Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Neljas võim Samost-Sildami näol kipub eespool olijaid ülearu õpetama

-
11.05.2020
ERR-i nõukogu uued liikmed said paika. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Neljas võim ehk ajakirjandus on ühiskonnas õigustatult just neljas, sest tema peab eelneva kolme tegutsemist jälgides ühiskonda vaid väärarengute eest hoitama – kuid ta ei tohi sõna-sõnalt ette dikteerida, mida riigivõim tegema peab.

Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu liikmeid võiks poliitilise mõju vähendamiseks esitada riigi äriühingute nimetamiskomitee, leidsid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam pühapäeval Vikerraadio omanimelises saates.

Selle ettepaneku teeb hoiatavaks asjaolu, et ERR-i ajakirjanikud justkui suunavad ise arenguid, näidates ette, keda nad peavad õigeks otsustajaks.

Pole ju saladus, miks Samost ja Sildam selle teema taas ette võtavad – neile ei meeldi ERR-i nõukogusse pääsenud konservatiivse mõttelaadiga inimesed, mis tähendab liberaalide kontrolli teatud kadumist meedia üle ehk Priit Pulleritsu üle korrates – sõna saab nende jaoks liiga vabaks.

“Kes on Samost ja Sildam? Keda nad esindavad? Kas nende arvamus on ERRi ametlik seisukoht ja kas ERRil peab ülepea olema mingi ametlik seisukoht kõikides valdkondades? Ehk esindavad Samost Isamaad ja Sildam sotsialiste nagu nende “endine” ilmavaateline maailmanägemine eeldavad? Kui jah, siis mida kuradit need kaks parteilast märatsevad rahvusringhäälingus? Kui nad esindavad Samosti ja Sildami seisukohti, siis, miks kajastuvad eraisikute seisukohad ERRi uudistevoos ja võrgus? Kaks erakondlikult reljeefselt moondunud tegelast üritavad endiselt kujundada ERRi sildi turvil avalikku arvamust. Tülgastav, seltsimehed ERRi juhatuses!” kirjutab EKRE Riigikogu saadik Urmas Reitelmann sotsiaalmeedias.

“Samas meenub nimetamiskomitee poolt soovitet VTA endise juhi listeeriahüsteeria ja täna veel Terviseameti üdini ja totaalselt ebakompetentse juhtkonna emavigade apoteoos ning tekib tahtmatult küsimus, kas mitte nimetamiskomitee ei tuleks kaotada ja inimesi ametisse nimetada lõpuks ometi pädevuse järgi. Terviseameti näitel on ebapädevuse hinnaks inimelud,” lisab Reitelmann.

Ajakirjanike liigset pretensioonikust ühiskonna suunamisel on varem kritiseerinud ka näiteks Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ja seda just Toomas Sildami näite varal.

“Kui ma kuulan jutusaateid, mis hakkavad reedel pihta ja lõpevad esmaspäeval, siis seal on valdavalt ajakirjanikud – ega poliitikud seal enamasti ei räägi, neid on väike osa. Ajakirjanikud ise räägivad ja see on põhiline, millega inforuum täidetakse. Kuulan neid aegajalt ja seal on enamus oletused, ennustused ja arvamused, faktivigu ei parandata, asjaosaliste poole reeglina ei pöörduta,” rääkis Seeder.

Ta lisas: “On selline virtuaalne maailm, kus asjaosalised on kuskil tagaplaanil, ning ajakirjandus räägib ja kujundab seda pilti, /…/ mis osaliselt vastab ja osaliselt ei vasta tõele. See on tõsine probleem, tõsisem, kui oleme Eesti ühiskonnas teadvustanud. See on tõsine olukord ka inimesele, kes kuulab ja ei saa selgust, mis on tegelikkus ja mis ei ole.” Seejuures Isamaa liidri need sõnad jäeti üldse intervjuust välja.

ERR-i nädalavahetuse saadetest ongi saanud survevahend, kus poliitiliselt ja ideoloogiliselt laetud ajakirjanikud ütlevad tegelikule võimule ette, mida järgmisel nädalal teha. Seda aga ei tehta mitte ühiskondliku heaolu nimel, vaid selleks, et oma kallutatud nägemust peale suruda – eriti veel kui jutuks on ühiskondlik kontroll nende endi, maksumaksja raha eest ülal peetava rahvusringhäälingu üle.

UU