Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: valitsus tahab saavutada inimeste üle meelsuskontrolli

-
02.04.2022
Martin Helme

EKRE esimees Martin Helme ja Isamaa Riigikogu saadik Urmas Reinsalu leiavad, et valitsus püüab koos agressorite sümbolite piiramise eelnõuga vastu võtta ka Euroopa Liidu nõutavaid muudatusi vaenukõne keelamiseks, mis Eestis on seni tegemata, ning seda ei tohiks lubada.

“Tegelikult on see meelsuskontrolli seadus ja see on kõikehõlmav – see ei puuduta Ukraina sõda või Vene sümboleid. Ta on kõikehõlmav ja see tegelikult tähendab, et valitsus on tulnud uuesti meile vihakõneseadusega ehk meelsuskontrolli või tsensuuri seadusega,” ütles EKRE esimees Martin Helme. “Meie oleme alati olnud kategooriliselt vastu meelsuse kriminaliseerimisele. Ja ma eraldi toonitaksin, et sõja õhutamine on ka tänasel päeval Eestis seadusega keelatud ja lausa kriminaalkorras on seda võimalik karistada. Või rahvusliku vaenu õhutamine täpselt sama moodi.“

Tema hinnangul on ka praeguste seaduste alusel võimalik provokatsioonid 9. mail ära hoida.

Kui seni karistatakse Eesti vaenukõne eest ainult siis, kui see toob ohvrile kaasa konkreetseid tagajärgi, siis eelnõu kohaselt kaotatakse vaenu õhutamise tagajärjenõue – oht isiku elule, tervisele või varale – ning kui selline tagajärg kaasneb, oleks tegemist juba kuriteoga.

Helme: “On selge, et meie sellise seadusega nõus ei ole. See on Eesti põhiseadusega vastuolus olev, see on vaba ühiskonnaga vastuolus olev. Esiteks on võimalik selliste sümbolite eest ka täna karistada, kui need on tõepoolest vaenu õhutavad nii nagu me sellest siiamaani oleme aru saanud. Ja teiseks meil on tegelikult ju vaja, et me teaksime, kellega kõrvuti me elame.”

“Tegelikult suurem osa nendest inimestest ei ole mitte Eesti kodanikud, vaid Eestis elamisloaga olevad Vene kodanikud. Ja sellised inimesed tuleks Eestist välja saata ja selleks on meil ka seadus olemas,” lisas Helme.

Reinsalu lisas, et valitsus ei tohiks kasutada sõda ettekäändena hoopis muude probleemide lahendamisel, millel ei ole Ukraina toetamisega ega Venemaa agressiooni vastustamisega mingit pistmist.

Allikas: ERR