Noorte kaakide vägivald tõi Odini sõdalased taas tänavatele — kas kodanikualgatust võidakse tõrjuma hakata?

Soomes patrullisid Odini sõdalased ka Trumpi ja Putini tippkohtumise ajal.

Kui riik jääb milleski jänni, võtab kodanikuühiskonnas selle rolli üle tavaline kodanikutunnetusega inimene.

Õhtuleht kirjutab sellest, et Tallinnas on taas tänavatel Odini sõdalased. Pagulaskriisi algusest on sellele seltskonnale külge poogitud teenimatu “poolnatside” kuulsus, justkui asuksid nad valimatult kõiki migrante peksma — kuigi alguses peale on nad ennast propageerinud kui lihtinimeste kaitsjaid selle kontingendi vägivaldse osa eest. Hetkel on nad väljas selle ebaturvalisuse tõttu, mille tekitasid karistamatult tegutsevad noortejõugud.

Lehelooski nimetavad nad endid pigem naabrivalveks, kuigi hoiatavad ka migrantide rohkusega kaasneva terrorismi leviku eest Eestisse. “Olukord Euroopas muutub iga päevaga kriitilisemaks ja varsti on  meil selline olukord kui Soomes: tänaval vastu tuleval naisel lõigatakse kõri läbi. Või plahvatavad kusagil pommid. Terroristid on Eestis olemas, see on täiesti kindel,” ütleb üks neist. “Mina liitusin selle kogukonnaga põhimõtteliselt selle pärast, et mul on kolm tütart. Et neid kaitsta. Üksi ma ei jõua, aga nüüd saan alati kamraadid appi kutsuda. See on vennaskond, sõpruskond,” märgib teine.

Praegu võib arvata, et riigivõim Odini sõdalaste algatusse hästi ei suhtu, sest vägivallaga tegelemine on neile alluvate jõustruktuuride kohustus, töö ja mis salata, ka privileeg, kus kõik kõrvalttulijad on soovimatud. Pealegi tunnistaks riik ju sel moel, et ei saa ise hakkama.

Kindlasti hakatakse rääkima sellest, et taoliste korrakaitseühenduste tegutsemine on juriidiliselt kinnitamata, nad võivad hakata omakohut tegema, võimupiire ületama ja sattuda kellegi mõju alla. Ehk siis täpsemalt — nad on võimu poolt kontrollimatud. Arvatavasti soovitatakse Odini sõdalastel hakata hoopis abipolitseinikeks.

Kahtlemata on õige see, et omaalgatuslikku korrakaitset ei reguleeri hetkel ükski seadus ja tegu on inimestega, kes tahavad omal käel korra tagamisele kaasa aidata, kasvõi oma kolme tütre pärast, nagu ütles üks Õhtulehele rääkinud meestest. Kuid mingil juhul ei tohiks seda initsiatiivi summutada, selles osalevaid inimesi sildistama ja taga kiusama hakata, sest nii aetakse asi kodanikualgatustes vaid hullemaks, seda enam, et riik on ka reaalsuses jõuetuks osutunud. Karmide Odini sõdalaste ilmumine tänavapilti on kaakidele kindlasti vägagi distsiplineeriv nähtus. Võib uskuda, et mustades ja viikingilogoga riietes turskeid mehi kardetakse rohkem kui politseinikke.

Uued Uudised soovitavad riigivõimule alustuseks Odini sõdalaste taasilmumist aktsepteerida ja otsida koostöövõimalusi – kui näiteks politseinikud saavad infot Odini sõdalaste reididest ühes piirkonnas, võivad nad rohkem tähelepanu teistele piirkondadele suunata.

Põhja-Soomest alguse saanud grupeering Odini sõdalased on nüüdseks laienenud üle maailma. Kui 2016. aastal tegutsesid odinlased Eestis, Soomes, Norras ja Rootsis, siis praegu on nad olemas Taanis, Saksamaal, Lätis, Suurbritannias, Ameerikas, Kanadas ja teisteski riikides. Nende tegevuse hulka kuulub näiteks tänavatel patrullimine, et tagada avalikku korda.

Kommentaarid