Otsedemokraatia toetajad korraldavad Riigikogu ees kõnekoosoleku rahvaalgatuse taastamiseks

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Otsedemokraatia annab rahvale võimaluse poliitikas kaasa rääkida ka valimistevahelisel ajal.

Neljapäeval, 12. märtsil kell 12–14 toimub Toompea lossi ees erakondadeülene kõnekoosolek „Rahvale hääl tagasi!“.

Sihtasutuse Terve Rahvas ja Riigikogu otsedemokraatia toetusrühma korraldatud kõnekoosolek kutsub üles taastama rahva algatatavate õiguslikult siduvate rahvahääletuste võimalust Eesti põhiseaduses.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sõnavõttudega astuvad teiste seas üles SA Terve Rahvas juhataja Joonas Laks (Eestimaa Rohelised), SA Terve Rahvas nõukogu esimees Jaak Valge (EKRE), rahandusminister Martin Helme (EKRE), Riigikogu liige Jaanus Karilaid (Keskerakond), Riigikogu liige Oudekki Loone (Keskerakond), Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE), Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustumaa (EKRE) ja õigusteadlane Varro Vooglaid. Üritust modereerib Emil Rutiku.

SA Terve Rahvas nõukogu esimees, ajaloolane Jaak Valge osutab, et kõnekoosolek toimub sümboolselt 12. märtsil, sest just sel kuupäeval 1934. aastal panid kolm riigivanema kandidaati – Konstantin Päts, Johan Laidoner ja August Rei – omavahelisel kokkuleppel toime riigipöörde ning tühistati demokraatlikud valimised.

„Riigipöördega võeti Eesti kodanikelt õigus ka rahvaalgatuse korras referendumeid esile kutsuda, et seadusi kehtestada ning muuta. Riigipööre tähendas demokraatia likvideerimist ja Pätsi-Laidoneri autoritaarkorra kehtestamist ning võis olla üheks kaudseks põhjuseks, miks kuus aastat hiljem kaotasime ka iseseisvuse. Tänaseks on iseseisvus ja demokraatia taastatud, ent rahvaalgatusõigust pole meil endiselt, erinevalt Lätist, Leedust ning paljudest teistest Euroopa demokraatlikest riikidest,“ kõneleb Valge.

„On aeg likvideerida 1934. aasta autoritaarpöörde viimased jäljed. Põhiseaduse esimese paragrahvi kohaselt on Eestis kõrgema riigivõimu kandja rahvas. Rahvas ei ole rumal, nagu arvas Adolf Hitler, haige, nagu arvas Konstantin Päts, ega ebaküps, nagu on arvanud mitmed kaasaja Eesti poliitikud. Rahvas väärib õigust algatada referendumeid.“

Uuringufirma Norstat selle aasta 18.–25. veebruarini läbi viidud avaliku arvamuse küsitlusest selgus, et põhiseaduslikku õigust algatada rahvahääletusi tahab enamik Eesti kodanikest. Küsimusele, kas pooldate põhiseaduse muutmist nii, et rahval oleks õigus algatada rahvahääletusi, vastas “jah” või “pigem jah” 75 protsenti küsitletutest. “Ei” või “pigem ei” vastas 15 ning “ei oska öelda” 10 protsenti. Uuringus küsitleti 1002 inimest.

VAATA KA: Otsedemokraatia kõnekoosoleku lehekülg Facebookis

 

7 commentsOn Otsedemokraatia toetajad korraldavad Riigikogu ees kõnekoosoleku rahvaalgatuse taastamiseks

 • Avatar

  Neljapäeval, keset töö- ja koolipäeva toompea lossi ees. Väga oluline teema, aga ilmselt erilist osalust te esialgu oluliseks ei pea. Loodan, et pärast saab siit videost sõnavõtte kuulata ja kommenteerida. Kõike paremat.

 • Avatar

  Alustada tuleks sellest et ikka e-valimised kaotada. Kaua neid numbrite kerimisi ikka teha.

 • Avatar

  Autorile väike remark – saan aru, et vahest tahetakse vastapoole poolt ka pluss punkte teenida, et äkki ei jäägi EKRE(laadsed) võimule!!!
  Siis on ju hea kelkida, et näe mida mina ütlesin, et näe Hitler arvas, et rahvas on loll.
  Teeks nüüd äkki ühe asja selgeks – enne kui hakata oma arvamusi välja ütlema AJALOOLISE sündmuse või isiku ütlemiste kohta tutvuks äkki allikatega.
  Paljud tsiteerivad 3Riigi tegelasi lähtudes allikatest mis ei kannata lähemal vaatlemisel mingitki kriitikat.
  Ükski teine riik pole läbi viinud nii palju rahvahääletusi kui 3Riik ja Hitler ei ütelnud kordagi, et rahvas on loll.
  Küll ütles ta korduvalt, et rahvas laseb ennast petta ja “läänelikud “demokraatiad”” peavad rahvast lolliks.
  Enamus 3Riigi tegelaste kohta käivaid tsitaate on võetud allikatest mis on olnud nende suhtes selgelt vaenulikud.
  Ja olukord meenutab seda mis meil Eestis (ja mitte ainult) kus enamus peavoolu meediast on just rahvusliku joone kandjate suhtes selgelt vaenulikud.
  Kes soovib antud küsimusega ennast kurssi viia siis lisan ühe viite – lugege ja tutvuga – küsimused on teretulnud.
  Meenutaks ja tooks esile, et moodsas ühiskondlikus paradigmas oli 3Riik ESIMENE selgelt rahvuslik riik ja see oli põhjuseks miks talle kallale mindi.
  https://docs.google.com/document/d/1ZmCvaGu5E_81KC-AaUGU1gRScOIU0MQ1uIzvSR2mcCY/preview

 • Avatar

  Miks on uueduudised seotud fb, vastake aga ärge kustutage küsimusi teile ja veel üks küsimus, miks saadeti Kreeka piiri valvajatega tekke ja telke kaasa, kas piirivalve kavatseb puhata,nii nagu nüüd on selgunud, läkste hoopis migrante juurde tooma kontroll inimeste üle on täiuslik läbi fb

  • Jüri Kukk

   Uued Uudised on Facebookiga seotud seetõttu, et sotsiaalmeedia on üks võimalus levitada meie lugusid – vähemalt pool neist leitakse sotsiaalmeedia kaudu. Kui me seda ei teeks, ei satuks väga paljud inimesed ilmselt kunagi meie lehele. Küsimustele vastame siis, kui küsimus on esitaja poolt asjalik ja me vastust teame.

 • Avatar

  Axel Priimägi peaks oma vaimset tervist kontrollima… lihtsalt sõbralik soovitus.
  Aga otsedemokraatia on vaieldamatult kõige demokraatlikum viis riiki juhtida – rahvaalgatuse taastamisega 100% nõus.

 • Avatar

  Lõpuks ometi tehakse midagi konkreetsemat, mitte ainult ei räägita! Rahva meeleavaldusi kardavad ikka need, kes rahvast ei salli
  (nagi THI, ANSIP, kõik KALLASED, OSSID ja muud punased).
  Tore, kui samasugune meeleavaldus korraldataks kõikides kohalikes pealinnades samaaegselt, korraldajateks kõik kohalikud toetajatest aktivistid.
  Kutsuge noored appi!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused