Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pigem sihilik soov kui inimlik rumalus: Postimees avaldas nalja tõe pähe, et Trumpi naeruvääristada

-
14.08.2020
Donald Trump.

Rääkides ajakirjanduse usaldusväärusest, siis pole mitte ainult Delfi libauudiste kütkeis, vaid päris haledalt levitab valeuudiseid ka Postimees, kellelt värskeim näide pärineb eilsest, kui kirjutati, et „Trumpi soengu kaunina hoidmiseks plaanib USA muuta veesurve seadust“.

„USA presidendi Donald Trumpi kaebused madala veesurve üle, mis takistab teda väidetavalt oma soengut täiuslikuna hoidmast, panid Ühendriikide valitsuse plaanima seadusemuudatust, mis määratleb, kui palju vett ühes minutis võib maksimaalselt dušiotsikust välja voolata,“ kirjutab ajaleht Postimees. Ei, see ei ilmunud 1. aprillil, vaid keset augustikuud!

Võib ju oletada, et ajakirjanik on lihtsalt loll, kuid kuna tegemist on Trumpiga, keda püütakse igas asendis naeruvääristada, langeb see variant ära ja tegu on siiski pahatahtlikkusega.

Tabavalt on üks kommentaator sotsiaalmeedias kirjutanud: „Kui on üks amet, kus saab töötada rahumeeli täiesti vastustundetult ja ebaprofessionaalselt, siis paistab, et see on ajakirjaniku amet.

Sarnaseid fake news näiteid saaks tuua igast päevast, kui aega oleks.

Postimees kopeerib truult oma valetavaid eeskujusid (täna siis BBC). Küsiks retooriliselt, kas lugeja, kes pole nii suur huviline, et läheks ise konkreetset Trumpi kõnet kontrollima (40 minutiline kõne deregulatsioonidest), mida ta selle naljaga vürtsitas, saab antud artiklist aru, et tegemist oli naljaga?

Videost on see selgelt arusaadav, ta ise naerab ja kohalviibijad naeravad. Kas ükski neist lääne eliitväljaannetest mainib, et soengut puudutav oli nali? Kas Postimees mainib? Ei, nn mainekad ja ennast ise tõsiseltvõetavaks ja professionaalseks pidavad uudisteväljaanded esitavad sulaselget nalja tõsises võtmes. Guugeldage ja veenduge ise. Öeldakse Trump “kaebas” selle üle, et ta ei saa oma soengut täiuslikuna hoida.

Oleks see üksik näide, aga nii tilgutatakse fake newsi ja luuakse narratiivi päevast päeva läbi aastate. Enamik inimesi loeb, ei kontrolli ja saab kasvõi passiivselt osa ajupesust.

Minu jaoks jääb mõistetamatuks, kuidas ajakirjanike enamus sellist fake newsi tootmist vaikides tolereerib? Kas nende seas pole ausaid inimesi? Kas see ei peaks käima nende ametiau pihta? Peavad nad ennast ise tõsiseltvõetavateks?

Kas meie žurnalistide usaldus oma tüüpiliste lääne allkate (BNS, AFP, Reuters, WaPo, NYT, CNN, BBC jne jne) suhtes on nii piiritu, et ei kontrollita “uudiste” tõeväärtust? Kui sellise artikli kirjutaks huumorileht Lugejakiri, siis see oleks hea nali, ma naeraks, aga nii kirjutab meile “päris” uudiseid eliitajakirjandus.“

UU