Mõtlemapanev areng: eestlased sätivad üha enam ennast alaliselt Soome elama

Eesti, Maailm,
©Peeter Langovits/Postimees
Reisilaevad peaksid eestlasi pigem koju tooma kui võõrsile viima.

Eesti demograafilise olukorra halvenedes peab tõdema, et paljud võõrsile lahkunud jäävadki kodumaale kadunuks.

Eestlased on ostnud Soomes viimastel aastatel rohkem kinnisvara kui teised välismaalased ja neid võrreldakse Soomes juba soomerootslastega. Kuivõrd Eestis on võimalused ja sissetulekud väiksemad, siis on saanud Soomest paljude eestlaste jaoks just see koht, kus oma unistusi ellu viia, kirjutab eestinen.fi, tuginedes väljaandele Helsingin Sanomat.

Ida-Soome ülikooli ühiskonnapoliitika professor Laura Assmuth räägib, et kinnisvaraostud on märk eestlaste üha suuremast kinnistumisest Soome. Seal elab püsivalt juba ligi 50 000 Eesti kodanikku. 2000. aastatel on eestlaste arv Soomes viiekordistunud, eriti pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga 2004. aastal.

Kui algul läksid eestlased Soome tööle, siis nüüd minnakse üha rohkem elama. See tähendab, et kui vanemad töötavad välismaal, tuuakse lapsed järgi. Assmuthi väitel on see võrreldav 1960.-1970. aastatega, mil paljud soomlased läksid Rootsi tööle ja jäidki sinna elama. Nüüd on sama lugu eestlastega: nad ei lähe Soome lihtsalt tööle, vaid elama. Oma kodu soetamine on sellise protsessi loomulik käik ja Soome ühiskond soosib seda.

Eestlaste kinnisvaraostud Soomes on sagenenud just viimastel aastatel, samas kui venelaste ostud on järsult vähenenud. Soomes ostavad kinnisvara eesti pered, kes on Soome sisse elanud. Eestlased küsivad ka remonti vajavaid maju, samas kui soomlased tahavad enamasti täiesti korras uuemat kinnisvara. Paljud eestlased töötavad ise ehituse alal, neil on soov ise teha ja nad saavad ka oma maja korrastamisega hakkama.

Kõik eestlased pole läinud Soome, et sinna jääda. Eesti ja Soome vahet käivad kümned tuhanded eestlased, kelle arv muudkui kasvab. Osa eestlasi on ka tagasi Eestisse tulnud, aga teatud valdkondades on palgakäärid nii suured, et tagasi ei tasu minna. On ka neid, kes on tulnud tagasi Eestisse, pettunud ja läinud uuesti Soome.

Eestlased on Soomes suurim välismaalaste rahvusrühm. Mehed on ametis enamasti ehitusel ja transpordi valdkonnas, naised hoolduse, teenuste ja tervishoiu valdkonnas. Kõrgharidusega spetsialistidest töötab Soomes palju eestlastest arste.

Soomes elab püsivalt võrdselt nii eesti naisi kui mehi. Need, kes Eestist Soome tööle käivad, on põhiliselt mehed. Nad on pärit enamasti Eesti maapiirkondadest. Pikemalt leiab eestinen.fi loo SIIT.

Eestlaste siirdumine Soome on valdavalt Reformierakonna valitsemise tagajärg ehk nagu ütlevad soomlased – majanduskriisi ajal hülgas Reformierakonna juhitav valitsus oma inimesed, kuid Soome võttis nad vastu ja aitas neid. Keskerakonna valitsemise ajal see jätkub ja pole märkigi, et Kalevipoegi tagasi tuua tahetaks. Tegu on järjekindla rahvastiku väljavahetamise poliitikaga, kus lahkunud eestlased asendatakse ukrainlaste, neegrite ja araablastega.

EKRE kavatseb nii maksu-, ettevõtlus-, rahvastikupoliitikas kui ka kõigis teistes valdkondades teha kõik, et inimesed mitte ainult enam Eestist ära ei läheks, vaid ka siia tagasi tuleks.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused