruuse, Jüri Jaanson, Ants Laaneots tahavad referendumil rahvalt küsida järgmise küsimuse: „Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?“ See ei ole nali.

„Miski sellest, mis praegu riigikogus toimub, pole naljakas,“ kommenteeris EKRE esimees Martin Helme. „See on põhiseadusliku korra vastane avaldus.“

Eesti põhiseadus ütleb kohe esimeses paragrahvis: Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on aegumatu ning võõrandamatu.

Helme: „Kui meie iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu, ei saa isegi mitte küsida, kas peaksime kuuluma Venemaa koosseisu. Küsimus ise ongi juba põhiseaduse vastane, iseseisvuse vastane, Eesti vabariigi vastane. Aga just sellise küsimuse on Reformierakonna opositsionäärid on meile välja pakkunud.“

Ta leiab, et küllap on nad lähtunud põhimõttest, et läks trumm, mingu ka pulgad – kõigepealt on jäädud võimust ilma ja see on ajanud nad sõna otseses mõttes hulluks; nüüd on mindud väärtusküsimuses rahvalt arvamust küsima ja see on ajanud nad hullust veel hullemaks, mistõttu on hakatud käituma parlamendis täiesti pööraselt. Mitte lihtsalt ebaviisakalt või ebasoliidselt, vaid laamendavalt.

„Kui sa lased juba kõrge kaarega demokraatiale ja parlamentarismile ning takistad kõigi vahenditega seaduslikku seadusandlikku tegevust, asi siis astuda järgmine samm ja lasta kõrge kaarega ka kogu riiklusele, iseseisvusele ja sõltumatusele,“ kirjutab Helme.

Ta lisab: „Silmi avav peaks kõik see olema küll. Tänane opositsioon on halanud kaks aastat, kuidas praegune valitsus ja eriti meie erakond määrib kuidagi Eesti euroopalikkust, on sallimatu ja vihaõhutav. Süüdistab meid mingis väärastunud loogikas putinismis. Nüüd aga näitavad nad end kui poliitilist jõudu, kes soovib Eestit viia Venemaa koosseisu. Ja mis puutub räuskamisse ning poliitilisse kultuuritusse, siis see, mida tegid Kaja Kallas, Valdo Randpere, Lauri Läänemets põhiseaduskomisjoni istungitel, on just omane Ukraina või Moldova parlamendis toimuvale, igaval Põhjamaal opositsioon sellist käitumist endale ei luba.“