Peeter Ernitsa pöördumine: Keskerakond asus suukorvistama saadet “Otse kümnesse”

Peeter Ernits hoiatab, et fašistideks tembeldamine on muutumas pelgalt relvaks oponentide vastu.

Uued Uudised edastavad kauaaegse “Vaba Mõtte Klubi” ja “Otse Kümnesse” saatejuhi Peeter Ernitsa pöördumise nende saadete austajate poole.

“Head sõbrad! Neil päevil sain teada, et Keskerakonna juhtkond on andnud korralduse minu eemaldamiseks Tallinna TV populaarseima saate “Otse kümnesse” juhi kohalt.

Vene ajal nimetati seda telefoniõiguseks, kui kõrge seltsimees helistas asutuse juhile ja andis korralduse, millele polnud võimalik vastu vaielda. Telefoniõiguse mõte on selles, et kirjalikku jälge maha ei jää. Nii ka praegu. Ajad on küll muutunud, kuid nagu näeme, kunagised kombed elavad edasi.

Pole ka ime, sest saade, mida ma olen tänaseks kaheksa aastat juhtinud – esmalt Vaba Mõtte Klubi ja viimasel ajal Otse Kümnesse nime all, – on muutnud Eesti poliitilist reaalsust. Neli aastat tagasi jõudis EKRE Riigikokku. Tänaseks on temast saanud Eesti üks populaarsemaid erakondi.

Mul on hea meel teatada, et tervelt viis Vaba Mõtte Klubi asutajaliiget ja pidevat osalist juhivad kevadistel valimistel EKRE valimisnimekirju. Just seepärast andis Majandus- ja Kommunikatsiooniminister Kadri Simson Tallinna TV juhtidele käsu minu eemaldamiseks saatejuhi kohalt, sest sellised asjad tuleb “meie” kanalis lõpetada. Tema ja Yana Toomi nõudmisel võtab saate juhtimise üle nende soosik, minu asendaja Jakko Väli.

Muuseas, Tallinna TV ei ole Keskerakonna kanal. Veelgi enam, Tallinna linnatelevisioon ei allu mitte kuidagi Majandus- ja Kommunikatsiooniministrile. Savisaare ajal, kui ma enam kui viis aastat Vaba Mõtte Klubi juhtisin, ei sekkunud ei tema ega keegi teine saatesse – seda ei enne saadet kui ka pärast. Rõhutan, mitte kordagi seejuures ! Tsensuur algas Savisaare kukutamise järel.

Esimene katse mind saatejuhi kohalt kõrvaldada toimus 12. detsembril 2016, vaevalt kümmekond päeva pärast Jüri Ratase valitsuse ametisseasumist. Toona andis Kadri Simsoni käsu Tallinna TV juhtidele edasi toonane peasekretär Jaak Aab, kes isiklikult televisiooni saabus.

Pärast seda kui asi avalikuks tuli, vandus Aab, et midagi sellist pole olnud. Paraku kinnitasid usaldusväärsed allikad, et just nii see oli. Nii saab olema ka praegu.

Kuid see oli alles algus. Teine katse toimus 12. septembril, kaks päeva pärast seda, kui ma Keskerakonnast lahkusin. Esimest korda kirjutati mulle ette, keda võib ja keda ei või saatesse kutsuda. Saatekülaliste nimed tuli kooskõlastamiseks varakult juhatuse liikmetele saata. Vähe sellest, mulle teatati, et hooaja keskel tuleb hakata ka kanali kõige populaarsema saate formaati muutma. Loomulikult ma ei olnud kõige sellega nõus, kuid teatud külaliste ilmumine, keda vaatajad saates näha ei soovi, on selle nõudmisega seotud.

Neil päevil, pärast Toompea rändeleppe vastast miitingut, tuli kolmas ja lõplik käsk. Hoolimata varem kokku lepitud graafikust teatati, et ka aasta viimast, kokkuvõtlikku saadet järgmisel teisipäeval mina ei juhi. See on esimene kord kogu saate pika ajaloo jooksul.

Vaba mõtte vaim, mis viimase kaheksa aasta jooksul on meie saates lehvinud, on kustumas. Peaministripartei üritab vaba ajakirjandust suukorvistada. Me oleme teel vaikivasse ajastusse.

Kuid pole häda, see mis ei tapa teeb tugevamaks. Me kohtume kindlasti veel. Eesti on teelahkmel. Rõõmsat advendiaega ja saabuvaid pühasid!”

Kommentaarid