Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peeter Ernits elektrihinna tõusust: „Moolok on välja lastud ja tema loojad vaatavad nüüd abitult pealt“

-
21.09.2021
Elekter
© UU

Eile Riigikogu erikomisjoni poolt kokku kutsutud kriisikoosolekut kokku võttes ütles komisjoni liige Peeter Ernits (EKRE), et seal öeldi ausalt välja, et CO2 kvoodi hind on kontrollimatuks muutunud ja tulevikku ennustada ei saa. „Moolok on puurist välja pääsenud ja nüüd märatseb, tema loojad ja senised suunajad aga vaatavad kõike seda abitult pealt,“ resümeeris Ernits.

Kriisikoosolekul osalesid majandusminister Taavi Aas, keskkonnaminister Tõnis Mölder (mõlemad Keskerakond), Eesti Energia juht Hando Sutter, VKG juht Ahti Assmann, majandusministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar, konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ja rahandusministeeriumi Euroopa Liidu poliitika talituse nõunik Mari Lahtmets. Nad maalisid ühiselt suure pildi sürrealistlikust maailmast, kuhu me üheskoos ootamatult sattunud oleme.

„Kõik see meenutab korraliku õudusfilmi stsenaariumi. Õudusfilmi peategelase nimi on CO2 kvoot,“ Peeter Ernits. „Kvoodi hinna määravad poliitikud. Ja rohepöördest innustatuna on nad seda tasapisi ülesse kruvinud.“

Ernits kirjutab, et suure rohepöörde lipu all võimule tulnud tänane Euroopa Komisjon deklareeris 2019. aastal, et kümne aastaga (seega aastaks 2030) tõstame ühe tonni CO2 kvoodi hinna 50 euro peale. Praegu on see aga juba 62 eurot, seega kümne aasta plaan on täidetud vaid poole aastaga ja sedagi kuhjaga. Kui seni oleme olnud nivool 45 eurot MWh kohta, siis peagi jõuame poole kõrgemale nivoole ehk 90 eurot MWh kohta.

Mida see endaga kaasa on toob, näeb igaüks peagi oma elektriarvet vaadates. Kvoodi hind on üks olulisemaid komponente, mis elektri hinna taevasse lennutab. Ja nii hakkab vähemasti kevadeni olema.

Tänavu olme olnud sunnitud elektri eest juba 250 miljonit eurot rohkem maksma, kuid aasta pole veel kaugeltki lõppenud ja keegi ei oska öelda, kui kõrgele kvoodi hind aastavahetuseks veel tõuseb.

„Mis läks valesti, seda ei tea keegi. Mõned arvavad, et äkki oli loogika mille alusel too moolok omal ajal loodi vale, mine tea. Kõik on täiega puusse pannud. Euroopa Komisjon hooga ees ja Eesti tema järel.

Rohepöörde lippu hoidvad Euroopa komisjoni asepresident Franz Timmermanns ja kliimavaolinik Kadri Simson on oma ajutrustiga totaalselt läbi kukkunud,“ lisab Ernits.

Eesti riiklik kliimakava järgi pidanuks CO2 kvoodi hind olema 2025. aastal 23 eurot ja viis aastat hiljem ehk 2030. aastal 34 eurot.

Praegu tuleb tunnistada, et häid lahendusi mooloki märatsemise peatamiseks pole, nendib Ernits, lisades, et mitte keegi ei tea, mitu aastat tuleb meil üheskonnas kannatada. Ja mitte keegi ei tea, kui vaene peab inimene olema, et hakata saama kirvehinnaga elektri talumise toetust.

Kui põhjamaades vihmast sügist ei tule- aga prognoosid näitavad, et ilmselt ei tule, siis odavat vee-elektrit ka ei tule ja meie elektri hind kasvab veelgi jõudsamalt.

Ernits: „Reformierakondlasest Riigikogu liige Annely Akermann nimetas meie kuupunktilist kriisiplaani (peatada Eesti osalus CO2 kauplemise süsteemis, kehtestada riiklikult reguleeritud hind, mis ei ületa näiteks 25 eurot MWh, peatada taastuvenergia toetuse maksmine tootjatele, jätta ära plaanitud elektri- ja gaasiaktsiisi tõstmine, piirata elektri eksporti ja alandada võrgutasusid) sõgedaks. Aga see mind miskipärast ei üllatanud. Nii nagu peaminister Kaja Kallas ees, käituvad kahjuks lahmides ka tema ustavad kutsikad järel.“

Reformierakond on lihtsalt lollilt vastu EKRE ettepanekutele kontrollida elektrihinna tõusu.