Peeter Ernits: läheme prokuratuuri uurimiskomisjoni asjaga lõpuni ja vaatame, mis tegelikult teki all on

Eesti,
©Scanpix
Riigikogu saadik Peeter Ernits.

EKRE Riigikogu saadik Peeter Ernits esines esmaspäeval vaba mikrofoni minutitel kõnega, mis oli suunatud Katri Raiki ideele luua erikomisjoni Mart Helme prokuratuuri-vastaste süüdistuste uurimiseks.

“Tänasel päeval ma ei saa kuidagi rääkimata jätta, kuna hea kolleeg Katri Raik tuli hiljuti väljasuurepärase ideega – praegu teda kahjuks ei ole –, et moodustada Riigikogu uurimiskomisjon prokuratuuri tegevuse uurimiseks, et kas ta ikka on kallutatud või ei ole. Mõningatel juhtudel algatatakse prokuratuuri poolt kriminaalasi, teiste puhul see suletakse või lõpetatakse kiiresti, mõnel puhul korjatakse kokku ligi 40 000 lehekülge – see on suurem kui Nürnbergi mõrvarite protsessi kriminaalasi – või tegeldakse kaheksa-kümme aastat uurimisega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

See on tänasel päeval väga oluline küsimus. Ja pealegi, meil on olemas julgeolekuasutuste kontrolli erikomisjon, aga nemad kontrollivad salapolitseid, politseid jne, aga prokuratuur selle alla ei kuulu. Nii et tegelikult suurepärane idee ja ma arvan, et me peaksime seda ideed toetama.

Tuletame meelde paljusid asju. Alles hiljuti lõpetati Mary Krossi kriminaalasi prokuratuuri ettepanekul oportuniteediga. Kriminaalkurjategijat temast ei saanud, maksab oma 3000 ära ja puhas värk. Või teine asi, alles hiljuti suhteliselt kurvalt prokuratuuri jaoks lõppenud Tartu endise abilinnapea Artjom Suvorovi juhtum. Salapolitsei provokaator tülitas teda tema kabinetis pidevalt konjakipudeliga, aga mitu kohtuastet on näidanud, et sealt nagu villa ei tule. Ja vaadates kaugemale, mäletate, oli selline härrasmees nagu Burkhardt, kes pakkus väidetavalt miljon eurot altkäemaksu Reformierakonnale.

Mäletate Silvergate’i, jälle Reformierakonna rahastamise asjus. Neid lugusid on palju-palju-palju. Kasvõi Tartu endine abilinnapea Semilarski, või Kajar Lember, kelle kohtuasi on ka väga paks, või Aivar Soop, Kaur Kender, Valeri Panov, Johannes Leas – kui rääkida väga üksikutest nimedest. Nimekiri aga on väga-väga pikk. Küsimusi, kas mõnede puhul toimub nö innukas uurimine, teiste puhul pigistatakse silm kinni, on sageli ja palju.

Kunagine kolleeg Igor Gräzin on neli aastat tagasi – kui praegune peaprokurör ametisse pandi, ja panijaks oli toonane sotsiaaldemokraadist minister Anvelt – öelnud niimoodi: “Eesti prokuratuur on inkvisitsiooniline, poliitiline jälitusorgan.” See oli Reformierakonna toonane saadik, hea kolleeg Igor Gräzin. Ja oli jutt, et miks on ainult üks kandidaat peaprokuröri kohale – jutt oli Lavly Perlingust, kes  saigi ametisse –, miks mitut ei ole? Ja toona olid nii Reformierakond kui ka Keskerakond ja paljud teised selle vastu. Aga see selleks.

Nii et tegelikult peaks me selle erikomisjoni või uurimiskomisjoni tegema ja saama vastused, kas on mingisugune poliitiline kallutatus või ei ole. Ja see n-ö tallide sõnnikust puhtaks rookimine oleks ju väga tervendav kogu Eesti poliitilisele süsteemile. Kui ei ole kallutatust, siis ei ole, ja pärast ei ole võimalik kuidagi ka kellelegi näpuga näidata. Kõige parem oleks rookida enne tallid tühjaks ja siis panna uus peaprokurör ametisse, aga see on liiga sinisilmne ja see võtaks liiga palju aega, nii et tegelikult sellest me peame loobuma.

Ja võib-olla peame ka uurimiskomisjonist loobuma, aga ainult sellepärast, et meil on üks komisjon juba – julgeolekuasutuste kontrolli erikomisjon. Ainult et nemad, nagu ma eelnevalt ütlesin, kontrollivad kaitsepolitsei ja politsei tegevust, aga mitte prokuratuuri. Prokuratuuri kontrolliks ei ole meil ühtegi komisjoni.

Nii et suurepärane idee, hea kolleeg Katri Raik! Kahju, et sind siin ei ole, ja kahju, et sa täna ei ole rohkem edasi läinud asjaga. Igal juhul mina ja paljud mu kolleegid toetavad seda. Lähme asjaga lõpuni ja vaatame, mis tegelikult teki all on.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused