Otsedemokraatia toetajad korraldavad Riigikogu ees kõnekoosoleku rahvaalgatuse taastamiseks

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Otsedemokraatia annab rahvale võimaluse poliitikas kaasa rääkida ka valimistevahelisel ajal.

Neljapäeval, 12. märtsil kell 12–14 toimub Toompea lossi ees erakondadeülene kõnekoosolek „Rahvale hääl tagasi!“.

Sihtasutuse Terve Rahvas ja Riigikogu otsedemokraatia toetusrühma korraldatud kõnekoosolek kutsub üles taastama rahva algatatavate õiguslikult siduvate rahvahääletuste võimalust Eesti põhiseaduses.

Sõnavõttudega astuvad teiste seas üles SA Terve Rahvas juhataja Joonas Laks (Eestimaa Rohelised), SA Terve Rahvas nõukogu esimees Jaak Valge (EKRE), rahandusminister Martin Helme (EKRE), Riigikogu liige Jaanus Karilaid (Keskerakond), Riigikogu liige Oudekki Loone (Keskerakond), Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE), Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustumaa (EKRE) ja õigusteadlane Varro Vooglaid. Üritust modereerib Emil Rutiku.

SA Terve Rahvas nõukogu esimees, ajaloolane Jaak Valge osutab, et kõnekoosolek toimub sümboolselt 12. märtsil, sest just sel kuupäeval 1934. aastal panid kolm riigivanema kandidaati – Konstantin Päts, Johan Laidoner ja August Rei – omavahelisel kokkuleppel toime riigipöörde ning tühistati demokraatlikud valimised.

„Riigipöördega võeti Eesti kodanikelt õigus ka rahvaalgatuse korras referendumeid esile kutsuda, et seadusi kehtestada ning muuta. Riigipööre tähendas demokraatia likvideerimist ja Pätsi-Laidoneri autoritaarkorra kehtestamist ning võis olla üheks kaudseks põhjuseks, miks kuus aastat hiljem kaotasime ka iseseisvuse. Tänaseks on iseseisvus ja demokraatia taastatud, ent rahvaalgatusõigust pole meil endiselt, erinevalt Lätist, Leedust ning paljudest teistest Euroopa demokraatlikest riikidest,“ kõneleb Valge.

„On aeg likvideerida 1934. aasta autoritaarpöörde viimased jäljed. Põhiseaduse esimese paragrahvi kohaselt on Eestis kõrgema riigivõimu kandja rahvas. Rahvas ei ole rumal, nagu arvas Adolf Hitler, haige, nagu arvas Konstantin Päts, ega ebaküps, nagu on arvanud mitmed kaasaja Eesti poliitikud. Rahvas väärib õigust algatada referendumeid.“

Uuringufirma Norstat selle aasta 18.–25. veebruarini läbi viidud avaliku arvamuse küsitlusest selgus, et põhiseaduslikku õigust algatada rahvahääletusi tahab enamik Eesti kodanikest. Küsimusele, kas pooldate põhiseaduse muutmist nii, et rahval oleks õigus algatada rahvahääletusi, vastas “jah” või “pigem jah” 75 protsenti küsitletutest. “Ei” või “pigem ei” vastas 15 ning “ei oska öelda” 10 protsenti. Uuringus küsitleti 1002 inimest.

VAATA KA: Otsedemokraatia kõnekoosoleku lehekülg Facebookis

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused