Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

OTSEÜLEKANNE | EKRE, Keskerakond ja Isamaa avaldavad peaminister Kaja Kallasele umbusaldust

-
20.06.2023
Laadime sisu...

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Keskerakond ja Isamaa esitasid Riigikogu erakorralise istungjärgu algul üle umbusaldusavalduse peaminister Kaja Kallasele. Riigikogu hakkab Kallast umbusaldama täna kell 13.45

 

UMBUSALDUSAVALDUS PEAMINISTER KAJA KALLASELE

Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon on asunud ellu viima lühinägelikke ja perevaenulikke otsuseid, millest enne valimisi sõnagi ei räägitud. Valitsus juhib riiki täiesti vales suunas ning süvendab oma tegevusega rahvastiku-, majandus- ja usalduskriisi. Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon, Eesti Keskerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon taotlevad peaminister Kaja Kallasele umbusalduse avaldamist vale ja valeliku poliitika, ebaväärika sõnakasutuse ning parlamendi tasalülitamise tõttu.

Valitsus süvendab rahvastikukriisi. Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon käitub laste ja perede suhtes sõnamurdlikult ning õõnestab riikliku perepoliitika usaldusväärsust. Vahetult enne Riigikogu valimisi tõsteti peretoetuseid ja nüüd otsustati neid 2/3 ulatuses kattuva valitsuse poolt kärpida. Praegu on löögi all lastega pered, homme võivad kärpimise ohvriks sattuda pensionärid, puuetega inimesed või muud haavatavad sihtrühmad.

Valitsusel pole mandaati maksutõusudeks. Ükski valitsuse osapool ei küsinud Riigikogu valimistel rahvalt mandaati laiaulatuslikeks maksutõusudeks, mis tabavad nüüd nii inimesi kui ettevõtjaid. Valitsuse poolt usaldushääletuste abil läbisurutav maksupakett halvendab Eesti majanduskeskkonda ning lööb kõige valusamalt neid, kel on niigi raske igapäevaselt toime tulla. Seeläbi süvendatakse majanduslangust ja halvendatakse Eestimaa inimeste toimetulekut.

Peaministri retoorika on vastuvõetamatu. Kaja Kallas on võrrelnud opositsiooni Putini Venemaa, Hitleri Saksamaa ja KGB-ga ning kuulutas viimati Riigikogu liikmed hoopis klounideks. Vabandamise asemel on ta oma sõnakasutust pidevalt õigustanud ning mitmeid opositsioonisaadikuid isiklikult rünnanud. Eesti Vabariigi peaminister ei ole ainult ühe erakonna esimees või valitsuskoalitsiooni juht, vaid peab kogu ühiskonda austavalt suhtuma. Kaja Kallas on tõestanud, et ta seda ei soovi ega suuda.

Valitsuskoalitsioon proovib parlamenti tasalülitada. Riigikogu opositsioon kasutas seadusest tulenevaid võimalusi valitsuse poolt kiirustades Riigikokku saadetud perevaenuliku poliitika takistamiseks. Kompromissi otsimise ja sisulise arutelu asemel otsustas koalitsioon võtta tarvitusele seadusevastased meetodid opositsiooni vaigistamiseks piirates Riigikogu liikmete õigust küsimusi esitada ning eelnõusid ja arupärimisi üle anda. Opositsioonierakondade saadikud on pöördunud oma õiguste kaitseks Riigikohtusse.

Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsus surub kiirkorras läbi poliitikat, milleks pole rahvalt mandaati küsitud ega saadud ning mille pikaajalisi negatiivseid mõjusid ei ole isegi hinnatud. Seda kõike tehakse olukorras, kus meil on sajandi väikseim sündimus, laiaulatuslik majanduslangus ning kõrge inflatsioon, mis on olulisel määral vähendanud perede toimetulekut. Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon, Eesti Keskerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon algatavad seetõttu peaministrile umbusalduse avaldamise.