Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Miks salastas justiitsministeerium Vene kodanike valimisõiguse analüüsi?

-
17.08.2023
Kalle Laanet
© UU

Justiitsministeerium on ette valmistanud valitsuse kabinetinõupidamise memorandumi, mille lisaks on Vene kodanike valimisõigust puudutav õiguslik analüüs, ent oluline dokument on määratud asutusesiseseks kasutamiseks (AK) ehk salastatuks.

Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonileppes on kirjas lubadus, et “töötame koostöös riigiõiguse ekspertidega välja õigusliku raamistiku Vene Föderatsiooni ja Valgevene kodanike valimisõiguse peatamiseks kohalike omavalitsuste valimistel ilma põhiseadust muutmata”.

Justiitsminister Kalle Laaneti (Reformierakond) eestvõttel on nüüd valmis saanud seaduseelnõu kavand. Siseminister Lauri Läänemets (SDE) ütles kolmapäeval ERR-ile, et tema andmetel on justiitsministeeriumis ametnikkonna poolt valminud ka analüüs. Seda aga keelduti avaldamast.

Seadus ütleb, et sellist analüüsi ei saa AK-templi alla panna, kui see analüüs ei ohusta riigikaitset või riiklikku julgeolekut. Mil moel saab oluline (ligi 70 000 inimest puudutav) riigiõiguslik analüüs ohustada riigikaitset või riiklikku julgeolekut, on raske ette kujutada, kirjutab ERR.