Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Õpetajate streik on muutunud vältimatuks

17.11.2023
PIkett õpetajate toetuseks.
© UU

Eesti Haridustöötajate Liidu juhi Reemo Voltri sõnul pole osadel poliitikutel praegu soovi ellu viia laia ühiskondlikku ja parteideülest kokkulepet õpetajate palkade tõstmise osas ning õpetajad on valmis tähtajatuks tööseisakuks.

Voltri sõnul küsisid ja said praegust valitsust moodustavad erakonnad kevadel rahvalt mandaadi, et tõsta õpetajate palk kiiresti vähemalt teiste kõrgharitud töötajatega samale tasemele. See lepiti kokku ka koalitsioonilepingus.

“Oleme pakkunud omapoolsed lahendused, kuidas see lepe ja lubadus täidetud saaks. Lähtudes põhimõttest, et targem annab järele, pakkusime palgaläbirääkimiste käigus valitsusega välja mitmeid kompromissvariante. Pakkusime isegi seda, et 2024. aasta palgakasv oleks tagasihoidlikum, kui sellega koos sõlmitakse kollektiivleping, millega on õpetajate palga normaliseerumine aastaks 2027 garanteeritud. Õpetajate palkade stabiilne konkurentsivõimelisus võimaldaks rohkem tähelepanu suunata ka teistele haridusvaldkonna probleemidele. Praegu meile esitatud pakkumine ei sisalda aga selliseid garantiisid,” märkis Voltri.

Tema sõnul on õpetajad ülimalt liigutatud ja südamest tänulikud kõigile, kes on neid toetanud. “Seda, et investeering õpetajatesse on nüüd ja kohe hädavajalik investeering Eesti majandusse ja julgeolekusse, mõistetakse laialt kogu ühiskonnas, arvamusliidrite seas ning ka paljude poliitikute poolt. Siiski on selge, et laia ühiskondlikku ja parteideülest konsensust pole praegu osadel poliitikutel soovi ellu viia. See väljendub ka jäikuses õpetajatega läbirääkimiste pidamisel,” tõdes Voltri.

Riiklik lepitaja ning tema meeskond on Voltri sõnul muljetavaldavat kindlameelsust ja diplomaatilisust üles näidates teinud kõik võimaliku, et proovida olukorda lahendada. “Mõistame täielikult, miks on koostatud just selline kompromissiettepanek ja loodame et mõistetakse ka, miks Eesti õpetajad ei saa seda vastu võtta,” märkis Voltri.

Tema sõnul on nüüd töörahu ametlik katkemine väga reaalne, kuigi endiselt on õpetajad valmis sisuliste lahendustega kaasa rääkima. “Kui riiklik lepitaja siiski peab lugema lepitusprotsessi ebaõnnestunuks, oleme valmis haridustöötajate õiguste eest seismiseks ka tähtajatu tööseisaku välja kuulutama. Streigi ajast, täpsematest vormidest ja kestvusest anname teada seaduses ettenähtud korras vähemalt kaks nädalat enne streigi algust,” lisas Voltri. (BNS)