Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peeter Espak: Raul Rebase väited EKRE toetajate “kõva käe” soovist ei pea paika

-
06.01.2019
Eestimeelne rusikas
© Arno Saar/Õhtuleht

Analüütik Peeter Espak lükkab ümber soroslase Raul Rebase väited, nagu oleks rahvuskonservatiivide toetajad autokraatse juhtimisstiili poolt.

“Arvamusliider Raul Rebane eksib väites, et EKRE pakub hääletamisvõimalust just kõva käega valitsemist soovijatele,” kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Peeter Espak BNS-ile. “EKRE toetajatest peab tugevat liidrit Eestile heaks viiendik, mis on selge vähemus.”

“Eestis ei ole tegelikult ühtegi erakonda, mille valijad ülekaalukalt pooldaks sellist valitsemisviisi ning seega on ilmselt vale ka Rebase järeldus, et seekordsete valimiste põhiteemaks on kas demokraatia või kõva käsi,” lisas Espak.

Raul Rebane jõudis 3. jaanuaril Postimehes ilmunud artiklis EKRE poliitikat analüüsides järeldusele, et EKRE ei ole pakkunud efektiivselt mitte niivõrd uut ideoloogiat, kuivõrd hääletamisvõimalust neile, kes tahaksid ida moodi kõva käega valitsemist ja “korda majja”.

Jõulise stiiliga valitsusjuhti pooldavad enim Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) valijad, kuid kummagi partei toetajate seas jäävad nad enda eelistusega siiski selgesse vähemusse, selgub hiljutisest uuringust.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel igal aastal tehtavas maailmavaatelisi positsioone kaarditavas väärtushinnangute uuringus paluti vastajatel hinnata kolme riigivalitsemise viisi ning öelda iga valitsusvormi kohta, kas see oleks Eestile väga hea, pigem hea, pigem halb või väga halb.

Küsitlus kirjeldas üht kolmest riigivalitsemise vormist järgmiselt: “Riiki valitseb tugev liider, kes ei pea arvestama parlamendi ja valimistega”. Ülejäänud kaks olid ekspertide valitsus ning demokraatia.

Vastajate osakaal, kelle arvates oleks Eesti jaoks väga hea või pigem hea, kui riiki valitseb tugev liider, kes ei pea arvestama parlamendi ja valimistega, oli 16 protsenti. Erakondliku eelistuse järgi oli kõva käe pooldajaid enim Keskerakonna toetajate seas ehk 27 protsenti, mida selgitab Ühiskonnauuringute Instituudi hinnangul suur vene rahvusest valijate osakaal.

EKRE valijatest pidas tugevat valitsusjuhti heaks 20 protsenti, Reformierakonna valijaist 14 protsenti, SDE valijaist 11, Vabaerakonna valijaist 5 ja Isamaa valijaist 4 protsenti.