Notarid soovitavad lükata kooselulepingu sõlmimine edasi

Eesti,
- Updated
US Supreme Court Gay Marriage Michigan

Notarite Koda soovitab lükata kooselulepingu sõlmimine edasi aega, mil kooseluseaduse rakendusaktid on jõustunud.

Notarite Koja esimehe Tarvo Puri sõnul saavad notarid uuest aastast seadusekohaselt kooselusid sõlmida, kuid puudub võimalus neid registrisse kanda, mis põhjustab nii segadust kui õigusselgusetust, teatas koda BNS-ile. Seetõttu tasub notarite hinnangul partneritel kaaluda, kas oleks mõistlik lükata lepingu sõlmimine aega, mil on jõustunud rakendusaktid ja sellega reeglid selgemaks saanud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Peamiste murekohtadena saab välja tuua neli teemat – võimalikud topeltkooselud, partneri tehingute ja võlgade nähtamatuks jäämine, kooselu seadusjärgse lõpetamise võimatus ning pärimisõiguse puudumine,” sõnas Puri.

Koda peab oluliseks, et kõik koosellu astuvad inimesed oleksid kursis ohtudega, mis kaasnevad ebaselges õigusraamistikus sõlmitava kooselulepinguga.

“Kooselupartneritel puudub võimalus muuta omavahelist kooselu ja varasuhet nähtavaks,” ütles Puri. “See võib tuua kaasa topeltkooselusid ja seada ohtu nii kooselupartnerite vara kui ka kolmandate isikute huvid. Näiteks kui üks partner võtab laenu, võib teise partneri vara selle eest vastutama hakata, sest vararegistrisse lahusvara kannet teha ei saa ja ükskõik kumma partneri nimel olevad varad loetakse ühisvaraks,” tõi ta näiteks.

Ka näeb probleemina Notarite Koda ka pärimisõiguse puudumist ja soovitab kooselulepingu sõlmijatel teha ka testamendi, sest praeguse seaduse kohaselt ei anna kooselulepingu sõlmimine vastastikust pärimisõigust.

“Üks kummalisemaid seaduse jõustumise nüansse on see, et meie notaritena saame küll kooselusid sõlmida, aga tegu on justkui ühe otsa piletiga,” ütles Puri. “Seaduse kohaselt jõustub kooselu ilma rahvastikuregistri kandeta, aga kooselu lõpetamine eeldab registrikannet, mida teha ei saa. Seega saab kooselu lõpetada vaid kohtus või siis omavahel abielludes ja kohe lahutades.”

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on õigusliku segaduse lõpetamiseks lihtne lahendus. “Konservatiivid on esitanud koos teiste fraktsioonide saadikutega kooseluseaduse tühistamise eelnõu. Kooseluseadust toetav õiguskomisjoni sotsialistist esimees Helju Pikhof hoiab seda eelnõu juba mitu nädalat oma laual kinni. Aeg on tõele näkku vaadata, kooseluseadus on õiguslik praak, mis tuleks esimesel võimalusel prügikasti saata.“

Konservatiivne Rahvaerakond on valmis selleks, et uuel aastal rakendusseaduse eelnõu menetlemist jätkatakse. Erakond on esitanud seaduseelnõule 260 parandusettepanekut.

„Kui kõik eelnõule esitatavad ettepanekud teisel lugemisel läbi hääletada ja võtta hääletuste eel kümme minutit vaheaega, toob see Riigikogule kaasa pika tööseisaku, mille järel me teeme igal juhul ettepaneku eelnõu menetlusest välja hääletada,“ ütles Helme. „Rahvaerakond kavatseb kasutada kõiki seadusest tulenevaid võimalusi kooseluseaduse läbikukutamiseks.“

Helme sõnul lammutab kooseluseaduses abielu asemel kasutatud termin “registreeritud kooselu” olemasolevat õigussüsteemi ning teeb olukorra absurdsete seaduste rakendamisel maksimaalselt segaseks. „Eriti kahetsusväärne on, et antud seaduse ja selle rakendusaktide varjus püütakse anda riigi tunnustus samasooliste kooselule, mille vastu on küsitluste järgi valdav osa Eesti elanikest.”

UU / BNS

Foto: Scanpix/AP

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused