Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaministri avaldus tehakse maatasa vasakult ja paremalt

-
25.09.2022
Kaja Kallas
© Kuvatõmmis

Isegi peavoolumeedia kritiseerib peaminister Kaja Kallase (Reformierakond) neljapäevast „erakorralist pöördumist“, kus ta külvas paanikat ja tõmbas alla selliste pöördumiste tõsiseltvõetavust.

Postimehe ajakirjanik Mikk Salu kirjutab, kuidas Kallas otsustas rahva paanikasse ajada.

„Ilmselt millalgi neljapäeva hommikul tuli peaminister Kaja Kallasel mõte, et võiks teha erakorralise telepöördumise, kus rääkida julgeolekust ning konkreetsemalt, et Venemaa võib Eesti oma elektrivõrgust lahti ühendada ja see omakorda võib kaasa tuua elektrikatkestusi. Peaministri lähimad nõuandjad olid plaaniga päri või ei osanud valitsusjuhile vastu vaielda,“ kirjutab Salu. „Õhtul tuligi teade, et Kallas teeb „Aktuaalse kaamera“ alguses eripöördumise. Kuna sisu polnud teada, aga samal päeval oli välja kuulutatud erakorraline reservväelaste kogunemine, see muidugi ainult lisas ebameeldivat ootusärevust.“

Ta lisab, et Kallase eesmärgiks võis olla küll rahva rahustamine, kuid tulemus vastupidine: segadus, küsimused, paanika.

Salu: „Kui vahel räägitakse, et Eesti riik töötab 24/7, siis neljapäeva õhtul see ei kehtinud. Kui meedia üritas uurida, mis on peaministri esinemise taga, siis ei tõstnud keegi toru – näiteks Elering või majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.“

Kuku Raadio Keskpäevatunnis arutati, mida oleks pidanud Kallas rääkima ja mida oleks pidanud ütlemata jätma. Saates leidsid Priit Hõbemägi, Marek Strandberg ja Ainar Ruussaar, et peaminister Kaja Kallas tekitas oma avalduses võimalikest elektrikatkestustest rääkides pigem segadust ja jättis selgitamata, miks ta seda teeb.

Priit Hõbemägi sõnul tekitas ärevust ainuüksi teade selle kohta, et peaminister Kaja Kallas teeb mingisuguse avalduse. Hõbemägi lausus, et tegelikult rääkis peaminister sellest, mida kõik niigi teadsid ehk siis Venemaa mobilisatsioonist ja Eestis toimuvast õppekogunemisest ning teatas muu hulgas ka võimalikest elektrikatkestustest.

Ka Ainar Ruussaar oli nõus, et tegelikult ei saanud tõesti aru, mida peaminister mõtles, lisades, et inimene võib küll selle peale minna poodi tikke ja küünlaid ostma, aga elektrikatkestus tähendab tegelikult suuremaid probleeme.

Marek Strandbergi hinnangul on probleem laiem, kuna tegelikult oleme juba 30 aastat olukorras, kus vajame sageduse säilitamiseks Venemaa elektrit. „Me näeme täna, et Elering pole valmis, et see muutuks,“ lausus Strandberg lisades, et sõja tõttu on olud läinud eriti kriitiliseks, aga selleks pole me valmistunud.

Hõbemägi tõi välja, et Kallase avaldust on sisutühjaks nimetanud paljud, aga eriti naljakas tundub talle Jüri Ratase (Keskerakond) sellekohane kommentaar, kuna Ratas ise on kurikuulus oma tühjade

Hõbemägi sõnas, et asi, mida Kaja Kallas ei rääkinud, aga mida kogu Eesti rahvas ootab, on universaalteenuse hind. Ta lausus, et avalikkusele on küll teada antud, et see öeldakse välja 30. septembril, mis inimestele tähendab, et lepingute sõlmimisega läheb väga kiireks.

Strandbergi arvates on eriti kummaline, et konkurentsiameti juhi sõnul on hind teada, aga välja ei öelda.

„Kas viimastel päevadel on selgunud midagi, mida me ei tea? Midagi, mida Kaja Kallas teab, kuid ei julge välja öelda? Peaministri erakonnakaaslaste ja koalitsioonipartnerite kinnitusel ei ole. Kui see on tõesti nii, käitus peaminister pehmelt öeldes vastutustundetult,“ kirjutas Maalehe peatoimetaja Hinderk Riikoja.

Vikerraadio saates „Rahva teenrid“ arutasid Aivar Hundimägi (ajaleht Äripäev), Sulev Vedler (ajaleht Eesti Ekspress) ja Indrek Kiisler (ERR) muu hulgas samuti samal teemal.

Leiti, et erakorraöise pöördumise asemel oleks võinud rääkida sellest samal päeval toimunud valitsuse pressikonverentsil. Lisati, et peaministri tühi avaldus devalveerib selliseid pöördumisi.

Kaja Kallase pöördumise on hukka mõistnud ka poliitikud, sealhulgas parlamendierakondade esimehed. EKRE esimees Martin Helme nimetas seda paanika külvamiseks ning endale propaganda tegemiseks.

Peaministri esinemine meeldis ennekõike kaupmeestele, sest rahvas tormas poodi vett, küünlaid ja tikke ostma. „Nii head müügimeest pole meil ammu olnud,“ kiitis üks generaatoreid müüv ettevõtja uudistesaatele.