Martin Helme peaministrile: see on sotsialism, kui te ajate kõigepealt inimesed vaeseks ja pudistate siis neile näpu vahelt toetusi

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Martin Helme

Kolmapäevases valitsuse infotunnis esitas EKRE esimees ja Riigikogu saadik Martin Helme peaminister Kaja Kallasele rea küsimusi elektrihinna tõusu kohta, millele valitsusjuht ei osanud muud vastata, kui süüdistada kõiges eelmist valitsust. Uued Uudised toovad kokkuvõtvalt ära Martin Helme etteheited praegusele valitsusele.

“Tuleme elektri hinna juurde. Te ütlesite varasemates vastustes, et Eesti on võtnud Kyoto lepinguga kohustuse ja põhimõtteliselt midagi teha ei olegi. Ma juhin tähelepanu, et  2015. aasta detsembris võtsin isiklikult sõna, kus ma hoiatasin, et need rohekliimalepped tekitavad Eestile tohutut majanduslikku kahju ja me ei peaks nendega liituma. 2018. aasta juulis ma hoiatasin, et kliimapoliitika, millega ka Eesti tollane valitsus innukalt kaasa läks, ähvardab meid kõiki vaeseks teha.

Aastal 2021, jaanuaris ütlesin raadiosaates, et me peaksime lahkuma Pariisi leppest. Nii et mul on olemas järjepidev sõnum, et see praegune kliimapoliitika teeb meid vaeseks, ja tänu sellele saan ma ka ettepanekuid teha, kuidas seda poliitikat korrigeerida. Me lugesime ette terve hulga erinevaid ettepanekuid, mille peale te ei vastanud muud kui seda, et ei toeta ühtegi neist.

Kui me olime võimul, siis otsustuseid tegime tõesti, langetasime tervet hulka aktsiise. Sellel oli oma mõju majanduskasvule ja maksulaekumistele. Ja võtsime vastu ka Eesti positsioonid üleeuroopalise kliimaneutraalsuse osas, kus oli terve rida meie huve, meie majandust ja meie inimeste toimetulekut kaitsvaid klausleid, millega ei ole absoluutselt arvestatud “Fit 55-s”. Teisisõnu, kui me võtaksime aluseks selle positsiooni, mille me võtsime 2020. aasta suvel, siis ei saa me mitte mingil juhul nõus olla tänase komisjoni ettepanekuga.

Te siin räägite sellest, kuidas neid inimesi tuleb toetada, kellel on raske. Eestis on olemas üks lihtne näide tööstusettevõttest, kellel ühe kuu elektritarbimine on nii suur, et tal on elektriarve 600 000 euro võrra suurem septembris, kui oli aasta tagasi. Mismoodi te kavatsete neid kõiki toetada? Ja enne te pidasite hingestatud kõne sellest, kuidas me ei taha tagasi minna plaanimajandusse. Ma juhin tähelepanu, et täpselt 10 aastat tagasi oli Eestis elektri hind reguleeritud, sest see on monopoolne teenus.

Ja nüüd te räägite meile sellest, kuidas me võtame siit ja paneme sinna ja toetame neid inimesi, las lähevad sotsiaalabisabasse. See ongi ju plaanimajandus. See ongi ju sotsialism, et kõigepealt teeme kõik vaeseks ja siis pudistame valitsuselt näpu vahelt neile mingit toetusraha. Aga inimesi ei ole vaja kõigepealt ajada vaeseks, kõigepealt on vaja teha seda, mis on valitsuse ülesanne: hoida ära pöörane, põhjendamatu poliitiliste valeotsuste tagajärjel taevasse kerkinud elektri hind ja tuua ta tagasi maa peale. Siis ei ole vaja sotsiaalabisabasse saata inimesi ja pankrotistunud ettevõttes hakata päästma töötuid.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused