Peaministri Kaja Kallase raudne alibi ja „selge lõik“

Eesti,
- Updated
Kaja Kallas (kuvatõmmis)

Esmaspäeva õhtul läks ETV+ eetrisse suur intervjuu peaministri Kaja Kallasega, kus valitsusjuht rääkis palju huvitavaid asju vaktsineerimisest, elektrihindadest, eestikeelsele kooliharidusele üleminekust jne.

Päris huvitav oli saatekülalise arvamus kõrge elektrihinna põhjustest Eestis: „Väga kõrged hinnad tekkivad pigem kalli elektri tõttu, mille tootmine on seotud põlevkiviga“ (tagasitõlge rus.err-i portaalis avaldatud venekeelsest stenogrammist).

Rääkides aga terviseministri Tanel Kiige vastutusvaldkonnas pahaks läinud veerand miljonist vaktsiinidoosist ja mitmemiljonilisest kahjumist, pesi peaminister oma valitsuse sellest süüst täiesti ja lõplikult puhtaks.

„See oli väga ebameeldiv täiendav mure, mis tekkis tõesti selle Terviseameti laoga, ja kui vaadata, et mis olid need vead, siis need vead olid tehtud 2017. aastal – olid tehtud siis poliitilised otsused, seal olid projekteerija vead, ehitaja vead, järelvalvaja vead, ja nii edasi,“ ütles Kaja Kallas (eesti keeles antud intervjuu originaaltekst).

Saatejuhi Uljana Kuzmina küsimuse peale – miks seda kahju peab kinni maksma maksumaksja – peaminister vastas: „Aga kust see raha siis tuleb, need vead on tehtud, ma ütlen lihtsalt vastutuse kohapealt, et tõesti need vead on tehtud 2017. aastal, mina sain peaministriks 2021. aastal, aga mina sain selle kriitika, mis tegelikult ei ole kuidagi seotud minu tehtuga või tegematajätmisega, aga jah, seal oli nii palju vigu tehtud, et tegelikult kindlustus, mis oli võetud, ei katnud seda ka, sellepärast et vead olid tehtud ka tellijate poolt. Selliseid vigu ei tohiks juhtuda, seal sellepärast peakski läbi mõtlema kõik, mida me tellime, kes järelvalvab ja nii edasi, igalühel peaks olema väga selge lõik, mille eest tema vastutab, sest et lõpuks on nii, et kelle peale see sõrm siis jääb, üks näitab ühe peale, teine näitab teise peale, aga kokkuvõttes see on ju riik, mis peab toimima korrektselt.“

Seega on valitsusjuhil täiuslik alibi – 2021. aastal juhtunud jama oli põhjustatud suure hulga eksinud isikute tegevuse poolt 2017. aastal, Kaja Kallas ise aga tuli võimule 2021. aastal. Ülimalt loogiline, kas pole?

Jääb vaid välja selgitada, missugune on siis Kallase enda ja ka tema terviseministri Kiige „ügaühe väga selge lõik, mille eest tema vastutab“.

Ivan Makarov

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused