Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Omavalitsuste seis kriitiline, Kaja Kallas juhib Eestit pankrotti

23.12.2022
Kaja Kallast ei saa tõsiselt võtta
© Stenbocki maja

Igaüks, kel silmad peas, näeb, et Reformierakond eesotsas Kaja Kallasega on juhtinud Eesti krahhi äärele. Oleme jõudmas sinnamaani, et pankrotti ei lähe enam väikesed ärid ega suured tööstused, vaid ka Eestimaa vallad ja koos sellega lõpuks terve riik.

Kohalikel omavalitsustel ei ole enam lihtsalt raha, millega toime tulla ja elu üleval hoida. Palka (näiteks lasteaiaõpetajate palgatõus) pole millegi eest maksta, koole ega lasteaedu ei jõuta ülal pidada.

Maal vaatab vastu vaid trööstitu tulevik.

Eestimaa kaguosas asuv Rõuge vald on esimesi suuremaid ohvreid. ERR vahendab, et rahandusministeeriumi hinnangul on Rõuge valla finantsolukord kriitiline.

Kokku on Rõuge vallal 17 laenu enam kui kuue miljoni euro vääringus. Uuel aastal saab valla igakuine laenu tagasimakse suurus olema ligikaudu 85 000 eurot. Lisaks suurele laenukoormusele tuli vallal tasuda 300 000 eurot finantskorrektsiooni seoses Haanja suusaradade projektiga, siia lisanduvad kõrged energiakulud, liialt optimistlik eelarve ning üldine hinnatõus.
Rõuge valla rahaline olukord on sedavõrd kriitiline, et kui tegemist oleks eraettevõttega, siis me räägiksime pankroti äärel olemisest, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Lasteaiaõpetajate palgatõusuks Rõuge vallal raha ei ole ning uuest aastast jäetakse avamata kõik regionaalsed toetusprogrammid nii ettevõtjatele kui ka elanikele.

Setomaa vallas, kus samuti raske rahaline olukord, avatakse programmid vaid pooles mahus, lasteaiaõpetajate palgatõusuga minnakse siiski kaasa.
Setomaa vallavanem Raul Kudre ütles, et lastevanematele tähendab see kohatasu tõusu.

Nii Rõuges kui Setomaal juhitakse tähelepanu, et kuigi omavalitsuste kulud on drastiliselt tõusnud on riigipoolsed toetused püsinud ligemale kümme aastat samal tasemel.
Riigihalduse minister Riina Solman (Isamaa) nõustus, et kohalike omavalitsuste seis on sel aastal keerulisem ja lahendusena pakkus ta vaid seda, et tuleb vaadata kokkuhoiu võimaluste poole.