Minister Rene Kokk: tuumaenergeetika võimaliku kasutamise üle peab otsustama kogu rahvas

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Keskkonnaminister Rene Kokk.

Keskkonnaminister Rene Kokk (EKRE) soovitas ETV saates “Esimene stuudio” algatada arutelu tuumaenergeetika võimalikkuse teemal, kuid lõpliku otsuse peab tegema rahvas, ja kui inimesed seda ei soovi, siis tuleb muid alternatiive kasutada.

“See olema rahva arvamus, see ei saa olla lihtsalt valitsuse otsus,” lausus minister. “Ma olen toonud selle arutelu ühiskonda, sest see teema on vaja läbi rääkida,” lisas ta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Küll aga välistas Rene Kokk praegu kasutatavaid tehnoloogiaid, jutuks võivad tulla neljanda põlvkonna reaktorid, mida praegu välja arendatakse.

Rene Koka sõnul on põlevkivist elektri tootmine tänu maailmas toimuvatele kliima-alastele piirangutele vähenemas, kuid Eesti peaks seda oma maavara väärindama ja kasutama seni, kuni see on võimalik, näiteks keemiatööstuses.

Minister ütles, et seitse miljardit inimest Maal kahtlemata mõjutavad kliimat, kuid seadis kahtluse alla selle, et tulemas on kliimakatastroof, millega radikaalsed aktivistid inimkonda hirmutavad. “Kas see nooremale generatsioonile hirmu õhkkonna loomine päris õige on, selles ma ei ole päris kindel,” ütles ta Greta Thunbergi suguste kohta.

23 commentsOn Minister Rene Kokk: tuumaenergeetika võimaliku kasutamise üle peab otsustama kogu rahvas

 • Avatar

  Vähemalt ühe asja ütleb minister õieti: otsustagu rahvas. Palju meil üldse on rahvahääletusi olnud?

  Kui nati edasi targutada, siis e-riigi üks rakendusvariant võiks olla selle “ärmajoki” kunagise “Rahvakogu” taastamine. Et nõuandva asjana saab ju valitsus kuulda rahva häält ja nõu ja seda neilt, kellele meist see rohkem ka korda läheb. Uuringufirmadest kindlasti objektiivsem info, ning valitsus saab sealt oma samme sättida, kergem on oma eesmärki täita, kui ei tule mingit üllatust, kus sisuliselt kõik oled teind õieti, aga kui mingi otsus on olnud nii väär, et nagu tilk tõrva meepotis. Mõelge. IT ministri koht on ju kah EKRE käes. Kui aga siduv rahvahääletus, siis ikka klassikalisel moel, ning kui selle turvalisust parandada, siis just näiteks e-rakendusega, kus kogu hääletusprotsess on reaalajas veebis ülekantud. Nagu meie kirutud Venemaal Putin on teind. Lõhverdatakse aint, et vaadake kui palju rikkumisi, aga kui poleks rakendust olnud, siis olekski ju jokk, keegi ei teaks.

 • Avatar

  Andres Raidi “Serviti” vist oli viimases osas, üks Eesti tegelane rääkis, kuidas saab kolmest tonnist põlevkivist umbes 1 tonni “bensiinilaadset toodet”. Ja et nende teadlased katsetavad juba sealt lisaks palju väärtuslikemate ühendite kättesaamist kõrvalproduktina. Meenub, et nõuka ajal kaevandati meilt neli võrtsjärvetäit põlevkivi. Kujutage nüüd ette, kui meil oleks võrtsjärvetäis bensiini. Huvitav, kas me müüks selle välja, et vähesed saaksid rikastuda, või annaks selle rahvale, et rikkusetootmist kergendada?

  Eesti metsaga on jama jah käes, sest kas tõesti on loomi järsku nii palju saand, või lambist hakkasid inimesi armastama, et eksivad ära inimasustuste lähedal?

  Tuumajaam jälle tekitab tõsiseid kahtlusi. Kui juba tuumajaam, siis miks mitte kaevandada ise tuumakütust, kui juba seda, siis miks mitte ka fosforiiti, ning miks mitte lasta siis Raukase ettevõttel Maardusse graniiti tuumajäätmehoidla rajada? Ning see Rail Balticu salatsemine, see ju ongi nagu doonorriigi varade väljaveoks Nauri kombel.

  Tuumajaam ju rajatakse rahva raha eest suht suures osas, kestab 30 aastat, siis demonteerimine võtab kunagi samapalju, ning lõpuks ju mittesotsialistlikus riigis on seegi, kogu energiatootmisprotsess ikka turu ja börsi hinnaga seotud, ning ettevõtet motiveerib tegutsema ikkagi kasum.

  Võibolla oleks Sõnajalgade tuulefirmal lasta pakkuda lahendusi ( fluoriidgaasivabad generaatorid ja selline tehno ka alajaamadesse ), integreerida end naabritega tihedamalt tasakaalustamiseks. Merel ju peaaegu tuulepuudust pole. Võibolla on võimalik mingid ujuvtuulegeneraatorid, mis veel laineenergiat kasutaks. Sõnajalad ongi ju rohkem arendajad. Meie riik on ikka väga pika rannajoonega, ning pikas plaanis õige tehnoloogiaga just see peab olema meie plaan. Tuumajaam aga liiga räpane äri tundub.

  • Avatar
   Tõnu Lehtla

   Unistada on huvitav aga tehnoloogia ja energeetika nõuavad arvutusi. Tuumajaama kohta soovitan ennast harida hiljuti toimunud konverentsi materjalidega. Vt. https://majandus24.postimees.ee/6882725/jarelvaadatav-eesti-tuumajaama-voimalused-ja-ohud

   • Avatar

    Võimalik, et tuumajaam isegi mingis variandis oleks mõistlik. Kuid.. Vaadake iisraeli, palju väiksem pindalalt, palju rohkem inimesi, ning küsige, miks iisrael tuumaelektrit ei tooda? See pommide valmistamise jaam on ikkagi pommivärk, See ei ole tuumajaam klassikalises tähenduses.

    Kujuta nüüd ette, et meie kõrval toimub tuumakatastroof. Venemaa, ikkagi suur ja võimas impeerium. Eesti? No ajaks hinge nii täis, et hakka või ise terrokaks, ning lase need otsuse tegijad maha. Meenutaks ikkagi seda vabaturumajandust, ning variante, eriti just rannajoone pikkust.

   • Avatar
    Tõnu Lehtla

    Igasugune energeetika on teatud määral ohtlik ja keskkonnakahjulik. Tuumaenergeetika ohud on ajakirjanduses ülehinnatud. Nt Fukushimas oli palju tsunaamiohvreid, kuid mitte tuumaõnnetuse ohvreid. Nii Tsernobõlis kui Fukushimas ei olnud tuumaplahvatusi (mida tuumajaamas põhimõtteliselt ei saagi olla) vaid olid vesinikuplahvatused, mida võib juhtuda paljudes soojusjaamades. Oli tuumasaaste, (Fukushimas suhteliselt väike, Tsernobõlis paljude inimlike rumaluste kumuleerumise tõttu suur). Muidugi on olemas terrorioht, inimese lollusest tingitud oht jne. Kõigi ohtude ja riskide hindamine peab toimuma parimatel teadmistel põhineval teaduslikul alusel.

  • Avatar

   Tõesti,tõsi on see fakt,loomi on tõepoolest tunduvalt rohkem kui varem!Rebaseid ja kährikuid ei ohusta marutõbi,mis varem mõnikümmend aastat tagasi nende arvukust piiras,lisaks puudub jahimeestel huvi karusnahkade vastu,seda enam,et “loomakaitsjatest” terroristid karusnahkade kandjaid on avalikult terroriseerinud,rikkudes aerosoolidega inimestel rõivaid! Huntide laskmiseks on kehtestatud ranged piirid,neid sigib kordades rohkem juurde,kui neid lasta lubatakse,ainult eestlased surevad omal maal välja,sest eelistatakse metsloomi inimestele!

 • Avatar
  Scepticus Uscumatus

  EKRE minister Rene Kokk on võtnud endale jäärapäiselt pähe, et RMK tegutseb igati õigustatult ja iga kriitik on äärmusroheline. See on ainult osaliselt õige. Kokk ei tea ilmselt, et RMK juhti Agar Kallast on ammu enne teda, ka Reformierakonna aegadel, metsa laastamises süüdistatud. See mees näebki puude asemel ainult eurosid ja kroone.Rahvuskonservatiivid näivad olevat võtnud eesmärgiks võita enda poole metsatöösturid. On õige, et metsa on vaja väärindada, aga Eestis käib metsade laastamine, ja seda ei saa kuidagi eitada. Igal eestlasel peaks teada olema naaber, kes juba 1990. aastatel oma metsi puhtalt rahaks tegi. Me ei ole alati ausad ja heaperemehelikud, ei ole seda kõik metsaomanikud, RMK ega ka riik. Miks siis Kokk üritab tõestada, et riigimetsas on kõik korras? Te ju näete kogu oma EKRE-poliitikas, et selles riigis pole miski korras. Mis imeasi see RMK on, et seal töötavad ainult kristallausad ja mõistlikult majandavad inimesed?Mets on osa eestlase identiteedist, nagu ka keel ja kultuur – miks EKRE sellest aru ei saa? Iga kadunud metsatukk laastab eesti inimeste hinge samamoodi nagu iga Tallinna linnapildis tolgendav neeger. Põlismetsa kadumist võib võrrelda eestluse kadumisega – istutatavad puupõllud on sama väärtusega nagu meile pensione teenima tulnud ukrainlane – vajalik, aga mitte enam see.Metsa peab kasutama, see on selge. Aga pange piir laastamistele, sest see on reaalsus ja mitte ainult Eestis, see on nii ka Soomes ja kogu maailmas, näiteks Brasiilias. EKRE peab kaitsma nii metsa kui ka selle majandamist, aga Rene Kokk on ilmselgelt kinni ainult teises osas. Ta teeb erakonnale sama kahju, mis see teine minister, IT-mees Kaimar Karu – too teeb head tööd, aga sama tööd teeks ta ka Reformierakonna valitsuses olles, EKRE poliitilist joont ta küll edasi ei vii.

  • Avatar
   Metsanduse kaitseks

   idiootne on scepticus uscmatuse väide,nagu oleks metsad selleks,et need mädaneksid ilma inimestepoolse vahelesegamiseta! Eestis on juba 51% territooriumist metsaga kaetud,endised talude põllud on metsistununud nagu
   liivi sõja aegse Ivan Julma rüüsteretkede järel,kui 2/3 eestlastest ära oli tapetud!Metsast peab ka eestlastel kasu olema,mitte ainult sitikatel-satikatel-lutikatel ja täidel ning röövlindudel,kelle pärast omanikel keelatakse oma metsa sisenemine ära,rääkimata marjade või seente korjamisest! Kui leitakse röövlinnu pesapuu,mõõdetakse sellest sadade meetrite suurune ring,mille sisse sisenemine keelatakse kõigil metsaomanikel,kelle maad see ring puudutab ja sellel maal käivad maaomanikke represseerimas laetud püstolitega ja kuulivestidega varustatud keskkonnainspektorid! Samas keskkonnaministeeriumi rahadega hävitatakse metsi looduskaitsjate nõudmisel soode taastamise sildi all,suured roomikekskavaatorid lükkavad raieküpseid palgipuid pikali,kaevavad metsa-alusesse pinnasesse sügavad augud ja saadud pinnase teisaldavad kuivenduskraavidesse paigaldatud plastmassplaatidele toestuseks,mis on liigvee ärapääsemise takistuseks sinna paigaldatud,ning kogu lagastatud mets hävib!Selliselt on keskkonnaministeeriumi andmetel juba hävitatud üle 6000ha,ligi 7000ha metsa!Metsahävitajatest looduskaitsjad on ise teatanud,et kuigi Eestis on soode olukord palju parem,kui Lääne-Euroopas,on neil hävitajatel siiski plaan soode pinda kolmekordistada!Praegu on metsi Eestis 51% territooriumist ja soid 25% territooriumist,kuid kui soode pinda kolmekordistada,siis hakkavad sood katma 75% Eesti territooriumist ja metsade pindala väheneb soodeks hävitamise tagajärjel 51%-lt 25%-le!

 • Avatar

  -Nojah-
  Sul mõned kohustuslikud raamatud lugemata…!
  Sa unustad ära kõige olulisema – maailmas (planeedil Maa) siiani omab väga suurt jõudu Kurjus, ehk Must Jõud !
  Seni, kuni seda pole piisavalt inimkonnas teadvustatud – EI SAA TUUMAJAAMAST JUTTUGI OLLA !

  MITTE MINGIL JUHUL !!!

 • Avatar
  Kristiina Allekõrs

  Ei poolda. Meil on merealad mis võimaldaks toita miljon inimest(Taani suudab 30% kogu elektritoomist katta ja neid on 4,5 miljonit) + põlevkivi või LNG(reostab vähem) stabiilsuse tagamiseks. Gotlandi juures on olnud maavärinaid üsna hiljuti magnituudiga 7 ja 8. 13000-8000aastat tagasi on geoloogilises mõttes suhteliselt hiljuti. Lisaks tornaadod(Lätis F2). Tuumajäätmehoidlat pole ka soovi näha väljaspool ida-Virumaad.

  • Avatar
   Kristiina Allekõrs

   Rootsi panebki enamik kinni. Need avastused avaldati 2018 oktoober(Eestis 2018 november Imeline Teadus). Uurima hakati pärast Kaliningradi 2004 kui oli kaks viie magnituudist värinat ja maapragu oli suur.

   • Avatar
    Kristiina Allekõrs

    Jah Stockholm istubki pommi otsas. See 8 Magnituudine intraplate ja strik-slipe tüüpi(hoolikalt vaadates on Gotlandist lõunas näha rikkejoon merepõhjas füüsilisel kaardil) maavärin põhjustas veeldumist ise Lätis mis tähenda,et ta oli ka pikk. Pinnaseproov leiti ning sellest oli verd tarretama panev foto.

  • Avatar
   radioaktiivsetest jäätmetest

   Tallinna linn asub sisuliselt looduslike “tuumajäätmete” otsas! Kogu Põhja-Eesti alune on diktüoneemakilta täis,mis sisaldab radioaktiivseid metalle ja eritab radooni! Harjumaa radoonieraldumise kaarti näed sellel lingil!:
   https://www.envir.ee/sites/default/files/radooniseminar_3_petersell_jt.pdf

 • Avatar

  On selge, et siinsetes kommentaarides keegi pikalt kirjutada ei viitsi, pealegi läheb tuumajaamast rääkides paljudes peades heledalt põlema “NIMBY” ja siis ei saa mõistlikust arutelust enam juttu olla.
  “Nojah” tõi mõned olulised argumendid lühidalt juba välja, kuid kui keegi tahab lähemalt energeetikaprobleemidega tegeleda, siis mina soovitan Ats Milleri kirjutistesarja siitsamast Uutest Uudistest.

 • Avatar

  Seleta, kuidas toimida, kui tuled kell 6 talvel koju – päike ei paista ja õues on kõrgrõhkkond ehk -15 kraadi ja tuulevaikne. Sina tuled mulle elektrit tegema? Jah, taskuraadio võid ehk käima ajada, aga muuks sul võhma pole, seega paku midagi tõsiseltvõetavat või ära teemal enam sõna võta. Tuumaenergia on vastutustundliku haldamise korral väga puhas ja ohutu, korrumpeerunud debiilik suudab kõik valdkonnad ära käkerdada. Kliimahüsteerikutele vastuseks, et võiksime põlevkivi ahju ajada lõpmatuseni – CO2 sisaldus õhus on taimedele fotosünteesiks vajalik igal juhul ja kõik see, mis seni on olnud, on lahustunud vees nagu iga teine gaas ning aastatuhandeid moodustunud kivimitesse juba seotud… või tahate öelda, et miski mõtetu kääbusinimkond on suutnud päikeselt tuleva energiahulgaga võistlema hakata maakera keskmise temperatuuri osas? /naerukoht

  • Avatar
   Kristiina Allekõrs

   Selliseid päevi on üksikud ning -15 on päike 100% olnud. See pärast peab säilima Narva SEJ kaks reaktorit ehk ahu(praegu on 6 vist)

   • Avatar
    Kristiina Allekõrs

    Tänavusel Talvel on Narva SEJ hädavajadus olnud vaid 2x + elutähtsad riigisüsteemid(julgeolek,suured haiglad) mis peavad koguaeg taga olema.

 • Avatar
  Tõnu Lehtla

  Lp minister Rene Kokk! On hea kui tuumaenergeetika kasutamise üle saab otsustada rahvas, kuid selle küsitluse eelduseks peab olena rahva asjakohane informeerimine võimalikest valikutest ja nende tagajärgedest ning riskidest. Ajakirjanduses tehtava kallutatud propaganda taustal jääb sageli kõlama arvamus, et energeetika probleemid on võimalik lihtsalt lahendada üksnes tuule- ja päikeseenergia kasutamisega. Tegelikult vajavad kõik valikud põhjalikke keerukaid inseneri- ja majandusarvutusi, mida suudavad teha ikkagi ainult eriala spetsialistid, kelle kasutuses on tänapäevased võimsad riistvara- ja tarkvaravahendid (nt TTÜ).

 • Avatar
  Tõnu Lehtla

  Voldemarile! Liive poolt juhitud Eesti Energia nägi üle 10 aasta tagasi vajadust ette valmistada tuumaenergeetikat tundvaid spetsialiste. TTÜ ja EE koostöös saadeti mitu üliõpilast Stokholmi tuumaenergeetikat õppima. TTÜ ja TÜ koostöös käivitati tuumaenergeetika õppekava arendus. Need tööd pani mõne aasta pärast seisma tollane RE juhitud valitsus. Tänaseks on need Rootsis õppinud ja rahvusvaheliselt nõutud spetsialistid tagasi Fermi energias, kes hiljuti korraldas “Tuumakonverentsi”, mida kanti ka internetis üle. Eestis ei ole praegu palju valikuid. Sisuliselt vaid kaks valikut: Kas tuumajaam või suur osa meie metsast lihtsalt ahju. Tuul ja päike üksinda ei päästa, ei meid ega kedagi teist maailmas.

  • Avatar

   Nikola Tesla tahtis inimestele juba 20 saj. algul tasuta energiat jagama hakata…
   Skalaar-lainest olete kuulnud midagi ???

 • Avatar

  Miks Kokk ERR-i artiklis metsakaitsjaid ähvardab? Selline suhtumine ei vii samamoodi ka kuhugi herr minister…

 • Avatar

  Kummaline on see, kuidas aastaid Eesti Energiat ja põlevkivi kasutamise perspektiive juhtinud Sandor Liive nüüd äkitselt on pööranud täielikult tuumausku. Kas ta planeeris juba Eesti Energia juhina hoopis tuumaenergiale panustada, mistõttu see põlevkivi kasutamise lõpp energeetikas tuli nüüd Eesti Energiale peaaegu nagu üllatusena? Kas Liive ei tegelenud võimalike lähituleviku riskidega absoluutselt? Sellisel juhul tema kätte tuumajaama usaldada oleks ikka ülim risk… Nojah aga samamoodi läks Talijärv sujuvalt Keskkonnaministeeriumist erasektorisse olles enne seda endale sobiva metsaseadusandluse välja töötanud.

 • Avatar
  Ostame liisinguga haige hobuse!

  Tuumajaama ehitust võiks võrrelda liisinguga haige hobuse ostmisega.Töölooma temast ei saa aga sööda aga ravi ja matmise kulud tuleb ikka välja laduda. Lisaks tuleb maksta ka liising! Ärimehed ehitavad meile suure rõõmuga tuumajaama. Nemad saavad varem või hiljem oma raha kätte ja on õnnelikud. Meil tuleb aga ligi kaks korda börsihinnast kallim elekter maha müüa. Aga kui keegi nii kallist elektrit ei osta, tuleb tuumajaam konserveerida ja…. maksta,maksta… Võlg on võõra oma! Päikese ja tuuleelekter on paljudes piirkondades juba täna odavam tuumaenergiast ja odavneb veelgi, päikeseenergia on aastaid odavnenud keskmiselt 20% aastas. Merel on tuult alati, kui seal ainult tootmist väljamõeldud ettekäänetel ei blokeeritaks…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused