Parlament muutis tühja kasseti tasu kogumise süsteemi

Eesti,
- Updated
Helikassetid

Riigikogu võttis eile vastu seaduse, millega muudetakse autori õigust saada hüvitist, kui tema audiovisuaalset teost või teoste helisalvestisi kopeeritakse tema nõusolekuta isiklikuks kasutamiseks.

Valitsuse algatatud autoriõiguse seaduse, maksukorralduse seaduse ja tööstusomandi õiguskorralduse aluste seaduse muutmise seaduse ehk niinimetatud tühja kasseti tasu süsteemi muutmine ning patendiameti ülesannete laiendamine seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 82 riigikogu liiget.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Seadus kaasajastab regulatsiooni, mis annab autorile, esitajale, fonogrammitootjale ja filmi esmasalvestuse tootjale õiguse saada õiglast hüvitist selle eest, et füüsilistel isikutel on õigus teoseid ilma loata kopeerida isiklikuks kasutamiseks, edastas justiitsministeerium. Hüvitist kogutakse sellistelt salvestusseadmetelt ja andmekandjatelt, mida kopeerimiseks enim kasutatakse. Eelnõuga planeeritavad muudatused on vajalikud, et kehtestada paindlik tasu kogumise süsteem, mis võimaldaks tasu koguda ka näiteks nutiseadmetelt.

Kehtiva õiguse kohaselt määratakse tühja kasseti tasu suurus seaduses protsendina kauba väärtusest ning salvestusseadmed ja -kandjad, millelt tasu küsitakse, kehtestatakse valitsuse määrusega. Muudatusena sätestatakse seaduses lühike loetelu seadmetest, mille lisamine loetellu on Vabariigi Valitsusele seadusest tulenevalt kohustuslik. Salvestusseadmetest on nendeks süle-, tahvel- või lauaarvuti ja nutitelefon ning salvestuskandjatest väline kõvaketas, USB-mälupulk ning mälukaart.

Samuti kehtestatakse seadusega nii salvestusseadmele kui ka salvestuskandjale rakenduvad miinimum- ja maksimumtasumäärad. Salvestusseadmetelt kogutava tasu määr oleks 3–8 eurot ning salvestuskandjatelt kogutava tasu määr 0,03–4 eurot.

Peale eeltoodu antakse seadusega osa justiitsministeeriumi autoriõigusega seotud rakenduslikke ülesandeid üle patendiametile. Need ülesanded on orbteose staatust käsitleva info vahendaja roll Eestis, riikliku järelevalve teostamine kollektiivse esindamise organisatsioonide tegevuse üle ning autoriõiguse komisjoni töö korraldamine.

EKRE fraktsiooni liige, kirjanik Leo Kunnas ütles, et tal on autorina siiras rõõm tõdeda, et ollakse nii kaugele jõudnud.

Mitme raamatu autor ja muuhulgas filmi “1944” stsenarist Leo Kunnas rääkis loo, kuidas ta sattus koos produtsent Kris Taska ja režissöör Elmo Nügasega vaatama Hiina filmisaiti Douban: „Hiinas näidatakse “1944” piraadina. Siis me vaatasime neid õiget mitut miljonit numbrit, mis seal oli, ja siis ma mõtlesin, et jaa, väga tore, kui igaüks meist oleks ühe sendi saanud ühe vaatamise pealt, siis me ilmselt oleks üpris palju rikkamad täna.“

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused