“Otse kümnesse”: turvalises keskkonnas kasvanud Kaja Kallas võib reaalsuses hätta jääda

Tallinna TV – Otse kümnesse

Teisipäevases Tallinna TV saates “Otse kümnesse” oli taas koos niinimetatud kuldkoosseis ning vestlusringis seega saatejuht Jakko Väli kõrval ka poliitikud Kristiina Ojuland, Martin Helme, Märt Sults ja Jaan Männik.

Alustuseks märkis saatejuht ära selle, et vastukajade järgi olevat eelmises saates sotsidele liiga tehtud, kuid paraku ei soovinud keegi kuldkoosseisust neid rehabiliteerida. Jakko Väli nentis siiski, et sotsid pole kõige hullemad olnud, neile peal antama auväärne kolmas koht eestlusele halva tegemises, sest IRL ja ka Reformierakond Ansipi ja Rõivase aegu on natuke hullemad olnud.

Martin Helme nentis, et Eesti kahjustamises käib tõesti tihe rebimine, aga sotsid on tuntud selle poolest, et nemad veavad kohe alati alt. Temaga nõustus Kristiina Ojuland, kelle sõnul on sotsid alati olnud reformierakondlastele truud puudlid. “Oleksid nad tõelised sotsiaaldemokraadid, oleksid nad Eestile veelgi rohkem kahju teinud,” arvas ta. Jaan Männik aga soovitas SDE-l lõpetada esimeeste vahetamine ja keskenduda poliitika tegemisele.

Martin Helme avaldas imetlust Kaja Kallasele, kes pole veel erakonna etteotsa saanud, aga määrab juba peasekretäri ja pidavat ka valimisnimekirjade koostamist suunama. Tema sõnul on Kaja Kallas saavutanud palju juba sellega, et keegi pole tema vastu, kuid kui ta Euroopast tagasi jõuab ja midagi reaalset tegema hakkab, siis alles näeb, kas ja kui jõuline ta tegelikult on. “Reformierakonnas on kõva sisemine vimm, mitte lihtsalt paha päev!” lisas Helme. “Aga see on hea, et ta personaliga tegeleb, sealtkaudu näeme, mida ta tegelikult kavatseb!”

Ka Märt Sults nentis, et Kaja Kallas pole veel erakonna etteotsa valitud, aga kogu peavoolumeedia räägib sellest kui juba kindlast faktist ja veelgi enam — temast räägitakse kui uuest peaministrist. Kristiina Ojuland tõi esile tõiga, et Kaja Kallas on justkui vati sees kasvanud, ta on liikunud hästi turvatud keskkonnas, loobunud vastutust nõudvatest ametitest, peavoolumeedia on teda niipalju kiitusega üle külvanud, et tema vatipilvest väljumisel võib tekkida olukord “Kiired pulmad, kiired lõpud!”

Martin Helme ennustas, et Reformierakond hakkab ajama niinimetatud macronilikku kampaaniat, kus oravaparteid hakatakse kujutama progressiivse euroopameelse jõuna. “Ilmselt muudavad nad retoorikat ja hakkavad rääkima liberaalsete väärtuste juurde naasmisest, aga pinged erakonnas ja taustsüsteem pole ju muutunud — kui nad Brüsseli-kuulekuse poliitikat ei muuda, siis ei muutu ka RE-s midagi, tehakse vaid ülevärvimist ja tugevdatakse distsipliini,” sõnas Helme.

Jaan Männik arvas, et tavaliselt muutub iga liidrivahetusega midagi, kuid Märt Sults täpsustas, et selleks peab Kaja Kallas Michali elimineerima, kas temast “kiiremini joostes” või teda enda kampa tõmmates. Vestlusring leidis, et Michal ongi juba Kallasele usalduskrediiti jaganud ja Jaan Männik rõhutas, et tütre taga on nii Eestis kui Euroopas väga kõrgetes ametites olnud ja väga kogenud isa Siim Kallas.

Jakko Väli usub, et kui viimasel ajal rohkem eetrisse ilmunud Keit Pentus-Rosimannus ja temaga seotud isikud jäävad tagatubadesse, siis eriti midagi ei muutu. Martin Helme käest aga uuris saatejuht, kellega läheks EKRE koalitsiooni, kui seda pakuks kaks eeldatavat favoriiti, Keskerakond ja Reformierakond, ning kas rahvuskonservatiivid ei muutu mitte ise oravate puudliteks.

“EKRE ei oota ettepanekuid, vaid teeb neid ise,” pareeris Helme. “Me läheme koalitsiooni nendega, kellega meil õnnestub oma nõudmised ellu viia, mitte selleks, et lihtsalt valitsuses olla. Kui meil ei õnnestu oma eesmärke saavutada, siis me valitsusse ei lähe!”

Kommentaarid