Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mõlemal pool Pedeli jõge – nii lätlased kui eestlased hõiskavad “Voolk!”

-
20.03.2019
Aastatetagune hoiatussilt kahe linna piiril, et naabermaale sõites peaks pass kaasas olema.
© Aldo Luud/Õhtuleht

Üks seltskond tahab, et Valga ja Valka saaksid kokku ühise nime all Walk – ehk siis homme sõidame Voolki?

Nagu vene keel veel vähe oleks eesti keelt laastanud – nüüd on inglise keel täiega maavillase kõnepruugi kallale ässitatud.

Valga reformierakondlasest vallavanem Margus Lepik ja vallavalitsuse kommunikatsiooninõunik Põim Kama kirjutavad Postimehes: “Walk – üks linn, kaks riiki”. Kogu lugu puudutab kahe linna, Valga ja Valka ühtesulandamist.

Uued Uudised ei vaidlusta sugugi mitte Läti ja Eesti naaberlinnade koostööd, kuigi arusaamatuks jääb jutt: “Valga/Valka on kokku sulandunud keeleliselt, kultuuriliselt ja majanduslikult.” Majanduslikult kindlasti, aga keeleliselt ja kultuuriliselt?

Järgnev jutt aga on juba kihvtine. “Walk on alati olnud avatud linn ning raudteekeskusena mänginud kaubanduse ja transpordi vallas olulist rolli. On iseloomulik, et linnal pole kunagi olnud kaitserajatisi ning kuigi Walki on mitu korda maani maha põletatud ja ikka uuesti üles ehitatud, on selle identiteet vabalinnana säilinud üle sajandite.”

On olemas Valga ja Valka, aga mis loom see Walk on? Kas eestlased-lätlased hakkavad koos jalutamas käima?

Mis me ikka keerutame – ühislinn peaks “arendajate” arvates saama inglisekeelse nime! Aga kuidas me ikkagi linna nimetama hakkame? Eestlased ja lätlased ühendkooris: “Voooolk!”? Sest on väheusutav, et sõna “Walk” mõeldi hääldamisvariandis “Valk”.

Meil sai juba “tee-tee-üüst” ehk TTÜ-st “tall-tehh ehk TalTech” ning kusagil Ülemistel on mingi “tee-üks-mool-off-tallinn”. Kui nimemuutjad mõtlevad välissakstele, siis eestlastel on ikka alles tehnikaülikool ning kaubanduskeskusesse minnes öeldaks lihtsalt “Lähme Mallesse!”

Eesti keele kaitse aga kulgeb jadana: Walk, TalTech,  T1 Mall Of Tallinn – “Welcome to Estonia”!

Ja jutt “Eesti ja Läti omavalitsuste juhid toetavad ühise linna tekkimist riigipiirile” kõlab kuidagi föderaliseeruva Euroopa moodi. Mis aga saab siis, kui Lätis tulevad võimule venemeelsed (see oht on suure Vene kogukonna juures reaalne) – sulandume ka venekeelselt?

Allikas: Postimees