Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaminister Jüri Ratas ei soovi ebaseadusliku surrogaatemaduse suhtes selget seisukohta võtta

-
10.10.2018
Peaminister Jüri Ratas on tuntud selgetest vastustest kõrvale hiilijana.
© Mihkel Maripuu/Postimees

Peaminister Jüri Ratas keeldus kolmapäevases Riigikogu infotunnis võtmast seisukohta surrogaatemaduse suhtes, andes ühe geipaari peatse lapsendamisjuhtumi taustal sellele sisuliselt rohelise tee.

Peaministri ning talle surrogaatemaduse eetilisuse ja seaduslikkuse kohta küsimusi esitanud Peeter Ernitsa vahel valitsesid selgelttuntavad pinged ning valitsusjuhil oli tegu enda ohjamisega.

Peeter Ernitsa küsimus kõlas järgmiselt: “Valitsusliidu aluspõhimõtetes on see lause, et meie peamine väljakutse on rahvastikuprobleemide lahendamine. Hiljuti sai kuulda, et mõned rikkad eestlased on asunud välismaiste naiste emakaid üürides endale lapsi ostma. Ja minu küsimus on, et kas selle valitsusliidu lähtepõhimõtete alusel, mis on igati õilis, peaksid ka teised eestlased võtma sellest õppust ja asuma kasutama kommertsiaalset surrogaatemadust? Mõned üksikud riigid lubavad seda, India, Venemaa, Tai ja mõned Ameerika Ühendriikide osariigid.”

Jüri Ratas rääkis alustuseks rahvastikuaspektist, mille kohaselt Eesti rahvaarv (mitte eestlaste – toim.) ei saavat väheneda ja vihjas, et küsija võiks “oma uues poliitilises perekonnas seda rahvastikuteemat hoida üleval kindlasti.” Sellised vihjed läbisid kogu tema vastamist.

“Nüüd kui rääkida sellest teemast, mis on ajendatud suuresti vist ka just teie sotsiaalmeedias käsitletule, siis minu meelest on täiesti kohatu, kui ühel hetkel räägitakse ühiskonnas peade lendamisest ja teisel hetkel räägitakse ühiskonnas kellegi ülespoomisest. Kahjuks see debatt on toonud sellised või vähemalt see ülespoomise väljendi kaasa, ja see on, nagu ma ütlesin, täiesti-täiesti kohatu. Ja nüüd see, mis te küsite sisuliselt, on, ma arvan, et väga tundlik küsimus, kus me peame igal juhul suutma pidada tasakaalukat, argumenteeritud ja ka austavat debatti ühiskonnas. Ma ei arva, et see peaks olema poliitkampaania küsimus, vastupidi, ma arvan, et see ei tohi ja see ei saa olla poliitkampaania küsimus. Asendusemandus, ma arvan, et see on kindlasti pereelu küsimus, meditsiiniline, eetiline, aga ka õiguslik küsimus,” vastas Jüri Ratas talle omases keerutavas stiilis.

“Kõigepealt aitäh, et toetate ja kaitsete minu tütart, keda tõesti lubati üles puua! Aga küsimus on kommertsiaalses surrogaatemaduses. Eestis teatavasti on igasugune surrogaatemadus keelatud, kuigi paljud naised tõenäoliselt seda meditsiinilistel põhjustel vajavad, ja ka Euroopas on niimoodi. Aga minu küsimus oli, et kas teie meelest võiks Eesti California järgi juhinduda ja kommertsiaalse surrogaatemaduse seadustada?” küsis Peeter Ernits üle.

Peaminister viitas taas rahvastiku juurdekasvu vajadusele, 20 protsendile Eesti peredest, kel on probleeme laste saamisega ning vajadusele pidada sel teemal tasakaalustatud ja argumenteeritud debatte. Seejärel sekkus EKRE saadik Henn Põlluaas omapoolse küsimusega: “Te ütlesite, et tegemist on eetikaküsimusega ja seoses sellega – kas te peate tõepoolest eetiliseks seda, et ema müüb oma lapse täiesti võhivõõrastele inimestele raha eest maha? Tegemist on ju inimkaubandusega, ükskõik kui vana see laps siis on, seda enam, et sellelt lapselt ei ole mitte keegi küsinud seda, kas tema tulevikus tahaks kasvada üles võõras perekonnas, eriti veel homoperekonnas. Kas see inimkaubandus ja äritsemine on teie meelest eetiline?”

Peaminister soovitas müügitehingu kõrval vaadata ka altruismi momenti ning lõpetas arutlelu väitega, et asendusemadus on “pereeluline, see on meditsiiniküsimus, see on õigusküsimus, aga kindlasti ka eetiline küsimus”. Seega siis pole valitsusel ei seisukohta, tahtmist selliseid seadusvastaseid ettevõtmisi takistada ega ka üldse selle üle arutleda, mis muidugi ei sega tal neid varjatult heaks kiitmast.

Peaminister võiks täiendavalt selgitada, miks sellist olulist probleemi, nagu seda on ebaseaduslik surrogaatemadus, millesse on kaasatud ka homoagenda ja kooseluseadus, ei peaks käsitlema valimiskampaanias, kus selgub võimalike tulevaste võimuparteide seisukoht nii olulistes ja kogu ühiskonda puudutavates küsimustes? Vastupidi, just praegu on kõige õigem aeg sellest rääkida, seda enam, et sünnitamiseni on jäänud loetud nädalad ja vasakliberaalne meedia kilkab seda kajastades vaimustusest. Jüri Ratase sooviks on ilmselt see debatt pigem maha suruda ja lasta geipaaril seadusevastane tegu riigi vaikival toel ära teha, et ühiskond hiljem lihtsalt fakti ette panna ja uutele juhtumitele tee avada.