Peaminister Kaja Kallas valetas politsei jõudemonstratsiooni tavaliseks patrullteenistuseks

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
On täiesti uskumatu, kui kaugele on Eesti ja eestlased demokraatiast eemaldunud – “korda luua” tahetakse stalinlike jõumeetoditega. Pilt on illustratiivne.

Esmaspäeval esitas EKRE fraktsioon peaminister Kaja Kallasele arupärimise ebaproportsionaalse jõu kasutamise kohta rahumeelselt meelt avaldavate inimeste vastu ja sai vastuseks äärmiselt ebakompetentse selgituse.

Kaja Kallas üritas ülemäärase jõukasutamise siduda eriüksuslastega, keda tema sõnutsi olevat ainult K-Komandos – kui neid polnud, siis kõik ülejäänud olevat olnud tavapolitseinikud oma igapäevategemistes.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Peaminister ei mõistnud, et ka kiirreageerijad, kellest ta pidevalt rääkis, ei ole tavapolitseinikud, vaid juba sõnaühend “kiirreageerija” viitab meeste erakorralisele väljatoomisele, rääkimata teenistuskoertest, keda tavateenistuses välja ei tooda.

Kaja Kallasele on kõik politseijõud tavalised politseinikud ja mundrivahetus tavapärane nagu moedemonstratsioonil: “Aga Toompeale Vabaduse väljakul toimunud avalike koosolekute turvalisuse tagamisele ei kaasatud politsei eriüksusi. Tulenevalt politseitaktikast võis teatud hetkedel olla vajalik kaasata suurem hulk politseinikke. Väljas olid needsamad politseiüksused, kes tagavad igapäevaselt meie turvalisust, ehk patrullpolitseinikud kiirreageerijad, keda võib igal nädalavahetusel muu hulgas vanalinnas näha, ja ka näiteks piirkonnapolitseinikud ja noorsoopolitseinikud, kes on saanud täiendava väljaõppe kriisiolukorraks. Ja tulenevalt erinevatest funktsioonidest kasutab osa politseinikke rohelist vormiriietust. Ehk harjumuspärase vormiriietuse kõrval ka teist värvi vormiriietuses politseinike nägemine ei tähenda, et tegemist on eriüksuslastega.”

Selle peale ütles Kalle Grünthal: “Ma kuulasin teie vastust selle kohta, et politseis on lisaks tavapärasele mundrile veel ka teistsuguseid mundreid, et nad vahetavad vahetevahel omale teist värvi vormiriietuse jne. Ei, see ei ole naisterahva garderoob, proua Kallas. Seal on sinised, punased ja rohelised kleidid. Politseil on kindel struktuur, kindel vormiriietus vastavalt sellele üksusele. Mina tean, et seal olid kiirreageerijad, julgestuspolitsei, kes valvavad objekte, tavapolitsei, abipolitsei, ja sain teada, et olid ka märulipolitseist inimesed. Ja muidugi ka veel jutumärkides Terviseameti töötajad, kes olid riietatud siis politseimundritesse ja kes korduvalt rikkusid ka korrakaitseseadust.  Nii et tehke need asjad selgeks, enne kui tulete siia Riigikogu ette konkreetsele arupärimisele vastama.”

Kaja Kallas jätkas endistviisi: “Ma kordan üle, me ei ole siin teineteisega eriarvamusel. Nagu ma ütlesin, olid patrullpolitseinikud, kiirreageerijad. Ja ma ütlesin ka, et erinevatest funktsioonidest lähtuvalt võib politseil olla kasutada ka rohelist vormiriietust, näiteks piirivalvurid, kiirreageerijad, koerajuhid. Nii et selles mõttes, kui on teistsugust värvi vormiriietuses politseinikud, siis see ei tähenda seda, et tegemist on eriüksuslastega.”

Riho Breivel jätkas küsimusega: “Kuidas defineerida, kes on eriüksuslane, kes on tavapolitseinik ja kas meil on mingit dokumenti, mis määrab ära, kes on eriüksuslased ja kes on kiirreageerijad? Kuidas sellega on?”

Peaminister Kaja Kallas vastas, et ta tegelikult ei tea: “Selles suhtes, kuidas nad omavahel jagunevad, kes on patrullpolitseinikud, kes on kiirreageerijad, seda mina ei oska niimoodi vastata, seda te peate küsima siseministri käest.”

Seepeale nentis Siim Pohlak: “Hea peaminister! Seda nimekirja kuulates, et noorsoopolitseinikud ja liikluspolitseinikud, siis tundub, et pooled Eesti politseinikud tassiti sinna Vabaduse väljakule kokku. Kas seal oli ka eriüksus või mitte, sellest me pole veel aru saanud.”

Lõpetuseks väitis Kaja Kallas: “Mulle tundub, et teie tahate öelda, et kiirreageerijad on eriüksus. Aga eriüksus vastavalt keskkriminaalpolitsei põhimäärusele on ainult K-komando ja K-komandot sellel meeleavaldusel ei kasutatud. Nagu ma ütlesin korduvalt oma vastuses: jah, kiirreageerijad olid. Olid! Ma pole seda väitnud, et neid ei olnud, aga kiirreageerijad ei ole eriüksus. Teie väidate, et oli eriüksus.”

Siinkohal sobib meenutada skandaali teemal, et K-Komando on oma Tik-Toki kontol levitanud pilte oma osalemisest meeleavalduste vastases tegevuses.

Laias laastus üritas Kaja Kallas tõestada, et meeleavaldust terroriseerimas käisid vaid tavalised politseinikud (millegipärast ka piirkonna- ja noorsoopolitseinikud) ja mingit ülemäärast jõukasutust polnud.

“Suured politseijõud” on muidugi täiesti subjektiivne. /…/ Kas teie meelest on politsei kasutanud rahumeelse rahva vastu ebaproportsionaalselt suuri jõudusid?” Vastus: ei ole. /…/Aga jällegi ma tulen selle juurde, et mis siis valesti tehti nende meeleavaldustega seoses. Kas keegi sai viga?” rääkis ta.

Sõna võttis ka Mart Helme: “Kutsuge Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor välja ja las ta teeb teile selgeks, mis vahe on patrullpolitseiniku ja kiirreageerija vahel. Sellest asjast te ikka veel aru ei saa, sest mulle tundub, et seda teksti maha lugedes isegi te ei saanud täpselt aru, mida te maha lugesite. Funktsionaalse kirjaoskuse küsimus! Aga siis te saate teada, et patrullpolitseinikud möödunud suvel Lihulas tulistamise puhul tuleliinile ei läinud. Sinna läksid kiirreageerijad, sest kiirreageerijatel on vastav varustus, vastav väljaõpe, vastav operatsiooniplaan ja kõik, mis sellega kaasneb.”

Meeldetuletuseks peaministrile rida fotosid – toimunu ei olnud tavapärane meeleavaldusel korra jälgimine.

 

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused