Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: Reformierakonna poliitika tõttu kannatab inimeste rahakott ja kogu Eesti areng

-
30.04.2021
Martin Helme
© UU

Reformierakonna ja Keskerakonna valitsuse poliitilised valikud teevad Eesti arengule kurja kahju, ütles endine rahandusminister, EKRE esimees Martin Helme.

 

Martin Helme ütles intervjuus Kuku raadiole, et valitsuses kinnitatud 2022-2025 aasta riigieelarve strateegia lähtub Reformierakonna vanadest dogmadest, mille kohaselt keerulises majandusolukorras hakatakse kulusid kärpima ja otsustatakse majandust ja inimesi mitte aidata.

“Umbes nii, et mis siis, et inimestel ja majandusel on raske, mis siis, et me kaotame konkurentsis ja meie kasv jääb väiksemaks võrreldes meie naabritega, aga vähemalt ei ole meil suurt laenu. Kõike seda olukorras, kus me tegelikult oleme kõige madalama laenukoormusega riik Euroopas, me oleme ka viie aasta pärast Euroopa kõige madalama laenukoormusega riik. Meie eelarve jooksev miinus on ka Euroopa pigem väiksemate või keskmiste hulgas,“ ütles Helme.

„Ideoloogia, mis seda eelarve strateegiat on tõuganud, on vale. Mulle tuletab see meelde anekdooti, kui naine helistab oma mehele autosse ja ütleb, et ole ettevaatlik, sest sellel maanteelõigul, millel sina sõidad, pidi üks idioot vastassuunas sõitma. Mees vastab, et mis üks idioot, kõik sõidavad vastassuunas. Meil arvab Reformierakond, et kõik teised sõidavad vastassuunas. Kogu maailm stimuleerib pandeemia järel majandust laenurahaga, aga Eesti valitsus tegeleb kärpimisega, võtab riigikaitsest raha ära, võtab teedeehitusest ja regionaalpoliitikast raha ära, võtab laste huvihariduselt raha ära, võtab omavalitsustelt raha ära ja on jube uhke, et raskelt tuli, aga näe, ära tegime. Eesti eelarve ei ole tegelikult mingisuguses paanilises miinuses, me ei ole mingisuguses võlakeerises, nagu Keit Pentus-Rosimannus kogu aeg räägib. Praegu ei ole see koht, kus peaks tingimata kärpima.“

Martin Helme sõnul on valitsuse otsused pikas plaanis majandusele kahjulikud. „Kõigepealt maksutõusud. Diisli-, gaasi- ja elektriaktsiis tõusevad uuesti sellele tasemele, kus nad olid enne seda, kui meie valitsus nad langetas. Maksutõus lööb mitte ainult iga inimese enda rahakoti pihta, vaid see lööb meie majanduse arengu pihta. See lööb meie ekspordivõimekuse ja konkurentsivõimekuse pihta ja viib Eestist ära töökohti ja vähendab seoses maamaksulaekumist. See on täpselt sama reha peale astumine, mille peale astuti kaks aastat tagasi, 2015-2016, kui aktsiise suure hurraaga tõsteti,“ ütles Helme.

„Teine kahjulik asi on maanteede ehitamise lükkamine mingisugusesse helesinisesse tulevikku. Eesti on infrastruktuuri osas mahajäänud riik, meil ei ole riigi piirkonnad korralikult ühendatud. See pärsib majanduskasvu ja regioonide arengut. Need on pika plaaniga otsused, mis teevad Eesti kasvule ja arengule kurja kahju ja löövad maapiirkondi regionaalpoliitikat.“

Helme nendib, et valitsus üritab küll presenteerida saavutusena õpetajate palgatõusu, kui paraku tuleb see laste huvihariduse arvelt. „Riigieelarve strateegiat tuleb näha komplektis. Huvihariduse riiklikul toetamisel oli sees regionaalne komponent, hõreasustusega piirkondi toetas riik suuremate summadega.  Kärpimine lööb väiksemaid asulaid ja maapiirkondi.“

Martin Helme sõnul oli kärpekava olemas juba eelmise valitsuse ajal. „Valikud, kust ja kuidas kärpida, olid riiulis olemas. Ma kunagi ei vaidle vastu sellele, et avalikus sektoris on võimalik kokkuhoidu leida, loomulikult on. Aga küsimus, on millal ja kuidas seda teha.“

LOE LISAKS

Valitsus läks noorte perede kallale: eluasemelaenu intresside maksuvabastus kaotatakse

Reformierakonna valitsus läks kõige nõrgemate kallale: laste huvitegevuse toetust kärbitakse poole võtta

Martin Helme: Uue valitsuse poliitika toob hinnatõusu ja maapiirkondade väljasuretamise turbotempos!