Päeva sõel (med.): vene kodanikud nautigu vene režiimi; nõid naudib tähelepanu; Isamaa ainus isamaaline tegu; H&M maania Neevalinnas

Eesti,
- Updated

Täna öösel Auveres põlema pandud ekskavaator tekitas kohalikes putinistides eufooriat.

Isegi rus.postimehes, kus kommenteerida saavad ainult registreeritud lugejad, kohe esimene kommentaar oli Vadim Semjonovilt: “Hammas hamba vastu, veri vere eest”. Veel paar kommi on lisatud screenshotil ja nad ei vaja isegi tõlkimist.

Aga nende autorid, nagu ka süütajad on ju, nagu meile öeldi, “kõik meie inimesed”. Katri Raigi jaoks kindlasti. Ja, nagu tuleb välja, ka Postimehe jaoks.

+ + + + + + +

Täna on üllatusi täis päev. Olen ammu loobunud mõttest, et kasvõi mõni EPL-is avaldatavatest maailmavaatelistest või päevapoliitilistest lugudest võiks mulle imponeerida. Aga võta näpust.

Tänane EPL-i juhtkiri „Venemaa kodanik, istu heaga kodumaal“ on õiglane.

„24. veebruari hommikul kl 7 paiku keelati Ukraina 18–60-aastastel meestel riigist lahkuda. Paljud neist olid juba ärganud pommiplahvatuste peale. Sajad tuhanded tegid järgnenud päevadel kaks liigutust: naine, ema, lapsed autosse ja rindest võimalikult kaugele, soovitavalt piirini. Ja siis ise tagasi, lihtsalt ootama… Aga agressorriigi kodanikele otseseid piiranguid ei laiene,“ öeldakse juhtkirjas.

See on tülgastav, kuidas oma riigi verist režiimi valjuhäälselt või siis vaikselt toetavad ja heaks kiitvad Putini alamad, kes elavad kaasa ukrainlaste massimõrvadele, puhkavad nende poolt vihatud Euroopas ja kõnnivad uhkusega mööda tsiviliseeritud maailma tänavaid.

Tähelepanuväärne on aga see, et vene Postimees avaldas „pedagoogi ja publitsisti“ Igor Kalakauskase loo „Reinsalu idee keelata venemaalastel sissesõit Šengeni riikidesse on lapsik“.

Autor materdab selles loos Venemaa režiimi nii mis vähe, meenutades sellega kommuniste, kes pärast taasiseseisvumist hakkasid kõik järsku marurahvuslasteks ja paduusklikeks. „Õpetaja Kalakauskase“ lood venekeelses meedias enne 24. veebruari on veel värskelt meeles ja ta oli alati venemeelne libe kala olnud.

Ja vana arm ei roosteta. Ta kaitseb totalitaarrežiimi vastu mitteprotestivaid venemaalasi sellega, et võrdleb nende olukorda eestlaste omaga, „1940. aasta nõukogude ekspansiooniga, kui eesti kodanikud oma põhimassis eelistasid oma arvamust avalikult mitte välja öelda“.

Pedagoog seega võrdsustab olukorda, kui venelased omaenda riigis 21. sajandil lepivad nende enda süül ja tahtel tekkinud fašistliku režiimiga, ja eelmise sajandi situatsiooni, kui väiksele riigile tuli kallale kolossaalne sõjamasin suurriikide sobingu tagajärjel ja kukkus röövima, tapma, vägistama ja küüditama. Sellist samastamist saab teha ainult kas hästi rumal inimene või teadlik s…pea.

Miks kasutan siin seda s-väljendit, antud juhul küll kvalifitseerides? Aga see on ainus keel, mida sellised rus.postimehe autorid mõistavad: Kalakauskas, mõistes hukka Venemaa „totalitarismi fašismi elementidega“ kohe lisab, et „see üldse ei tähenda, et eesti juhtkond peab kättemaksuks sittuma, kuidas ainult võimalik ja kus ainult võimalik“ (Но это совершенно не означает, что эстонское руководство в отместку должно гадить, как только можно и где только можно).

Eesti „pedagoog ja publitsist“.

+ + + + + + +

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS-i küsitluse viimaste (tänaste) tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,7 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 19,6 protsenti ja Keskerakonda 16,7 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Järgnevad Isamaa 9,4 protsendiga, Eesti 200 9,3 protsendiga ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 8,6 protsendiga.

Siit väike viktoriin lugejatele.

Küsimus: mis on isamaa reeturite palk?

Vastus: valimiskünnis.

Küsimus: mis on Isamaa ainus isamaaline tegu?

Vastus: eestivaenulikule kirstuerakonnale edetabelis ärapanemine.

+ + + + + + +

Täna avaldas buduaar.tv3 loo „NÕID KIRSTI TIMMER: rumalad, laisad ja kadedad inimesed on kõige aktiivsemad teiste kommenteerijad“.

No sellisel juhul on ju maailma kõige rumalamad, laisad ja kadedad inimesed spordikommentaatorid ja politoloogid.

Aga kui tõsiselt, siis nn „internetikiusamine“ annab meie rohkearvulistele „staaridele“ kusagil viiendiku või isegi neljandiku kuulsusest. Mõnest neist ei ole lihtsalt mitte midagi huvitavat kirjutada, uusi voodikaaslasi tal ka ei tekkinud, ei levi mitte mingit rumalat kuulujuttu, ta mudib tundmatuses ei tea mida, tal pole mitte ühtegi esinemist (kõik see jutt ei käi praegu konkreetselt K.Timmerist), ja siis tuleb appi mingi troll, kes kukub foorumites sõimama ja solvama. Ja tulemusena on kollase meedia jaoks „uus“ kuum teema, ja ka solvatul on kasud sees: temast jälle räägitakse, sest ta võitleb õigluse eest ja kui teda solvati, ju ta siis kujutab endast midagi märkimisväärset, mille peale inimestel ei ole kahju oma aega ja sappi raisata.

„Nõid Kirsti Timmer sattus ebameeldivasse olukorda, kus võhivõõras naine otsustas teda avalikult solvama hakata. “Panin oma isikliku Facebooki seinale üles ühe vana pildi lõbusa tekstiga. Sai nalja. Aga kohe oli kohal üks eakas naisterahvas, keda ma ei tea ega tunne ja hakkas inetute väljenditega mind solvama. Jutt läks kohe raha peale ja väljendas labaselt, et ma ei meeldi talle. Ometi oli ta miskipärast minu isiklikul seinal!? Miks sa tuled sinna siis, kui ma ei meeldi sulle? Palusin tal sealt lahkuda ja tulemus! Tema kirjutas, et võib mind solvata ja öelda, mida tahab ja kus tahab, aga kui mina oleksin “päris nõid”, siis ma oleksin temaga leebe ja viisakas! Kuidas meie vestlus prouaga lõppes? Kirjutasin talle, et ta võiks oma aega kulutada targematele tegemistele või räusata enda seinal ja kui soovib “isehakanud voodoo” tõestust, siis võin seda talle tõestada, teha voodood ta peale. Kadus seepeale koos oma kommentaaridega. Ju siis ei soovinud tõestamist,” pajatab Buduaar.

No miks kohe voodoo, kas blokeerimist ei ole proovinud? Aga kuldsed sõnad K.Timmerilt: „ta võiks oma aega kulutada targematele tegemistele.“ Sama kehtib ka meedia kohta: absoluutselt tühine vahejuhtum, sajad tuhanded inimesed kogevad seda iga jumala päev, aga nad oskavad ebasõbralikke kommentaare eemaldada, pahatahtlikke kommenteerijaid blokeerida või mitte lugeda enda kohta igasugust jama.

Aga mõnel juhul paistab solvav kommentaar solvatu jaoks olema nagu õlekõrs. Mõni saab jälle anda endast teada, mõni teenib sellest rahagi. Kui mina neid võimalusi kasutaksin, oleksin ammu „glamuurne“ miljonär.

Aga millegipärast ei köida.

+ + + + + + +

Ajal kui kogu progressiivne ühiskond rakendab meetmeid ja sanktsioone sadistliku türanni Putini impeeriumi vastu, avas Rootsi riietekauplus H&M täna hommikul oma äri uksed Sankt-Peterburgis. Kolossaalne järjekord venis Moskva raudteejaamani, sees seisid peaaegu sama pikad inimsabad, ka riietuskabiinidesse, mõned proovisid riideid selga otse müügisaalis.

Sama pilt avanes ka 1. augustil Moskvas. See pidi olema H&M-i lõpumüük enne vene turult lahkumist.

Lahkudes lahku.

Ivan Makarov

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused