Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme pärast Riigikohtu otsust: “Jätkame protsessimist, me ei kavatse alla anda”

11.03.2023
Martin Helme valimiskomisjonis

Riigikohtu otsust jätta meie kaebuse e-valimiste osas läbi vaatamata ei maksa traagiliselt võtta. Meil ei pandud teed kinni, vaid näidati teist rada. Seda mööda me edasi lähemegi.

EKRE tegi valimiste osas kaks erinevat protesti: ühe tegime otse Riigikohtule, teise tegime Vabariigi Valimiskomisjonile (VVK). Mõlemad protesteerivad Riigi valimisteenistuse poolt avaldatud tulemuste põhjal valimiste ebaturvalisust ja nõuavad valimistulemuse tühistamist.

Riigikohus ütles, et neile otse tehtud protesti nad ei menetle, sest enne tuleb teha kaebus VVK-le Riigi valimisteenistuse kohta. Seda me tegime ja see lahendati täna väga formaalse menetluse käigus meie kahjuks, öeldi, et kõik on korras. See on neil standardkäitumine.

Selle otsuse saame me nüüd kaevata edasi Riigikohtusse, täpselt nii, nagu Riigikohus meile just selgitas.

Miks me tegime kaks eraldi kaebust? Sest valimiste korraldamine ja tulemuste tuvastamine, samuti kõikvõimalike protestide ja kaebuste tegemine ja lahendamine on Eestis väga segane protsess. Kui paljud inimesed teavad või saavad aru, mis vahe on valimisteenistusel ja valimiskomisjonil?

Meil oli kaalumisel plaan, et ootame, kuni valimistulemused tervikuna välja kuulutatakse ja siis kaebame selle kohtusse. Samas on kaebustel omad tähtajad ja polnud kindel, et kohus oleks meie kaebust menetlusse võtnud, kuna tähtajad on möödas…

Teisest küljest pole valimistulemusi jätkuvalt ametlikult kinnitatud, mistõttu meil pole jätkuvalt ühtegi otsust, mida me saaks kohtus vaidlustada. Seda riigikohus oma määruses muide ütleski: pole veel asja, mida vaidlustada, nad ei saa arutada. Ometi ütles ta ka, et protest tuleb kõigepealt esitada VVK-le valimisteenistuse kohta, kuid valimisteenistus pole ka veel teinud ühtegi ametlikku otsust, mida VVK-le vaidlustada.
Tundub keeruline? No eks ongi. See on üks põhjus, miks valimistest valimistesse ei ole õnnestunud e-valimiste asja kohtus korralikult vaidlustada.

Aga nagu öeldud, me oleme teinud mitu paralleelset käiku ja jätkame esmaspäeval protsessimist! Viime Riigikohtusse nii reedese VVK kaebuse mitterahuldamise, mida loodetavasti saame riigikohtus edasi arutada. Ja kui see ei õnnestu, siis viime Riigikohtusse VVK poolt välja kuulutatud valimistulemused, mida nad saavad teha peale kõigi kohtuvaidluste lahendamist.

Võtab veel mitu nädalat enne, kui selgub, mis meie valimiste tegelik tulemus oli. Meil pole mingit kavatsust järgi anda, kaalul on Eesti demokraatia ja põhiseaduslik kord.

 

Martin Helme, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees

 

Riigikohus jättis esialgu EKRE kaebuse läbi vaatamata

 

Riigikohus jättis täna läbi vaatamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaebuse elektroonilise hääletamise tulemuste peale Riigikogu valimistel, sest Vabariigi Valimiskomisjon (VVK ) ei olnud vaidlusalust küsimust veel lahendanud.

Riigikohtusse laekus 9. märtsil EKRE kaebus, milles vaidlustati Riigikogu valimiste tulemuste kindlakstegemist VVK poolt 5. märtsil ja lisaks sooviti elektroonilise hääletamise tulemuste kehtetuks tunnistamist.

VVK selgitas Riigikohtule, et nad ei ole veel Riigikogu valimiste tulemusi kindlaks teinud. Küll aga tegi 5. märtsil elektroonilise hääletamise tulemused kindlaks Riigi valimisteenistus, kes korraldab otseselt elektroonilist hääletamist.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium selgitas, et kaebus valimisteenistuse toimingu peale tuleb kõigepealt esitada VVK-le, mida EKRE ei ole VVK andmeil teinud. Riigikohtule saab kaebuse esitada alles pärast asja lahendamist VVK-s. Seega ei kuulunud kaebuse lahendamine Riigikohtu pädevusse ja see jäeti läbi vaatamata.