Möödus 80 aastat okupantide sissemarsist Eestisse

Eesti,
- Updated
©Scanpix.
Vene punalipp.

Eile möödus 80 aastat sellest, kui 90 000 nõukogude sõdurit marssis üle Eesti idapiiri ning Nõukogude Liit okupeeris Eesti. Sellest kurvast tähtpäevast Eesti meediakanalid aga vaikisid.

Eesti okupeerimine 1940. aastal oli sõjaliste ja poliitilise sündmuste jada alates Punaarmee invasioonist Eesti Vabariiki 17. juunil kuni vahepeal sissetungija poolt õigusvastaselt  muudetud riigikorraga Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi vastuvõtmiseni Nõukogude Liidu koosseisu 6. augustil.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sündmuste tulemusel algas Nõukogude okupatsioon Eestis, mis kestis esmalt kuni 1941. aasta sügiseni ja jätkus pärast vahepealset Saksa okupatsiooni 1944. aastast kuni 1991. aastani. Okupeerimise tagajärjel kandis Eesti rahvas, riik, majandus ja kultuur suuri kahjusid.

16. juunil 1940 teatas Leningradi sõjaväeringkonna ülem, armeekomandör Meretskov Eesti Sõjavägede ülemjuhataja kindral Laidonerile, et temale alluv 10. armee on saanud käsu Eestisse siseneda. Meretskov nõudis, et Laidoner tuleks otsekohe Narva temaga kohtuma. Kohtumine pidi aset leidma Narva jaamas 17. juunil kell 8. Delegatsiooni erirong väljus Balti jaamast keskööl.

17. juuni hommikul kell 5 algas Punaarmee arvukate lisavägede sissetung Eestisse. Jõudnud rongiga Jõhvi, nägid Eesti delegatsiooni liikmed seal juba öösel üle Eesti piiri tulnud soomusmasinaid. Edasi Narva poole liikudes nägid nad mõlemal pool raudteed veel Punaarmee üksusi, mis liikusid lahingukorras üle põldude ja läbi metsade lääne suunas, ees piilkonnad ja nende järel hargnenud rivis jalavägi. Punaarmee 10. armee üksuste sissemarss Eestisse oli alanud seega juba kolm tundi enne Laidoneri Narva saabumist ja läbirääkijate kohtumist.

Punavägi käitus nagu oleks Eesti lahingukorras vallutanud. 17. juuni hommikul kell 6 hommikul vallutas Punaarmee Suurupi patarei territooriumi. Kell 6.30 hõivas punaüksuste dessant Aegna saare ja kell 7 hommikul vallutati Naissaar. Hommikul saabusid Tallinna Palivere-Klooga lähistel baasides paiknenud Punaarmee üksused, kes hõivasid Eesti sõjaväe kasutuses olnud kasarmud, sundides eestlased sealt kiirkorras lahkuma[3]. Samal päeval maismaapiiri ületanud punaväeosad paigutati Tallinna ümbrusse ning Narva, Rakvere, Võru ja Valga piirkonda ning mitmele poole Eesti idapiirile. Läbi Eesti liikusid lisaks Riia suunas Punaarmee 3. tankikorpuse üksused. Eesti lennuväljadele saabusid Nõukogude lennuväerügemendid.

5 commentsOn Möödus 80 aastat okupantide sissemarsist Eestisse

 • Avatar

  Arhiiv:
  Jüri Böhm
  23.01.2012 12:20
  See oli saatanlikult kurikaval käik:
  See jõuk paigutatai kõikidesse okupeeritud ja NSVL iga liidetud riikidesse täiesti kindla poliitilise eesmärgiga.
  Ainuüksi armee ja KGB jõududega ei oleks suudetud tagada nendes riikides põlisrahva lojaalsust ja vaoshoitust.
  Selle eesmärgi nimel ujutati need riigid üle oma emamaale truu lumpeniga, kes pidid tagama venemeelsuse ja truualamlikuse ka rohujuure tasandil.
  See jõuk viib ellu oma emamaa poolt neile pandud eesmärke ja ülesandeid ning nagu näha teevad seda tänini üsna edukalt kõikides enditses NSVL i nn. vabariikides. (hetkel parim näide Ukraina)
  Kahjuks peab kurbusega nentima, et suuresti toimib see toetudes meie endi seadusandlusele ja ka inimlikule lambameelsusele olmetasandil!
  Keegi ei käsi meil suhelda oma riikides vene keeles ja luua meie rahvuskehandisse istustatud vähkkasvajale kasvuhoone tingimusi aga seda me kahjuks siiani oleme just teinud!

  • Avatar

   Just, keegi ei käsi vene keeles suhelda, aga eestlased ise tahavad seda. Eestlased takistavad venelasel eesti keeles rääkimast. Tihti kui venelane räägib eesti keeles, siis eestlane paneb käe ette ega taha kuulata eesti keelt, vaid hakkab ise vene keeles rääkima.
   Igal pool mujal välismaal, immigrantide lapsed oskavad elukohamaa keelt. Eestis sellised lapsed ei oska samuti eesti keelt, vene keel on nr 1.

   Kui palju kulub maksumaksja raha, et riigiasjad ka vene keelde tõlkida? Piisab eesti ja inglise keelest. Aga pidevalt tehakse seda ka vene keeles.

 • Avatar

  Ja nad on tänini siin ja on saavutanud suurema mõjuvõimu kui okupatsiooni enda ajal.
  Näiteks Eesti Vabariigi pealinnas pole põlisrahval eestlasel enam kunagi võimu juurde asja – vähemalt selle KOV valimis seadusega kohe kindlasgti.
  NB!
  Ärge unustage , et see jõuk paigutati siia selleks , et hävitada meie riik ja tappa meie rahvast.
  Alumises kommis seletan täpsemalt lahti.

 • Avatar

  “”Vene punalipud ja sirp ja vasar tukletavad eestlastele meelde nõukogude okupatsiooniõuduseid.””
  Üks ideeline viga ja üks kirjaviga – parandame palun – punalippu EI saa kutsuda “vene” lipuks.
  Kui tahta siduda seda rahvusega siis pigem “juudi punalipp” või siis õigem kas bolsevismi või nõukogude punalipp.
  Või nii – “Punalipud ja sirp ja vasar tuletavad eestlastele meelde nõukogude okupatsiooniõuduseid.””

  Kuna Eestis enamus meediast on suured punase armastajad siis loomulikult mindi vaikides mööda.
  Neil ju uued punased lipud juba kapis ootamas mille all saaks jälle eestlasi küüditada…

 • Avatar

  Tuleb leina— või punakatku päevaks kuulutada koos leinalipu heiskamisega. ”meie meedia” vaikimida ongi praegusel uuskommude räpasel meedial teatada, mitte midagi, ainult vasakpoolne möla.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused