Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Nimeseaduse uus eelnõu lubaks koosellunutele ühist perekonnanime

-
29.11.2021
Tanel Kiik

Kui valitsuse poole teele läinud eelnõu seaduseks saab, võivad ühise perekonnanime võtta ka kooselulepingu sõlminud paarid. Kooselu eelnõus ei mainita, küll aga seletuskirjas kui piisavalt mõjuvat põhjust nime vahetamiseks, vahendab ERR.

Esimest korda tutvustas siseministeerium nimeseaduse eelnõu 2019. aastal. “Läbi vaba valiku võivad inimesed võtta oma elukaaslaste nime, sest riik ju ei tea, kes kellega elab,” selgitas toona ministeeriumi rahvastikutoimingute osakonna juhataja Enel Pungas. Ministeerium lähtus sellest, et ühise nime peaks saama abielus, aga mitte kooselus inimesed. Tanel Kiige juhitud sotsiaalministeerium eelnõus pakutuga ei nõustunud. Sealt tuli hoopis vastupidine ettepanek, mille järgi saanuks üks paragrahv pealkirja “Abielu või kooselulepingu sõlmimisel perekonnanime andmine”.

“Ettepanek on ju väga loogiline,” ütles sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitika osakonna juhataja Liina Kanter. “Kui inimesed on sõlminud kooselu, nad soovivad kanda ühist nime, siis miks mitte seda aktsepteerida ja võimaldada.”

Selle aasta veebruaris alustas siseminister Kristian Jaani uuesti läbirääkimistega. Reede hommikul jõudiski eelnõude infosüsteemi värske dokument.

“Mina arvan, et kui meil on selline võimalus loodud, et inimesed saavad sõlmida kooselulepinguid ja kooselulepingute sõlmimisel ei mängi ju ka sugu mitte mingisugust rolli, siis mina ei näe neid murekohti, et inimesed ei võiks võtta endale ühist nime. Ei näe,” ütles Jaani.

Ka uue eelnõu tekstis ei mainita kooselulepingut kordagi. Küll aga räägitakse sellest eelnõu seletuskirjas. Eelnõu ütleb, et teise inimese perekonnanime saab võtta ka “muul mõjuval põhjusel”. Seletuskirja järgi loetakse mõjuvaks põhjuseks see, kui inimesed on sõlminud kooselulepingu.

Allikas: ERR