Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Opositsioon kutsub jätkama erikomisjonide moodustamise senise tavaga

-
24.02.2021
Kui Riigikogu õiguskomisjoni eesotsas on sahkerdaja, siis pole imestada, kui asjad untsus on. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Isamaa, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehed saatsid ühise pöördumise koalitsiooni erakondade esimeestele, milles kutsusid neid loobuma plaanist muuta erikomisjonide moodustamise otsust selliselt, et koalitsioon saaks neis komisjonides enamuse, kirjutab Postimees.

«Riigikogu eri- ja probleemkomisjonide töö on seni põhinenud pariteetsuse põhimõttel, kus vastavas komisjonis on igal riigikogu fraktsioonil üks esindaja olenemata fraktsiooni suurusest. Nii on see olnud ka varasemal ajal, kui riiki juhtis kahest erakonnast koosnev koalitsioon ja opositsioonis oli neist arvuliselt enam erakondi. Nüüd on Reformierakond ja Keskerakond asunud seda pikaajalist tava aga toore jõuga muutma,» kirjeldasid olukorda ühises pöördumises Indrek Saar, Helir-Valdor Seeder ja Martin Helme.

Nende sõnul on koalitsiooni algatatud otsuste muudatused, millega muudetakse korruptsioonivastase erikomisjoni, riigieelarve kontrolli erikomisjoni, julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ja eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni moodustamise põhimõtteid, mis nõrgestavad olulisel määral riigikogu järelevalvevõimekust ja rikuvad pikaajalist parlamentaarset head tava.

«Koalitsiooni soov ennast häälteenamusega nendes komisjonides kehtestada on eriti kahetsusväärne olukorras, kus ühele koalitsioonipartnerile on esitatud korruptsioonikahtlustus. Isegi, kui koalitsioon jätab eri- ja probleemkomisjonide juhtide kohad opositsioonile, siis häälteenamusega saab koalitsioon täielikult nende komisjonide tegevust dikteerida ja opositsiooni kõik ettepanekud tasalülitad,» selgitasid opositsiooni erakondade esimehed.

Kuna korruptsiooni uurimist ja riigieelarve sihipärast kasutamist puudutavad küsimused on alati olnud suure avaliku huvi all ja siin ei saa lubada olukorda, kus valitsuserakonnad ennast häälteenamusega kehtestavad ja opositsiooni lämmatavad, leiavad nad.

Opositsioon teeb ettepaneku võtta menetlusest tagasi eelpool nimetatud eelnõud ja jääda eri- ning probleemkomisjonide moodustamisel senise õigusliku regulatsiooni juurde. (BNS)