Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Keres: e-hääli ei saa arvestada, kuna need on kokku loetud põhiseaduse vastaselt

10.03.2023
Riigikohus
© Uued Uudised

Advokaat Paul Keres, kes esindab riigikohtult Riigikogu valimiste elektroonilise hääletamise tulemuse kehtetuks tunnistamist taotlevat Eesti Konservatiivne Rahvaerakonda (EKRE), selgitas ERR-ile kaebuse sisu.

EKRE ja Keres leiavad, et elektroonilise hääletamise regulatsioon on põhiseaduse vastane ja põhiseaduse vastase regulatsiooni alusel kokku loetud hääled tuleb jätta arvestamata.

Keres: “Me vaidlustame elektrooniliste häälte kokkulugemise toimingu ja palume need hääled jätta arvestamata.

Seadusest tulenev regulatsioon, mis e-hääletamise korraldust ja nende häälte kokkulugemist reguleerib, on täiesti puudulik, kui mitte öelda olematu. Ja see toob meie hinnangul kaasa selle regulatsiooni põhiseadusevastasuse.“

Ta lisas, et juba 2019. aastal ütles ka riigikohus ühte kaebust lahendades, et valimisõiguse ja õigusriigi printsiipide tagamiseks oleks vaja elektroonilise hääletamise kord detailsemalt reguleerida õigustloovates aktides, mis tähendab seaduses. Ja siiamaani ei ole riigikogu seal mitte midagi teinud.

„Kujunenud olukord on selline, et riigikogu annab korralduse ja menetluse ja elektroonilise hääletamise läbiviimise tingimused põhiosas täielikult Vabariigi Valimsiskomisjoni kehtestada. Ja Vabariigi Valimiskomisjon on ühtlasi siis seal nagu seadusandja, korraldaja ja järelevalve teostaja – kõik ühes organisatsioonis. See ei ole kooskõlas võimude lahususe põhimõttega ja ei ole kindlasti kooskõlas põhiseaduse loogikaga,“ lausus Keres.

Tema sõnul on elementaarsed vaadeldavuse, kontrollitavuse ja avalikkuse põhimõtted lahti selgitamata, reguleerimata.

Lisaks toob Keres välja ka mitut anomaaliat – näiteks miks elektrooniliste häälte hulk suureneb pärast elektroonilise hääletamise lõppemist, miks on selliseid juhtumeid, kus isikud annavad elektroonilise hääle, aga siis ei saa selle kontrolliäpiga teada, et nende hääl on kohale jõudnud, annab mingeid veateateid – selliseid asju on seal päris palju.

Kokkuvõttes on kaebuses välja toodud see, et regulatsioon on põhiseaduse vastane ja põhiseaduse vastase regulatsiooni alusel kokku loetud hääled tuleb jätta arvestamata, sellepärast et lihtsalt see on ebaseaduslik ja seal on ka anomaaliaid.

 

Allikas: ERR