Minister Arvo Aller: Võõrtööjõud ei ole imeravim, mis lahendab maaelu probleemid

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Maaeluminister Arvo Aller.

Maaeluminister Arvo Aller vastas täna põllumeeste avalikule kirjale ja ütles, et ukrainlased võivad olla head töölised, kuid valitsus tahab rakendada tööle oma inimesi.

Avaldame Arvo Alleri vastuse täismahus

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Head maasikakasvajatajad ja teised võõrtöölistest huvitatud põllumehed!

Suur tänu kirja eest. Tavaliselt on kombeks, et avalik kiri saadetakse siis, kui muidu suhelda ei saa. Oleme teiega ju kogu kriisi aja pidanud kolmapäeviti videokohtumisi, kus oleme kõik mured ära kuulanud ja omalt poolt lahendusi pakkunud. Samas mõistan, et pandeemia ja eriolukord on muutnud meie harjumuspärast elu ja pannud paljusid raskesse olukorda. Eriolukord on küll läbi saanud, aga pandeemia mitte. Inimeste tervis on jätkuvalt valitsuse prioriteet. Olukord on raske mitte ainult maasikakasvatajatel, vaid ka näiteks turismimajanduses, mis otsapidi ulatub maaturismini välja.

Nüüd olukorrast maasikakasvatuses. Avalikkus peaks ka teadma, et PRIA andmetel kasvatatakse Eestis maasikaid müügiks umbes 600 hektaril. Enamik maasikakasvatajaist kasvatab marju umbes veerandil hektaril ja saab hakkama ilma võõrtööjõuta. Kõige suurem probleem on neil, kellel on üle viie hektari, selliseid ettevõtjaid on 28. Nendel on vaja hooajaks 50-100 lisatöölist. Kokku on marjakoristuseks vaja umbes tuhat töötajat.

Valitsus on pakkunud mitmesugused lahendusi. Pandeemia ja eriolukorra mõjul on Eestis töötute arv mitmekordistunud, tööta on ligi 50 000 inimest. Oleme aktiivselt suhelnud töötukassaga, et leida võimalusi töötute motiveerimiseks, olgu nn tööampsude või lisatasu kaudu. Ukrainlased võivad olla head töömehed, nagu te märgite, aga riik peab esmajoones hoolitsema selle eest, et saaksime tööle rakendada oma inimesi.

Võõrtöölistest rääkides tuleb korrata seda, et oleme valitsuse initsiatiivil vastu võtnud otsuse, et mistahes sektori võõrtöölised, kelle tööluba lõpeb, võivad kuni 31. juulini töötada põllumajanduses. See on kasulik lahendus mõlemale poolele. Pudelikaelaks on siin potentsiaalsete töötajate ja tööandjate kokkuviimine. Oleme ette valmistanud teises inforuumis olevate võõrtööliste informeerimise sellest võimalusest nii PPA kui võõrtööliste kohaliku kogukonna kaudu.

Oleme koostanud majandusanalüüsi, milles hindame riske ja võimalusi iganädalaselt. Me kõik saame aru, et maasikad põllul ei oota. Aga meist keegi ei teadnud novembris, et kevad tuleb teisiti. Muidugi teeme prognoose, mille osa on see, et Schengeni viisaruum läheb lahti juuni keskpaigast. Piirid avanevad siis ka kolmandatele riikidele kus pandeemia on kontrolli all ja kellega suhtlemine on jälle võimalik. Siis oleme peaaegu tagasi olukorras, kus kehtivad tavaolukorra reeglid. Püüame ära teha eeltöö, et siis oleks võimalik kasutada neid üldisi reegleid, mis käivad ka võõrtööjõu kohta.

Ja veel – valitsus on eraldanud mitusada miljonit eurot maaettevõtetele koroonakriisi mõjude leevendamiseks ja kodumaise toidu tootmisvõime säilimiseks. Maaelu Edendamise Sihtasutuse meetmed pakuvad ettevõtjatele ka võimalusi tootmisse lisavahendite kaasamiseks.

Head avalikule pöördumisele allakirjutajad, jätate oma avalikus kirjas mulje, et Eestist pole enam tööjõudu võtta ja ainsaks lahenduseks on võõrtööjõu sissevedu. Olen siiski seda meelt, et võõrtööjõud ei ole imeravim, mis lahendab maaelu probleemid. Juba praegu on Eestis üle 30 000 võõrtöölise.
Maaelu edendamine on praeguse valitsuse jaoks äärmiselt tähtis, aga maaelu edendades peame hea seisma kogu ühiskonna tasakaalustatud arengu eest.

Olen jätkuvalt valmis teiega arutama lahendusi, kuidas keerulisest majanduslikust olukorrast edukalt välja tulla.

Arvo Aller

27 commentsOn Minister Arvo Aller: Võõrtööjõud ei ole imeravim, mis lahendab maaelu probleemid

 • Avatar

  Pmt teid petetakse ikka väga hullusti.
  Esiteks, Eestis ei ole tööta mitte 50 000 inimest, aga üle 100 000 inimese.
  See, et Meelis Paaveli erafirmas on registreerunud 50 000 on registreerunute number! Mõningate andmete kohaselt on meil vähemalt 100 000 ravikindlustuseta inimest, kes ilmselgelt tööl ei käi, muidu oleks neil ravikindlustus. Samas on selleks põhjuseid mitu, alustame kõige hullemast, see on alkoholism, narkomaania ja nii kaua, kui sellised pole end vigaseks teinud, pole neil ka ravikindlustust. Ja viimaseks need, keda Meelis Paaveli kontoris nii palju alandatud on, et inimväärikus ei luba neil Töötukassa nimeliste kontoritega suhelda. Sinna vahele jäävad veel need, kes ei lähe korraliku haridust omades nõudepesijateks jms.
  Töötukassa “klient” olla ongi mõne jaoks ka töö ja hooajatööle nad sellelt “töölt” ei lähe.
  Ka pole paljud ja ehk enamus sellest tegelikult üle 100 000-st armeest võimelised kas vaimse, tervisliku vms seisundi tõttu põllumajandustöid üldse tegema, nad ei ole selleks füüsiliselt võimelised!
  Osa ei lähe enam mitte kunagi tööle, osadel on oma pere keskel suvel nii palju tegemist, et ei jõuakski mujale jne… jne…
  Ka on sõita linnadest kusagile “maale” tööle siiski paljudele võimatu.

  Seega on äärmiselt naiivne oletada, et “töötu tahab maale”, sest see ei vasta üldse reaalsusele!
  Lisaks ei maksta põllumajanduses mingeid orjapalku! See võõrtööjõud saab väga head palka, kuid meie inimesed lihtsalt kas ei hakka neid töid tegema, ei ole selleks füüsiliselt enam võimelised vms.
  Meie hea palk, mis makstakse võõrtöölistele on nende kodumaal ulmepalk! See tagab korrektse töössesuhtumise ja hoolsuse siin! Kohalikelt “töötutelt” on seda oodata täiesti alusetu unistus.
  Seega ei pea keegi orje, ei maksa miinimumpalku ega tee muid jõledaid tegusid. Ka omadele makstaks, kuid eestlase kapriiside, põlve otsas väljamõeldud õiguste jms juures jääks töö tegemata või oleks see halvasti tehtud.
  Seega on asi ikka siinsetes inimestes.
  Ma olen 100% nõus, et parim variant oleks majanduslikult omad, ka raha ringleks siin, kuid reaalsus on hetkel lihtsalt selline!
  Kõik viibutavad oma linnakorterite akendest maa poole rusikaid ja karjuvad “orjapidajad!”, kuid miks nende pea ei oska teha lihtsat rehkendust, et miks need 100 000 tegelikku töötut siis ei lähe sinna “maale!”?
  Kogu hala mingist orjusest, saamahullusest ja muust sarnasest on tegelikkuses kas luul või kellegi propaganda vili, võimalik ka, et eestlasele omased ülearenenud ahnus ja kadedus, kusjuures kõige tugevamad kahe viimase osas on just need, kes ise mitte midagi ei tee.
  Eesti majandusolukorras on põllupidamine saanud pigem hobiks kui rikkuse allikaks, sest meie põllupidaja tuleb omadega üsna nirult välja, kuid rabab hullusti. Kui on käes pea 1000 hektarit ja seis on selline, et kogu raha kulub väetiste, liisingute jms peale, siis ongi see hobi, see on ühe masinavärgi käigushoidmise administreerimine ja raske töö, igal juhul mitte mingi rikkuse allikas.
  Kui sellesse süsteemi kaasata “ma tean oma õigusi!” kapriisitajad ja asjast aimu mitte omavad “omad töötud”, seiskub see masinavärk, need 1000 hektarit omandab nt tulevase kaevanduse tarbeks “välismaine investor” ja sellesama põllumehe pere koos tema kohalike töölistega lisandub sellesse 100 000-sse töötutearmeesse.
  See ongi reaalsus! Igal põllupidajal on kohalikud töölised, kellede väljaselekteerimine kohalikust kontingendist on üsna raske ja need on hinnatud inimesed, võõrtööjõud on HOOAJATÖÖJÕUD!
  Ja kui mõni mees mõne kena gutsuulitari naiseks võtab ja see siia jääb- mis sellest, see gutsuulitar on paari aasta pärast vägagi “eestlanna” ja ületab oma leidlikkuses, kodu- ja pere hoidmises valdavat enamust meie naisi, kes on võimelised oma lapsetoetused kosmeetikule viima ja mehe kallal veel vinguma, et raha on vähe.
  Lähtugem reaalsusest, mitte kuulujuttudest!
  Ja ärgem laskem diletantidel asjade üle otsustada!
  Maanteeamet ei pikenda kohalike juhilube, töötervishoiuarstid keelavad mingitel müstilistel põhjustel inimestel töötegemise mingites oludes jne…
  Meie juht läheb vahetab oma juhilo Saksas, Soomes, kus iganes probleemideta, tööline läheb välismaale, kus temal mingeid vigu ei leita ja nad töötavad seal.
  Meie ettevõtja aga peab oma autojuhid, ehitajad jms tööjõu sisse tooma, sest meie ametid ja ametnikud on oma rahvalt võtnud võimaluse tööd teha. Ma tean konkreetselt viimasel kuul juhitunnistuse aegumise tättu juhtimisõigusest ilma jäänud kolme proffikategooriatega juhti! Maanteeamet ei väljasta olematutel põhjustel neile juhitunnistusi!
  Üks sai Soomes 2 nädalat tagasi Soome juhiloa, A-st D-ni ja maksab nüüd oma maksud ka Soome! Kaks on juhtimisõiguseta kodus ja plaanivad ka minema minna. Täna astub laeva mees, kes Eesti töötervishoiuarsti jonni pärast Eestis erialast tööd teha ei tohi- ta sõidab Rootsi, kus takistusi pole töötegemiseks. Eestis ei saanud töötervishoiuarst üldse aru, millega ta tegeleb, kuidas tegeleb ja pani töö tegemiseks keelu! Rikkus ära ka tema tervisekaardi oma DIGIlolluses! Edaspidi vaatavad kõik töötervishoiuarstid ju tema ebaadekvaatset sissekannet ja “ei võta vastutust”!

  See on tegelikkus, mitte mingi jura, mida siin ohtralt peast välja aetakse! Meie elu rikutakse üha enam diletantlike otsuste ja lauslollusega!
  Omad sunnitakse põgenema ju!
  Ja mitte keegi ei vastuta selle genotsiidilaadse toimetamise eest!

  Mis see tegelikult nüüd on?

  • Avatar

   Kuule, ära valeta, saadanas! Võin sulle viimase ringsõidu järgselt mööda Eestimaad tuua 47 inimesega tehtud lühikesed intervjuud, kellel pole MAAL KUHUGI TÖÖLE MINNA. Sest polegi kuhugi minna. Kohad on lihtsalt kinni. Suurfarm ei ole kummist. Kui seal kohalikud töötavad, siis nad töötavadki, 20 aastat, 30 aastat. Keegi ei hakka ühe tööletahtja pärast kohti juurde tegema. Olid vajadused ja võimalused, võeti odavam ukrainlane. Kohalikud ON viimasel ajal kõrvale tõrjutud, see protsess on olnud järkjärguline! See, mida sina, alatu tüüp, räägid, on täiesti elukauge liberaali reeturlik möla. Varasemate kommentaaride järgi ikka pidasin sinus midagi, aga osutusid kõigest kommunistlikuks täiks, kellel puudub Eesti elust igasugune ettekujutus. Paljudes kohtades jooksutatakse inimesi NIISAMA, LÕBU PÄRAST tööintervjuudele, imetakse viimanegi raha bensiini jaoks taskust ära, aga tulemusi pole. Inimesed räägivad nuttes oma lugusid. Liberite suuvooder selline!

   • Avatar

    Sullegi ilusat päeva. Kuid siiski- kas võiksid lahti kirjutada, kuidas need 47 halajat asja serveerisid. Ka mina võin suunduda suiitsamast kas Vinni, Urvastesse, Kolga -Aablasse või kuhu iganes ja leida ka vajadusel kokku 470 halajat, keda tööle ei võeta.
    Tööle ei võeta sel põhjusel, et nad ei oska midagi, ei taha midagi ja neil on veel mitmed vead küljes.
    Usu mind, nad on juba korduvalt tööle võetud, aga sellest pole mitte midagi välja tulnud.
    Liberaalne ajupesu on siiski sinuni jõudnud ja elust siinmail tean ma päris kindlasti kordades rohkem ja ka info on adekvaatne.
    Ärrituda muide ei maksa- see on nõrkuse tunnus.
    Tahad, ma räägin ka sulle nuttes mingi haleda loo?
    Mine Saksa või Rootsi, seal igal tänavanurgal keegi nutab ja räägib oma haledat lugu kuid kui küsida, mida ta teha oskab, siis vastust ei tule, sest ta ei oskagi peale haleda nutuga inimestelt raha väljapetmise midagi teha.
    Me oleme samuti teel Euroopasse, kus mittemidagitegemise eest suuri summasid nõutakse.
    Tead- ma ei tea mitte ühtegi arukat inimest, kes halab ja nuttes oma lugu räägib, sest nende meelest pole mingi külatädi või külaonu süüdi, et neil raha pole, isegi ukrainlane pole süüdi.
    Keegi pole süüdi, sest nad tegutsevad, mitte ei hala. Isegi vähemarukad ei hala ja saavad hakkama, autistidki oskavad tööd leida ja lisaraha teenida, küll teevad halavärki seda avantüristid, manipulaatorid.

    Aga on tore, kui oled toimuvaga rahul, vaenlane ebaõnnestumise tekitajana on ju leitud ja sa oled õnnelik!
    Õnnelik peab olema ja lollakalt naeratama, olla euroopalik väärtus…

  • Avatar

   Sa ikka vihkad eestlasi totaalselt! Ja vihkad Eestimaad. Ja Eesti elust, nagu näha, ei tea sa siiski mitte tuhkagi…

   • Avatar

    Tubli, valetada tuleb suurelt ja kindlasti lisada sinna marurahvuslust, ka Kreml, et oleks usutavam. Kindlasti peab rõhutama, et teine ei tea midagi.
    Aga asi on nüüd ikkagi nii, et tegelikkus on hoopis teistmoodi.
    Mina tegin sellise kella kolmeni öösel päeva kaasa 2019 aasta suvel muide.
    Mingeid varutraktoriste ja kombainimehi tegelikkuses võtta pole ja olemasolevaidki püütakse üksteiselt üle lüüa.
    Õnn on neil, kes saavad meeskonna koostada oma perest ja sugulastest.
    Tarkpeale teadmiseks, et kell 05 on maasikad kastemärjad ja neid ei korjata.
    Kui on vihm, siis jookseb päevaraha, kindlatel töölistel on kuupalk, sest luua risk, et kuus on nädal tasustatud tööpäevi ei taga mitte mingit tööjõudu.
    Ma ei tea, kust ammutab JaanusD oma valeettekujutuse või on tal selleks mingi juhend, sest väited on ju naeruväärsed, isegi ei haaku tegelikkusega ja pärinevad eiteakust.
    Küll võivad mõned uskuma jääda kahjuks.
    Kogu käimasolev jant, propaganda jms on siiski ka väga kallutatud mistahes agrotegevuse vastu.
    Kui loomakasvatus keerati tuksi, kas nüüd on taime- ja teraviljakasvatajate kord?
    Viiiakse ka need tegelejad kaosesse?
    Mis on eesmärk? Maad kätte saada?
    Rail Baltica raskete koosseisude raudtee ja kaevandused?
    Niisama ei toimu mitte midagi ja masse saab liigutada, eriti neile vale ettekujutuse loomisega.
    Hüsteeriliselt mingeid valesid, õigemini poolvalesid, sest mingi osa peab ka tegelikkusega mingit seost omama, levitavad Jaanused on kas propagandistid või rumalukesed.
    Sarnast rumalust on teisiti väga raske tõlgendada.
    Oponente kraaksuvad nad Kremli omadeks, eestlastevihkajateks ja kelleks iganes.
    Me oleme seda juba varem ka näinud, aga vist pole õppinud sellest midagi.
    Aga eks nagu nad KP ridades “õõnestasid”- nii tegelevad nad edasi.
    “Vanamees Netšiporid” siinses soustis.
    See vanamees on filmist “Pulmad Malinovkas”, Netšiporil oli põues kaks mütsi, punaste “täitorn” ja valgete furaška, milliseid ta vastavalt külla sisseratsutanud jõukude tervitamisel kandis…
    Netšipore on meil kõikjal, alates poliitikutest, valitsustest kuni asotsiaalideni välja.
    Võimul nad aga olla ei tohiks, aga on.
    Neil on savi, kes maksab, “välismaine investor” või EU, kes iganes ja rahvast pole neil sooja ega külma, kaasa on haaratud kohalikud klaköörid, kes tema eest rumalusi kisavad ja rahvast hämavad.
    Juhin tähelepanu, et meie jalge all on Euroopa suurim fosforiidivaru, uraani ja mida kõike veel.
    Kui neid põllumehi oma põldudega ees poleks…

  • Avatar
   Jaanus Dalberg

   JUMAL on rääkinud…

   • Avatar

    Jätame Looja tema huumorimeeles omi asju ajama ja tegelegem meie siinmail pigem maiste asjadega. Peastpõrunud “rahvuslikult meelestatud” radikaalid kahjustavad Eesti mainet, hävitavad Tõde ja loovad oma labaste loosungitega enam kaost kui mingid demoniseeritud “põllumeeste” ukrainlastest tööjõud ja muud siinsed rahvused kokku.
    Nimelt ongi neil vaid loosungid kuid lahendusi mitte.
    Anarhistid ka väitsid, et nad ei tea, mida tahavad, aga teavad, kuidas seda saavutada.
    Paranda meelt, ava silmad, ohud on hoopis mujal.
    Sellega ka lõpetan suhtlemise JaanusD nimelisega, sest radikaalsetega pole mingit mõtet asju ajada, nad lihtsalt jauravad mantratena kõikvõimalikke valesid.
    Alati, kui neilt küsida mingitki fakti, nad ei too neid esile, sest neid fakte lihtsalt pole.
    “Isamaaliselt” kriisata nad muidugi mõistavad. Sellistega korraldatakse ka revolutsioonid muide, ka 1917 korraldati.

  • Avatar

   Ei tea, mida see AP siin sonib. Te pole minult mingeid fakte küsinud. Ja mõtlete välja, justkui oleks teie vestluskaaslane vihane…Teiesugusele liberile ei olegi võimalik ka kõige lihtsamate ja selgemate lausetega kunagi midagi selgitada, sest te ei saagi inimese keelest enam aru. Ilmselt ainult räpane ja kosher kantseliit on teile mõistetav. See kõik, mis te suust välja ajate, on pesuehtne vana kommunisti Eestimaad reetev mölin. Lindu tuntakse noka järgi. Eks see, mida te kirjutate, näitabki, kes te tegelikult olete. Paistab, et ajakirjandus ei teinud teile kunagi ilmaasjata ära…

 • Avatar

  Välja on otsitud paar-kolm häälitsejat, kes kibekiirel põlluajal aega leidnud iseeneste mahamüümiseks sortsoravate peavoolusele…tuletaksin meelde, mismoodi Laar kohitses väikepõllumajanduse, et kahe-kolme lehma pidamine pole rentaabel ja jäeti piimaringid külasse ära…kas ikka kahe-kolme hektari maasika kasvatamine on rentaabel, peaks Laarilt küsima, sai ju Freedmani preemia, tark mees siis. Kindlasti tasub ära ja juba oma jaoks tasub ära, lihtsalt paar poliitilist torpeedoidiooti rammivad praegust valitsuse poliitikat, muud midagi.

  • Avatar

   Tõpselt õige! Maainimesel rööviti enesega hakkamasaamine lihtsalt ära! Käskude ja keeldudega varastati meie rahva tummine veri ja asendati lahja EU toetuspõhise loomakusega.

 • Avatar
  Maasikasööja

  Mis kurat siin riigis toimub? Meil on 50000 töötut ja meil pole võimalik leida 100 nobenäppu?49900 on nisanäpud või? Kas töötukass ei saada inimesi tööle või?Kui saadab ja inimene keeldub ilma mõjuva(tervisliku) põhjuseta tuleb ta igasugustest toetustest ilma jätta.

 • Avatar

  Väga hea kui nii põhimõttekindlalt takistatakse orjatöö pidamist. Aga kuidas on EKRE suhtumine koroona võlakirjadesse? Kas eestlased peavad hakkama tegema orjatööd Itaalia ja Hispaania elanikele või ei pea? Ootaks EKRE avaldust selle kohta.

 • Avatar

  See eesti maasikate ärakorjamise teema, mis on paisutatud maailmajaloolise tähtsusega probleemiks, on tegelikult väike logistikaülesanne. Vaatame, millega tegemist:
  1) on vaja ära korjata mõni tonn maasikaid, selleks oleks vaja oletatavalt 200-300 korjajat üle Eesti
  2) Eestis on täna 50000 töötut, kes tööbüroo kaudu tööd otsivad
  3) Eestis on täna sees ka kuni 50000 võõrtöölist, neist osa, nagu ma aru saan, ehituses, juba töötud
  Väita siinkohal, et me EI SUUDA seda ülesannet, sõeluda nende hulgast 200-300 maasikakorjajat, lahendada ja tuleb need isikud Ukrainast tuua erilendudega, on selgelt MÕISTUSEVASTANE. Paneme siis juba selle riigipoe siin üldse kinni? Kui me elementaarsete asjade korraldamisega hakkama ei saa?
  Aga selgubki, milles on asi.
  Tööplatvormi GoWorkabit, mis aitab kokku viia tööotsijaid, kes tahavad ise oma tööelu korraldamise üle otsustada ning ettevõtteid, kes soovivad lühikeseks ajaks töötajaid. juht Kristjan Vanaselja ütles intervjuus Ärilehele:
  “Eestis on inimesi, kes tahaksid põllumajandussektoris töötada, kuid nad sooviksid paindlikke võimalusi. Nad ei pruugi olla valmis kolm kuud järjest kuskil põlluveerel kuuekesi koos ühes majas elama ja tegema iga päev 12-tunniseid vahetusi.
  Natuke paindlikkust põllumajandusettevõtete poolt aitaks leida ka kohalikku tööjõudu.”
  Nii et kui need põllumajandusettevõtted ainult orjatööjõuga arvestavad, siis on midagi väga valesti. Praegu tuleb see lihtsalt ära lõpetada ja normaalsusele ümber orienteeruda.
  Uskuge, see on lihtsam kui Eesti piirivalve taastamine.

  • Avatar

   Hea Ülla

   Kaasaja Hunt Kriimsilm Kristjan Vanaselja annab nõu mistahes elualal, ka kardioloogias ja proktoloogias kui vaja, kuid on ebaselge, kas ta teab, kus on kops ja maks.
   Aga ilusti jutustab!
   “Tööplatvormi GoWorkabit, mis aitab kokku viia tööotsijaid, kes tahavad ise oma tööelu korraldamise üle otsustada ning ettevõtteid, kes soovivad lühikeseks ajaks töötajaid.”
   Jah, päevas kolm tundi jäätisepulki voolida- miks mitte!
   “Eestis on inimesi, kes tahaksid põllumajandussektoris töötada, kuid nad sooviksid paindlikke võimalusi. Nad ei pruugi olla valmis kolm kuud järjest kuskil põlluveerel kuuekesi koos ühes majas elama ja tegema iga päev 12-tunniseid vahetusi.
   Natuke paindlikkust põllumajandusettevõtete poolt aitaks leida ka kohalikku tööjõudu.”
   Jutt diletant/kõhurääkija poolt!
   ILM! See ilm on see, mis juhib kogu protsessu ja “paindlik” on mõttetu jura!
   Satipildilt vaadatakse kius pilved, kuhu liiguvad, kuhu tehnika saata ja põldude vahemaa võib olla kuni 30 km!
   Kui kella 10- neks on tuul vilja koristuskõlbulikuks kuivatanud ja kuiv ja tuul võimaldavad koristada kella 03-ni, siis nii ka tehakse! 17 tundi, mitte 12 tundi järjest!
   Sest järgmise päeva lõunast hakkab nädalane vihm!
   Paindlikkus?
   Kui mõnel aastal on lõikus septembriks läbi, siis vabalt võib järgmisel juhtuda nii, et oktoobri lõpus saab viimase kätte lumistelt põldudelt! On olnud aasta, mil vili külmus kombainide punkrites ära!
   Kui sellised Vanaseljad hakkavad Eesti asju otsustama, siis on kaos piibellike mõõtmetega! Nad lihtsalt ei tea, aga räägivad lummatuna omaenese häälekõlast inimestele asjust, millest neil puudub vähimgi ettekujutus!
   Ja nagu näha- mõned ka usuvad, sest nii ilus on ju!

   Kaua veel lastakse asjade üle otsustada inimestel, kes on kas võimuhullud, lihtsalt karjeristid või mõnel juhul ka psühhopaadid? Igatahes lubatakse neil võtta vastu otsuseid teemades, millistest neil puudub vähimgi arusaam!
   Eesti on juba katastroofi mõõtmetes väljarändesse jõudnud, sest inimesed põgenevad siit riigist mitte materiaalsetel kaalutlustel aga ikka hullude otsustajate eest!

   • Avatar

    Sinu ettekujutus maaelust on Nõukogudeaegne. Täna pole mingeid 12 tunniseid tööpäevi. 17 tunnistest rääkimata. Kalli traktori peal töötab kolm meest vahetustega igaüks 8 tundi ööpäevas. Kombainil on 2 juhti, sest 8 tundi ööpäevas pole kombainil midagi teha. Mingid ulmejutud pikkadest päevadest…Kiviajas elad või? Pole maal ammu käinud, paistab. Maasikakorjaja tööpäev algab suvel kell 5 kõhuli lennuki peal ja lõppeb kell 11. Kui sajab vihma, siis ei korjatagi maasikaid – pole midagi korjata, maasikas ei valmi. Ja kui 3 päeva sajab, siis istuvadki korjajad ilma tööta ja ei teeni kopikatki kilo pealt. Ikka jube lihtsustatud pilt on mõnel sellil, kes ülevalpool kiidab, et teab minust, mind tundmata, elust kordades rohkem, kui teised. Kes sa oled, jumal või, et teistest kõike rohkem tead? Aga teadmiste puudus TÄNASEST maatööst on sul küll pehmeltöeldes Kremli-aegne.

 • Avatar

  Imeravim oleks absoluutselt tasuta ühistransport, et inimesed ei oleks sunnismaised, ning tyeine oleks võimalus teatud reeglistiku järgi maal kanepüit kasvatada nagu Iisraelis, kus riik lükkas medikannabinoidide tööstusele rahakoti taha, et globaalliidri rolli haarata. Ma muidugi kiidan heaks igasugused terrorirünnakud sellise nahhaalse mkoodustise vastu, aga kanepiäri jälle kiidan.

 • Avatar

  Hehh
  21.05.2020 at 14:37

  Ei ole veel pensionär, olen selle regiooni vanima metallitöötlemistehase mehaanik.
  Intrigeeris, 14-aastaselt. Ma sain oma esimese ametliku palga loorehaga, hobusega,
  sovhoosi loogu vaalutades. Ja parme toites…
  See ei peaks olema eesmärk omaette, teha tööd, mis sulle ei sobi või ei meeldi.
  Siiski, liiga kiirelt on kadumas teadlikkus ja harjumus, milleks ühiskonnas
  on vaja erinevaid töid hinnata, osata, hästi teha. See nutinäppimine, ega selle
  vastu rohtu leiutatud pole aga töödistsipliin saaks üht-teist paika panna.
  Ma tean, see pole maasikakorjajatele vastus, nad vajavad inimesi, kelle
  elu ja heaolu sõltuks korjatud saagi kogusest, meil on selline suhtumine,
  kas õnneks või kahjuks, ammu tasakaalust väljas. Optimistlikult usun,
  et mitte kõigil, opositsiooni hädakisa on ikka nauditav kuulata iga kell.

 • Avatar
  Põrgupõhja Jürka

  Lugupeetud minister, miks te ei kasuta PR nõustajaid selle probleemi lahendamisel ja lasete liberite PR meistritel endale pähe istuda. Tuletan meelde et ajakirjanduse lõpetanud saavad kaks eriala, ajakirjaniku ja PR kutse. Et olla võrdne ajakirjanduse rünnakus tuleb ikka endale sisse osta sama eriala inimesed kes ajakirjanikega suhtluse üle vaatavad.

 • Avatar

  Elmaris oli saade, kus keegi maasikamees ütles, et hooajal maksab ukrainlasele kuni 1000 kuus. Muidugi ei osanud lillelastest saatejuhid küsida täpsustavaid küsimusi. Maksud, töötunnid, sotsiaalsed tagatised, elamistingimused, toit, riided, transport jne jne. Aga see selleks. Kõlama jäi summa, mis kuluks suvel ära paljudele lastele. Ja see pole palju väiksem mulle projekteerijana kuupalgaks makstavast. Lapsed ei oleks ukrainlastest kehvemad pärast paaripäevast väljaõpet. Riik peab ümber vaatama alaealiste töötamise nõuded. 16 on täiesti arvestatav abitööjõud. Ise töötasin KEK-i asfaldibrigaadis ja kindlustasin EPT maaparanduses kaevatud kraavide nõlvasid juba 14a peale. Miks peaksid need helbekesed ainult telefonis põidlaharjutusi tegema.

  • Avatar

   Ah et nüüd siis 1000. Kuhu need 30000 palgad ja ametiautod kadusid ? Huvitav kuidas kõikide teiste töökohtade peal maal käib miinimumpalgaga rebimine aga maasikapõllul ei taha keegi tonn kätte teenida ? Helbekesed muideks teevad kõiki töid poolmuidu. Ja on väga tublid. Mis viib meie palgad veelgi rohkem allapoole. Kogu ukrojura on sellest, et ei taheta miinimumi maksta.

  • Avatar

   Vii ennast kurssi sellise EU seadu7segqa, et pool aastat ei pea renditööjõult makse maksma…

   • Avatar

    Ei pea maksma Eestisse! mitte ei ole üleüldist maksuvabastust nagu kuningakoja liikmetel! Siin see vingerdamise-vangerdamise koht läbi Poola on, sest sealt maksumaksja andmeid kätte ei saa. Kui arst saab Ukrainas kuni 200€ palka, millest me siin üldse räägime!

 • Avatar

  Huvitav on see, et Töötukassas on töökohti maal VÄGA VÄHE! Kuskohas see suur tööjõupuudus siis on? Küll on imelik! Nõutakse võõrtööjõu sissetoomist, aga töökohti polegi! Oma eesti inimesel pole enam absoluutselt kuhugi tööle minna! Igal pool, kuhu lähed, on ukraina keel. Kui eestlastest töötajad ei meeldi ja tööandjad eelistavad ukre, siis võtke, raisad, oma kodinad, tehased ja EU rahadega kerjuse kombel soetatud põllutehnika ja kaduge Ukrainasse! Ma poleks uskunud, et eestlaste hulgas on nii palju jätislikke oma isade maa reetjaid ja mahamüüjaid. Enam ei saa ukridest kuskil rahu. Lähed Maximasse – ukride bande ostab ja möliseb. Kui ei usu, ma teen Eesti erinevates linnades videod ja küsitlen ka müüjaid, kelle näod ära varjan. Juhtusin Viljandisse – püha taevas, kus aga tellingud püsti on, seal ukrid röögivad. Mina ütlen otse välja, kadugu koju! Ja võtku lurjustest ettevõtjad ka endaga kaasa!

 • Avatar
  Mati Kalde

  Seni on vingunud ja hambaid kiristanud ikka refid ja sotsid, nüüd on siis ka «põllumehed» üles köetud ja liitunud eelnimetatud süüdimatutega. No uskumatu, terve nõuka aja saadeti siia sadade tuhandete viisi «töölisi ja abistajaid», nüüd paluvad maamehed ise võõraid. Miks me üldse iseseisvuse taastasime kui me ise mitte millegagi hakkama ei saa? Kas siis nii, et kui meile neid võõraid enam tööle ei tule, on Eesti riigi lõpp? Selline mulje jääb küll. Üks normaalne riik peab kõigega oma jõududega hakkama saama. Maasikakasvatajad, vanarahva tarkus ütleb, et suur tükk ajavat suu lõhki… ärge oma saamahulluses ja ahnuses rabage kokku haldamatuid, majandamatuid maalahmakaid, millega enam toime ei tulda! Ja ausalt öeldes pole rahvale, ka riigile te maasikatest miskit tolku. Hakake tõsiselt tööle ja püüdke tuua kasu kogu riigile ja Rahvale! Te olete haledad vingujad, ilmselt samasuguse puudega kui kliimahüsteerik greta tünberg või kuidas ta nimi ongi!

  • Avatar

   Kas keegi võtaks uurida ka selle küsimuse, kes on nende ettevõtete OMANIKUD, kes võõrtöölisi igatsevad olgu põllumajanduses või muus ettevõtluses. Kui palju on nende seas Eestlasi ja kui palju välismaalasi, kes siin odavat tööjõudu nõuavad, et kasum Eestist välja viia? Kas siin ei ole tegemist tüüpilise majanduskolonialismiga?

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  Seni on vingunud ja hambaid kiristanud ikka refid ja sotsid, nüüd on siis ka «põllumehed» üles köetud ja liitunud eelnimetatud süüdimatutega. No uskumatu, terve nõuka aja saadeti siia sadade tuhandete viisi «töölisi ja abistajaid», nüüd paluvad maamehed ise võõraid. Miks me üldse iseseisvuse taastasime kui me ise mitte millegagi hakkama ei saa? Kas siis nii, et kui meile neid võõraid enam tööle ei tule, on Eesti riigi lõpp? Selline mulje jääb küll. Üks normaalne riik peab kõigega oma jõududega hakkama saama. Maasikakasvatajad, vanarahva tarkus ütleb, et suur tükk ajavat suu lõhki… ärge oma saamahulluses ja ahnuses rabage kokku haldamatuid, majandamatuid maalahmakaid, millega enam toime ei tulda! Ja ausalt öeldes pole rahvale, ka riigile te maasikatest miskit tolku. Hakake tõsiselt tööle ja püüdke tuua kasu kogu riigile ja Rahvale! Te olete haledad vingujad, ilmselt samasuguse puudega kui kliimahüsteerik greta tünberg või kuidas ta nimi ongi!

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  Seni on vingunud ja hambaid kiristanud ikka refid ja sotsid, nüüd on siis ka «põllumehed» üles köetud ja liitunud eelnimetatud süüdimatutega. No uskumatu, terve nõuka aja saadeti siia sadade tuhandete viisi «töölisi ja abistajaid», nüüd paluvad maamehed ise võõraid. Miks me üldse iseseisvuse taastasime kui me ise mitte millegagi hakkama ei saa? Kas siis nii, et kui meile neid võõraid enam tööle ei tule, on Eesti riigi lõpp? Selline mulje jääb küll. Üks normaalne riik peab kõigega oma jõududega hakkama saama. Maasikakasvatajad, vanarahva tarkus ütleb, et suur tükk ajavat suu lõhki… ärge oma saamahulluses ja ahnuses rabage kokku haldamatuid, majandatavaid maalahmakaid, millega enam toime ei tulda! Ja ausalt öeldes pole rahvale, ka riigile te maasikatest miskit tolku. Hakake tõsiselt tööle ja püüdke tuua kasu kogu riigile ja Rahvale! Te olete haledad vingujad, ilmselt samasuguse puudega kui kliimahüsteerik greta tünberg või kuidas ta nimi ongi!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused