Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Norstati uuring: EKRE hingab Reformierakonnale kuklasse, oravate toetus voolas vasakäärmuslastele

-
23.08.2023
Reformierakond on nagu Titanic.
© Internet

Kuigi Reformierakond on jätkuvalt parteide reitingutabeli liider, on nende toetusnumber hoogsalt vähenemas ning teisel kohal olev Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja kolmandal kohal olev Keskerakond on nendega vahet jõuliselt vähendamas.

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valmiva iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 24,4 protsenti EKRE-t 23,1 protsenti ja Keskerakonda 18,5 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning viimase nelja nädalaga on peaministripartei toetus langenud 3,9 protsendipunkti võrra. Teisel kohal oleva EKRE toetus on hetkel 1,1 protsendipunkti võrra kõrgem kui kaks nädalat tagasi ning vahe Reformierakonnaga on 1,3 protsendipunkti. Keskerakonna toetus on viimastel nädalatel püsinud stabiilne.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 10,7 protsendiga, Isamaa 9,8 protsendiga ning Eesti 200, kelle toetus on 8,7 protsenti.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 43,8 protsenti ning opositsioonierakondi 51,4 protsenti vastajatest.

Tartu Ülikooli teaduri Martin Mölderi sõnul on kõige olulisema muutusena selle nädala erakondade toetusnumbrites näha juba eelmisel nädalal selgemalt avaldunud trendi jätkumist, milleks on Reformierakonna toetuse kahanemine ja EKRE toetuse kasv. “Kui vaadata nädalasi tulemusi, siis viimased kolm nädalat on EKRE toetus olnud kõrgem kui neli nädala tagasi, mis tähendab, et kui nad praegu hoiavad oma positsiooni, siis on nende koondtoetusel potentsiaali ka järgmisel nädalal üles poole liikuda. Reformierakonna iganädalased toetusnumbrid on aga viimased neli nädalat olnud suhteliselt stabiilsed, mis annab alust oletada, et nende koontoetus on hetkel stabiliseerunud umbes 25 protsenti tasemele,” rääkis Mölder.

Tema sõnul on suhteliselt muutumatu püsinud erakondliku eelistust mitteomavate valijate osakaal, mis tähendab ilmselt, et Reformierakond on toetajaid pigem kaotanud oma konkurentidele, ennekõike Eesti 200-le ja sotsiaaldemokraatidele. (BNS)