Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MEEDIAVALVUR: Eesti poliitkoomikud: „Lihtsalt Raulija“, „Filmioperaator Sokk“ ja „Tarokaardimoor“

14.11.2023

Olen isegi kurtnud, et Eestis tehakse vähe head nalja ja poliitilist satiiri. Aga milleks seda tehagi, kui selline nali sünnib ise poliitilise tööprotsessi käigus.

Vikerraadios käis tavakohaselt kommenteerimas kommunikatsiooniekspert Raul Rebane, jutt ilmus ka ERR-i portaalis pealkirjaga „Meelelahutuse kiituseks“.

Seal kaitseb põline spordireporter oma tööandja ERR-i huve nii nutikalt, et toodab ise suurepärast huumorit. Aga kõigepealt kleebib vana väsinud propagandistina teistele peale sildid, nagu vene ajal ettekandeid, lakkudes armastusega Iljitši kujutisega postmarke:

„Eestis on pidevalt olnud häda vähese lugemusega poliitikutega, kes on kümnendite vältel tahtnud suruda Eesti Televisiooni niinimetatud kultuurigetosse. See tähendab, et ETV peaks tegema ainult tõsist asja, las teised laulavad, tantsivad ja teevad seriaale. Paraku on see väga ebaprofessionaalne lähenemine.“

Loomulikult on ETV kolletumist kritiseerinud poliitikud vähese lugemisega, muidugi lähenevad nad väga ebaprofessionaalselt. Millest see järeldub? Aga sellest, et spordireporter nii ütles. Ta on ise nii rohke lugemisega, et teab isegi sellist mõistet nagu „kultuurigeto“. Wow, nagu armastab öelda ETV poolt palgatud intellektuaalist kultuuriinimene Anu Saagim.

„Paljude poolt naeruvääristatavad teleseebid võivad kanda väga olulisi sotsiaalseid sõnumeid, mis muutuvad käitumisjuhenditeks. Peruu telesari “Simplemente María” aastast 1969 rääkis loo ühest lihtsast Mariast, kes õppis selgeks lugemise ja kirjutamise ja sai edukaks ettevõtjaks. Tema eeskuju oli väga suur,“ argumenteerib Raul Rebane.

Jah, väga-väga suur eeskuju. Ja tõesti, inimeste ajumaht ja nende eluaastakesed kulusid pikemat aega sellele sentimentaalsete nätsumullide vaatamisele. Kirjaoskamatud rahvahulgad vaatasid-vaatasid oma telekaid, lugemata subtiitreid ja kirjutamata kommentaare, ja siis äkki asusid oma kirjaoskamatust likvideerima ning hakkasid kõik edukateks ettevõtjateks. Eriti kasulik eestlastele. Mäletate, mida väidetavasti hakkasid kohe tegema nõukogude okupandid Eestis? Likvideerima eestlaste kirjaoskamatust! Ja nende pakutud seebikas oli poole sajandi jagu seeriaid.

Aga see pole veel kõik: paljudel olümpiamängudel KGB loal käinud Rebane jätkab: „Meilgi on ju häid näiteid. “Õnne 13” Allani astumine kaitseliitu on oluline sõnum.“

Jah, juba oma 30 aastat veniva telejandi patriootilis-pedagoogiline saavutus: keegi Allan astus kaitseliitu! Sinna lõputusse seriaali nagu mutiauku kallatud riiklike miljonite eest oleks võinud palgata Eesti kaitsmiseks terve pataljoni Schwarzeneggereid.

Rebane jätab lauale löömata veel ühe trumbi: klaasi keefirit. No kindlasti keegi jõi „Õnne 13“ seriaali kolmekümne aasta jooksul mingis seerias keefirit. Ma pole vaadanud ega näinud, aga tõenäosusteooria loogika järgi jõi. Või näris Eestis kasvatatud porgandit. Kapsad, kaalid, mineraalid… Alma ja Laine tõid oma kõrvitsasalati purgid Kadriorgu ja seal päris Alar Karis neid sõi. Salateid mõtlen. Kaja Kallase valitsus ju alarahastab… Aga ka Tallinna loomaaial on oma kõrvitsapäevad – elanikud toovad kõrvitsaid ja loomad neid söövad.

Nii saabki väita ka seda, et seriaal „Õnne 13“ propageerib tervislikku toitumist ja kodumaist ettevõtlust, toetades ka loomaaeda ja loodusearmastust. Ja selles peitub ETV sügav avalik-õiguslik funktsioon: kohaliku ettevõtluse toetamine, eesti toidu esiletoomine, milles on ka oma patriootlik element.

Nii et ei mingit kultuurigetot, selle asemel petersell.

+ + + + + + +

Delfi tegi ka kõvasti nalja, avaldades intervjuu „Eesti 200 juhikandidaat Arko Okk: Venemaa on praegu väga nõrk, peame oma naabrit mõistma“.

Jah, meie ekspertide kuulu järgi lõppesid vene könnidel raketid veel eelmisel aastal, nii et nad pilluvad vaenlaste positsioone kartulitega laetud viltidega.

Selgus, et see Arko Okk on filmioperaator ja kandideerib koos Margus Tsahknaga lehtmelaste partei esimeheks.

Ma ei tea, mis filme Okk on opereerinud, äkki teostas samamahulisi projekte nagu Rebase lemmikseebiooperid “Lihtsalt Maria“ ja „Õnne 13“, ja on lihtsalt vaimselt ja füüsiliselt kurnatud. Või siis on mõne Venemaa sõjaseriaali püsivaataja, kasvõi ETV+ vahendusel.

Meil on, jah, väga nõrk naaber, eriti kui vaadata, mida ta saadab korda Ukrainas, Lähis-Idas, Aafrikas ja mujal maailmas. Me peame delikaatselt mõistma, miks meie naaber käitus nii Butšas ja Mariupolis, miks vägistab naisi ja röövib tuhandeid ukrainlaste lapsi, pommitab teatreid, haiglaid ja elektrijaamu. Mõistma ja kaasa tundma.

Ja Lehtmet tuleb mõista. Ta on ka praegu väga nõrk, ei karjugi enam Riigikogus: „Raha, andke raha, raha, raha!“

Ja Hendrik Terrast tuleb mõista, sest see käbi kukkus kännust kaugele, peaga vastu rahnu ja sealt põrgates BSH-i saba alla.

Ja Kristina Kallast tuleb mõista, sest see muulane arvab, et eestlane sünnib, pastlad jalas ja kannel käes.

Ausalt öeldes ei mängi erilist rolli, kas meie Poliitprügikasti 200 ette astub mõni eesti Ostap Bender või kasvõi vene vägilane Ilja Muromets.

Või on see Muromets juba Isamaas?

+ + + + + + +

Väärt pulli tegi ka Lõuna-Eesti Postimees, kus ilmus suur fotogalerii koos looga „Keskerakonna eliit väisas Põlvamaad: seisame selle eest, et riik ei teeniks vaid jõukama ühiskonnakihi huve“.

Ütle mulle, kes on su eliit – ja ma ütlen, kes oled sina. Pildil Tanel Kiik, kelle laup on hoolikalt kaetud lokkidega, nagu moslemi naisel looriga, seisab Jevgrafovi kõrval. Pangem tähele: padusovett ja vabastajatest kangelaste püha mälu kaitsja Jevgrafov on keskerakonna eliit. Kusjuures ongi. Endine orav Korobeinik on nüüd samuti keskerakonna eliit. Punase näoga Aab on keskerakonna eliit juba ammu, see on tal krooniline. Muidu sümpaatne vanake Enn Eesmaa on seal nagu raseeritud Mikluhho-Maklai paapuate keskel.

See „väisatus“ näeb välja nagu mingi jedinorossidest sõjaveteranide klubi kollektiivne väljasõit grüünesse. Seal on veel ka Anastassia Kovalenko-Kõlvart, aga ta on vähemalt kena noor naine, kes oli mootorratta seljas üks efektsemaid Eesti tütarlapsi.

Mihhail Kõlvart ise hoidus sellest ekskursioonist targu kõrvale.

+ + + + + + +

Sama Lõuna-Eesti Postimees vahendab: „Riigikogu liige Igor Taro: EKRE-l pole valitsusse asja järgmised seitse ja pool aastat“.

Pildil Orissaare kitsemampli tegumoega isik, pildiallkirjaks „Igor Taro näeb, et EKRE peab veel pikaks ajaks riigijuhtimisest suu puhtaks pühkima“.

No ma ei tea, miks ka see tegelane EKRE-t paha sõnaga mainimata maomahla ei erista. Tema lubadused nagu vihjaksid, et ta saab peatselt EV peaministriks ja jääb selleks vähemalt seitsmeks ja pooleks aastaks.

Postimees vahendab: „Omavaheline koostöö on väga oluline, sest just nii saavad lubadused reaalsuseks ning inimeste eluolu paraneb, kuid teistele vastutöötamine ja nendele vastandumine on justkui käsipiduri tõmbamine tervele ühiskonnale, tõdeb erakonna Eesti 200 ridadesse kuuluv lõunaeestlasest parlamendisaadik Igor Taro.“

Missugused lubadused saavad reaalsuseks, Taro? Et „maksud ei tõuse“? Nad juba said reaalsuseks. Reformierakonna huulelubadused, millede teostamises nägi Lauri Hussar enne valimisi Eesti 200 eksistentsi mõtet, mida ka avalikult deklareeris? Et te laskusite veel enne e-pettust alfa-orava ette käpukile?  Ja missuguste inimeste heaolu paraneb, Taro? Mis riigi inimeste? Eesti elanike heaolu ei näita küll paranemise märke, vaid oluliselt halveneb. Silmnähtavalt. Kiiresti. Võimalik, et pöördumatult.

Kallid lõunaeestlased, miks te küll valite Riigikokku lisaks pädevatele inimestele ka mingeid tarokaardimoore, kes „näevad“ tulevikku, aga ei adu, mis riigis praegu toimub?

Ivan Makarov 

MEEDIAVALVUR: Riigitelevisiooni uus töövõit – mõrvar külalisena ETV stuudios