“Otse kümnesse I”: Eesti sotsid on kõrgeltmakstud eliit, mitte vaesemate eest võitlejad

Eesti sotsidEesti sotsid

Teisipäevases saates “Otse kümnesse” olid saatejuht Jakko Väli taktikepi all rääkimas sellised poliitikas tuntud inimesed nagu Martin Helme, Märt Sults, Kristiina Ojuland ja Jaan Männik.

Alustuseks kiitis saatejuht minister Ossinovski alkoholipoliitikat ja mainis ära tema intelligentsuse. See leidis kohe vastuväiteid Martin Helme poolt, kelle sõnul näeb Ossinovski vaid enda ees oma isiklikku tunnelit ega märka midagi selle kõrvalt. Tema käest sai sugeda kogu koalitsiooni vaid raha kogumisele suunatud aktsiisipoliitika, sest ka rahandusminister, kes nüüd alkoholiaktsiisi tõusu juba skeptiliselt vaatab, väitis kord kõnetoolist, et midagi halba ei saa juhtuda.

Kristiina Ojuland täpsustas, et ka Põhjamaades on alkoholi hind aktsiisitõusudega kõrgeks aetud, aga joomist pole see eriti piiranud. Edasi läks aga jutt sotside maine langusele ja Jaan Männik nentis, et Eesti sotside pakend ja sisu ei ühti — nimelt on sotsiaaldemokraatia kui 100-aastase töölisliikumise pakend nende puhul vale, sest Eesti sotsid on kõrgeltmakstud eliit, mitte töölised või nende esindajad.

Martin Helme sõnul on sotside populaarsuse languse taga nii läbikukkunud alkoholipoliitika kui ka sotside veendunud valija, riigiametis töötava keskealise feministlike kalduvustega karjäärinaise altvedamine Urmas Reinsalu umbusaldamise ajal, mil teda feministide pettumuseks risti ei löödud.

Kristiina Ojulandi hinnangul ongi Eesti sotside ridades palju noori, jõukaid ja akadeemilisi inimesi, keda tõmbavad nende õilsad ideed, samas kui vaeseid inimesi sotside tegelik tegevus kuidagi ei aita. “Need, kes ennast sotside nime all Riigikogusse valida lasevad, ei esinda vaeseid,” täpsustas ta ja Martin Helme lisas, et väidetavad sotsid on hoopis multikultuursuse, sooneutraalsuse ja kooseluseaduse propageerijad.

Jaan Männik arvas, et sotsid peaksid kõigepealt endile selgeks tegema, kes nad üldse on, sest mujal Euroopas on nendesugustel toetust vähemalt 30% ja seal tegeldakse ka väikeste sissetulekutega inimestega. Martin Helme lisas, et Eestis jäävadki vaesed valimistest kõrvale, sest nende seas valitseb üldine arvamus, et pole mingit vahet, kes võimul on, neil sellest paremaks ei lähe. Kunagine reformierakondlane Kristiina Ojuland usub siiski, et oravapartei madalate maksude poliitika meeldib ka vaesematele, kuid Martin Helme arvates võetakse see raha neilt reformierakondlaste kaudsete maksudega ikkagi ära.

EKRE esindaja kritiseeris ka IRL-i liidri Seederi väidet, et opositsioon ei toeta nende aktsiisiseiskamise plaane, sest rahvuskonservatiivide arvates tuleks aktsiisitõusud hoopis päris algusesse tagasi kerida. Mis aga puutub sotsidesse, siis peab Kristiina Ojuland neid hääbuvaks nähtuseks Eesti elus. Ossinovski poliitilise tuleviku suhtes oldi rohkem või vähem skeptilised, kuid Martin Helme arvates sotsid “otsivad naist” liidriks, et tasakaalustada Kaja Kallase esiletõus ning rahustada maha oma feministid.

Kommentaarid