Opositsiooni katse Martin Helme umbusaldamisega Vene rahapesu uurimist takistada kukkus läbi

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Tänasel päeval on Martin Helme ära teeninud palju lilli. Illustratiivne pilt pärineb erakonna kongressilt.

Juba õhtutundidel jõudis lõpuni Riigikogu istung, mille käigus lootis võimunäljas Reformierakonna ja sotside opositsioon valitsust kukutada – aga see jäi püsima.

Umbusaldushääletusel avaldas 45 saadikut arvamust, et rahapesu uurimisse ameeriklasi kaasanud rahandusminister tuleb ametist maha võtta, ja 53 arvas, et Martin Helme peab kindlasti ametis jätkama. Kolm saadikut ei hääletanud.

Kui koalitsioonile oli see küsimus sellest, kas senine valitsus jätkab, siis opositsioonile tähendas umbusalduse läbikukkumine seda, et USA advokaadibürooga koostööd alustanud ministril on võimalik saada selgust, kas Eestis aitas keegi rahapesule kaasa, magas selle maha või oli otseselt “sajandi rahapesuga” seotud – ilma et asjaosalised seda takistada saaks.

„Juba viimased pool aastat on Reformierakonna-nimeline grupeering üritanud takistada Eesti valitsusel uurimast maailma ühe suurima rahapesu asjaolusid. Me kõik teame, et sadadesse miljarditesse eurodesse ulatuva rahapesu järelevalve eest oli vastutav toonane Reformierakonna rahandusminister Jürgen Ligi,“ ütles eelnevalt EKRE Riigikogu saadik Urmas Reitelmann.

Istung algas opositsiooni süüdistuskõnega, mis Andres Suti suust kõlas umbes nii: “Kuidas maa sind endal küll veel kannab, Martin Helme!” Süüdistatava vastus oli kindel, puudutades kogu selle palagani taga olevat hirmu rahapesu paljastuste ees: “See oli hävitav läbikukkumine, mis teie võimuperioodist on selles valdkonnas järele jäänud. Ja selle jaoks, et sellest mitte rääkida, selle jaoks, et takistada tänasel valitsusel selle laga koristamist, on välja mõeldud totaalne kabukiteater teemal mingisugusest mätsitud hankest ja Eesti mainet kahjustavast õigusabilepingust,” rääkis Helme.

Pika ülekuulamisprotsessi käigus üritas opositsioon raevupisaratega silmis rahandusministrit nurka suruda ja ennast alandama panna, kuid Martin Helme ei jätnud ühelegi küsimusele ammendavat vastust andmata – ega vastasrind ju tegelikult selgitusi tahtnudki, nad tahtsid süütunnistust.

Kuna umbusalduse läbikukkumine tähendab, et opositsioonil kaob üks trumm mida taguda, leitakse ilmselt asemele kohe järgmine – nii palju on Reformierakond ennast intriigide punumise kunstis juba näidanud.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused